fbpx
Zero Waste

Puchary Zero Waste 2019

Puchary Zero Waste 2019

Temperatura na Ziemi rośnie, ilość generowanych przez nas śmieci z roku na rok również. Codziennie docierają do nas załamujące wieści, że stan naszej planety się pogarsza – choćby aktualnie trwające pożary siejące spustoszenie w Australii, wcześniejsze pożary w puszczy amazońskiej czy blednące rafy koralowe. Gospodarki wielu krajów nadal oparte są na energii z węgla, corocznym wzroście PKB i szybkiej konsumpcji. Planeta jest w stanie wielkiego kryzysu.

Z drugiej strony, coraz więcej jest aktywistów i aktywistek, którzy swoimi codziennymi działaniami zwracają uwagę na palące nas problemy środowiskowe. Coraz częściej organizowane są wydarzenia zwracające naszą uwagę na życie w zgodzie z poszanowaniem używanych przez nas zasobów. Coraz więcej jest marek, które w swoje działania wpisują zrównoważony rozwój i gospodarkę o obiegu zamkniętym, jako element firmy zero waste. A inicjatywy oddolne związane z edukacją zero waste, informowaniem o recyklingu, nawoływaniem do rozsądnej konsumpcji i szeroko zakrojonych zmian systemowych pokazują, jak bardzo tego typu treści i działania są nam teraz potrzebne.

W tym wielkim lesie wspaniałych aktywności czas wyróżnić tych najlepszych, którzy wyjątkowo przyczyniają się do zmiany świata na lepsze. Zaczynamy nominacje do Pucharów Zero Waste 2019!

Etap 1 – nominacje do Pucharów Zero Waste

Nominować możesz wypełniając utworzoną przeze mnie ankietę, zamieszczoną w dolnej części artykułu. Wpisz wyjątkowo ważnych i ważne dla Ciebie:

  • inicjatywy
  • aktywistów/aktywistki
  • wydarzenia
  • marki/firmy

które w istotny dla Ciebie sposób wpłynęły na naszą rzeczywistość w ubiegłym roku. Przyjmujemy tu założenie, że są to osoby, inicjatywy, wydarzenia i marki polskie lub działające się w granicach naszego kraju (lub w kilku krajach, w tym w naszym, jednocześnie).

Na przekazanie nominacji masz czas do końca soboty 18.01. Wtedy zamykam formularz zgłoszeniowy, podsumowuję najczęściej zgłaszane przez Was propozycje i wybieram te najczęściej pojawiające się lub te z najistotniejszym dla idei gospodarki obiegu zamkniętego uzasadnieniem.

Etap 2 – głosowanie i opinia ekspertów

Do kolejnego etapu zaproszę Ciebie ponownie, żebyś zagłosował/zagłosowała na osobę, inicjatywę, markę i wydarzenie roku 2019 z listy tych najważniejszych. Twój głos będzie się liczył jako głos publiczności. Nominowani z największą liczbą głosów dostaną Puchar Zero Waste z Twojego nadania.

Nominacje będą też jednak dyskutowane w gronie ekspertów na co dzień zajmujących się działaniami prośrodowiskowymi i to oni wyłonią najwybitniejszych i najwybitniejsze 2019 roku. W skład grona ekspertów wchodzą:

Etap 3 – przyznanie Pucharów Zero Waste

W każdej kategorii nagrodzone zostają trzy pierwsze miejsca i przyznana zostaje nagroda publiczności. Puchary jako odznaczenia mają wymiar symboliczny i zostają przydzielane w formie elektronicznej, czyli są naprawdę zero waste. Ich symbolika związana jest jednak z ogromnym uznaniem i szacunkiem.

Podobne głosowanie robiliśmy dwa lata temu, jeśli chcesz, sprawdź, kto wtedy wygrał:

W tym roku dokładam kategorię „Inicjatywa”, żeby rozdzielić przedsiębiorstwa prowadzące swoją działalność gospodarczą od działań organizacji pozarządowych i inicjatyw obywatelskich, które jako oddolne akcje często mają bardzo duży i pozytywny wydźwięk.

To co, zaczynamy! Czas start!

Wypełnij formularz, na końcu wybierz przycisk „Submit”. Nie widzisz formularza? Wejdź przez ten link.

Grafika: Anna Tedorczyk (dziękuję Ci, Aniu!)

Previous Post Next Post

Przeczytaj jeszcze

No Comments

Leave a Reply