fbpx
Zero Waste

Marka Roku 2017, czyli kto dostanie Puchar Zero Waste

Marka Roku 2017 Puchary Zero Waste

Po siedmiu dniach intensywnego oddawania głosów nadszedł czas na podsumowanie i ogłoszenie oficjalnych wyników w Pucharach Zero Waste. Kto jest marką roku 2017 promującą bezodpadowe życie? Jakie osoby doceniliście najbardziej? Które wydarzenia były najważniejsze w świecie zero waste? O tym już za chwilę. Tymczasem…

Dlaczego Puchary?

Puchary Zero Waste stworzyłam jako pretekst do wyróżnienia szczególnych działań w kontekście życia bez marnotrawstwa. Działań, które nie są łatwe, bo wymagają świetnych pomysłów, kreatywności, często ogromnej wiedzy, poświęcenia własnego czasu i energii. Najczęściej są to działania non profit, czyli nie przynoszące zysku. Nawet w kategorii „Marka” pojawiło się sporo inicjatyw, którym daleko do zarabiania, choć oczywiście podmioty rynkowe też znalazły tu swoje miejsce i również warto je promować.

Wiedza i doświadczenie, ale też popularność medialna, liczą się szczególnie przy wyborach, których dokonaliście w kategorii „Osoba”. Większość nominowanych to autorzy blogów lub vlogów, a część z nich to osoby działające naukowo i/lub w organizacjach pozarządowych.

Kategoria wydarzenie miała – wydawałoby się – kilka oczywistych faworytów, a wygrani są być może sporym zaskoczeniem. Doceniliście wysiłek osób organizujących duże konferencje, ale też małe oddolne inicjatywy, szerzące postawy dzielenia się i niemarnowania.

I o to w Pucharach chodzi! Wyszukaliście tych szczególnie istotnych, którzy wywarli na Was największe wrażenie, utkwili w pamięci i dzięki nim zmieniacie Wasze życie na lepsze, bardziej świadome, coraz bardziej zero waste.

Dość tych wstępów, przejdźmy do konkretów! Zobaczmy, komu przysługuje miano Marki Zero Waste 2017.

Polska marka najlepiej promująca zero waste to…

Nominowane zostały 22 marki. Postanowiłam wyróżnić dwie z nich, które uplasowały się zaraz za pierwszą trójką i od podium dzieliły je pojedyncze głosy, a na pewno zasługują na uwagę i naśladowanie.

Drugie wyróżnienie – Givebox Poznań

Za dawanie drugiego życia ubraniom (i nie tylko) i za promowanie dzielenia się dobrem z innymi. W głosowaniu uzyskała wynik 7,8 procent i uplasowała się na piątym miejscu.

Givebox to szafa, która wydłuża życie przedmiotom. Wiadomo, że mamy wszystkiego za dużo, cierpimy z powodu nadmiaru, a świat reklamy wmawia nam, że potrzebujemy wciąż więcej i więcej, w związku z tym kupujemy i wyrzucamy. Nasze szafy są miejscem, gdzie można podzielić się tym, co nam się znudziło, zamiast wyrzucać to do śmieci.” – mówi Kalina Olejniczak, aktywistka i dziennikarka, działająca na rzecz inicjatywy.

Naszą misją jest odczarowanie stereotypu, że używane jest dla biednych

Givebox Poznań

Givebox Poznań – otwarcie szafy na Wildzie

„Przez ponad 1,5 roku w Poznaniu i okolicach udało się nam ustawić 4 szafy. Każda z nich skupia wokół siebie ludzi, którym bliska jest idea zero waste. Nie mamy problemu z oddawaniem rzeczy, jednak dla dużej części  społeczeństwa ciągle wyzwaniem jest korzystanie z używanego. Naszą misją jest odczarowanie stereotypu, że używane jest dla biednych. Oczywiście, przedmioty z szaf służą także tym, których nie stać na kupowanie, jednak zależy nam na tym, by korzystanie z nich zastąpiło nadmierne kupowanie.

W dalszej perspektywie Kalina ma nadzieję na szerzenie się idei za inne miasta i miasteczka. „Nie ma tygodnia, by nie odzywali się do nas ludzie z pytaniem o szafy. Odpowiadamy: weźcie sprawy we własne ręce, zbierzcie chętnych do działania i stawiajcie szafy. Myślimy tez tym, by prócz kolejnych szaf, otworzyć w Poznaniu coś większego – centrum, w którym nadawać będziemy przedmiotom drugie życie. Trzymajcie za nas kciuki!”

Szafy codziennie odwiedza około 100 osób! Jak na inicjatywę nieformalną to naprawdę niezłe wyniki. Gratuluję wyróżnienia!

Więcej o giveboxach przeczytacie tutaj.

Pierwsze wyróżnienie – Grupa Zero Waste Polska

Bo zachęca do rozpoczynania od siebie działań na rzecz ograniczania zużycia surowców.

Założona przez Aleksandrę Niewczas, krakowiankę, której mocno na sercu leży ratowanie świata dla przyszłych pokoleń, dziś skupia ponad 12850 osób. W głosowaniu dostała 8 procent wszystkich głosów i zajęła czwarte miejsce.

Grupa Zero Waste Polska była moim pierwszym krokiem w kierunku poszerzania wiedzy o ruchu. Powstała z potrzeby rozwijania świadomości ekologicznej, jak i dzielenia się nową pasją z innymi” – mówi Ola Niewczas.

Zero Waste Polska„W 2015 roku filozofia zero waste była jeszcze zupełnie nieznana, a ja potrzebowałam interakcji z ludźmi myślącymi podobnie jak ja. Do dziś grupa sprawia mi ogrom radości, zwłaszcza kiedy pojawia się post na zupełnie nowy dla mnie temat. Aktualnie tworzymy master post, dzięki któremu będzie można wyszukać wpisy związane z najbardziej popularnymi tematami i pytaniami pojawiającymi się na grupie. Razem z całą ekipą moderatorów serdecznie dziękujemy za to wyróżnienie i obiecujemy dać z siebie wszystko, by grupa mogla być ciągłą inspiracją i pomocą.”

Trzecie Miejsce – Bez Pudła

Puchary zero waste 3 miejsceZa bycie jedynym sklepem we Wrocławiu z produktami wysokiej jakości, wpisującymi się w ideę zero waste. Bez Pudła otrzymało 8,7 procent Waszych głosów.

Bez Pudła

Słowa klientów

 • To jedyny sklep zero waste we Wrocławiu z wysokiej jakości produktami. 
 • Działalnością w Social Media wychodzi poza schemat zwykłego profilu sklepowego.
 • Super sklep z żywnością, która wreszcie nie jest opakowana w plastik.

Założycielką sklepu jest Kamila Małolepsza, która rzuciła pracę w korporacji, by realizować się z bliższym jej sercu temacie, czyli sprzedaży żywności w bezodpadowy sposób. Jak widać, z sukcesem!

Sklep Bez Pudła Wrocław„Uważam, że zero waste jest dla każdego, tylko nie każdy od razu zdaje sobie z tego sprawę” mówi Kamila. „Wiele osób, które spotykam, widzi problem jakim jest plastik i inne generowane przez nas odpady, jednak nie wiedzą co one mogą z tym zrobić ani jak temu zaradzić. Dlatego staram się pokazywać i uświadamiać, że nawet coś tak prozaicznego jak bezodpadowe zakupy do własnych opakowań, stanowi ogromną różnicę i diametralnie ogranicza ilość produkowanych przez nas odpadów. Wierzę, że kiedy ktoś oswoi się z takim stylem zakupów, chętniej i z większą pewnością siebie będzie wprowadzać kolejne zmiany w swoim życiu.

Uważam, że zero waste jest dla każdego, tylko nie każdy od razu zdaje sobie z tego sprawę

W najbliższym czasie skupiać się będę na poszerzeniu asortymentu tak, aby jeszcze lepiej odpowiadał na potrzeby klientów. Plany dotyczą zarówno żywności, a także innych, codziennie używanych przez nas produktów, jak między innymi mocno wyczekiwane przez klientów środki czystości na wagę. Na najbliższą przyszłość mam jeszcze jeden cel, który być może niedługo uda się zrealizować –  utworzenie miejsca zbiórki bio-odpadów, które następnie trafiać będą do zaprzyjaźnionego kompostownika.”

Gratulacje i powodzenia!

Drugie Miejsce – BIOrę

Puchary zero waste 2 miejsce

Bo prowadzą go osoby, którym dobro naszego środowiska bardzo leży na sercu i można zrobić zakupy w bezśmieciowy sposób. BIOrę zdobyło 13,9 procent głosów i tym samym zaszczytne drugie miejsce.

Możliwa jest dystrybucja zdrowej żywności bez produkowania zatrważających ilości śmieci.

Głosy klientów:

 • Lubię BIOrę, ponieważ sprzedaje produkty na wagę i w szklanych opakowaniach, z bio certyfikatem i wciąż rozszerza swój asortyment o superfoods, kosmetyki, środki piorące, wprowadza rabaty za przyjście z własnym opakowaniem, czy za przyjazd rowerem. Ma stały kontakt z klientami przez media społecznościowe.
 • Przyczynia się do zmniejszenia ilości produkowanych odpadów w miejscu, w którym żyję.

Sklep prowadzą Małgorzata Staniszewska i Kasia Kantarek, które swoim bezodpadowym sposobem na życie zarażają innych.

„W ostatnich latach obserwuję autodestrukcyjne działanie ludzkości, które mnie przeraża i zadziwia jednocześnie. Zdecydowanie nie chcę brać w tym udziału i przykładać ręki do niszczenia naszej planety” – mówi Gosia.

Pomysł poprowadzenia w Poznaniu sklepu Zero Waste, który umożliwia zakupy na wagę był naturalną konsekwencją moich dotychczasowych decyzji, działań, zainteresowań. Uważam, że nie tylko nawyki poszczególnych osób muszą się zmienić. Konieczna jest zmiana u podstaw. Swoim działaniem chcę udowodnić, że możliwa jest dystrybucja zdrowej żywności bez produkowania zatrważających ilości śmieci. Chciałabym też przekonać do tego lokalnie działające kawiarnie i restauracje. Moim marzeniem jest stworzenia całej sieci punktów Zero Waste.”

Gosia chce, by producenci i dostawcy zwracali uwagę na formę, w jakiej sprzedają produkty. „W przyszłości chciałabym móc powiedzieć, że w Polsce jest miejsce dla sklepów sprzedających na wagę. Chciałabym docelowo, żeby oferta tych sklepów uwzględniała również produkty niespożywcze, których zresztą w BIOrę również przybywa: środki sprzątające, kosmetyki czy akcesoria domowe. Wszystko, co tylko może ułatwić życie w stylu zero waste.”

Świetna robota! Gratuluję i kibicuję!

Pierwsze Miejsce – BetterLand – Drogeria Ekologiczna

Puchar zero waste marka roku 2017 1 miejsceZa opcję wysyłki zero waste; trzecią już akcję wyślij opakowania po prezentach do BetterLand, stosowanie tylko opakowań z odzysku, produkty na wagę w ponownie używanych opakowaniach, działania edukacyjne promujące styl życia zero waste.

BetterLand – jeśli nie jedyna, to na pewno największa drogeria internetowa nie tylko sprzedająca produkty ekologiczne, ale też prowadząca wiele ogólnokrajowych akcji promujących ekologiczny styl życia.

Głosy klientów:

 • Ani razu się nie zawiodłam robiąc u nich zakupy, zawsze pakują zero waste!
 • Lubię ich za pakowanie zero waste, dział zero waste, artykuły w których piszą nie tylko o swoich produktach, ale przede wszystkim o robieniu samemu potrzebnych produktów np. proszku, pasty itp.

W głosowaniu BetterLand zdobyło 14,7 procent wszystkich głosów, czym zasłużyło sobie na miano Marki Zero Waste Roku 2017. Gratulacje!


„Od początku dla nas bardzo ważne było w praktyce realizowanie zasad ekologii, a nie tylko powoływanie się na eko. Od początku zakochaliśmy się w idei zero waste. Lubimy poważnych klientów, którzy od nas wymagają i z którymi możemy się rozwijać. Sprawia nam to ogromną radość. Sprzedaż i zyski zawsze traktowaliśmy jako efekt uboczny dobrej pracy.

Główne zasady BetterLand to: mądrze, zdrowo i pomocnie. Mądry człowiek ogranicza się, wie, że generowanie śmieci przyniesie opłakany skutek. Zero waste to także dbałość i zdrowie, to oczywiste w jak wielu aspektach. Pomocnie – tu nasza rola największa – pomagać w ograniczaniu się, być uczciwym, pokazywać alternatywy.

Jestem zdania, że sprzedawca ma większą odpowiedzialność niż kupujący. Mamy kontakt z producentami, wiemy i widzimy więcej. Staramy się być etyczni. Tam, gdzie coś jest nie tak, zwracać uwagę producentom. Dzieje się tak często, bywa, że zrywamy współpracę.

Bardzo się cieszę, że byliśmy nominowani. To dla nas naprawdę bardzo ważne. To znaczy, że ktoś widzi nasz wysiłek. Patrzą też na to nasi pracownicy, dla nich też jest ważne pracować w takiej firmie, którą ktoś nominuje do dobrych rzeczy.”

Wielkie gratulacje i oby inne sklepy internetowe brały przykład z drogerii BetterLand.


Wszystkim zwycięzcom z głębi serca gratuluję i życzę co najmniej takiej samej dawki zapału i wiary w ludzi, jaką dysponowali dotychczas!

Jak widzicie, czołówka zebrała lekko ponad 53 procent wszystkich głosów, dlatego tym bardziej warto pamiętać o pozostałych nominowanych, którzy ciężko pracują, by swoją działalnością zmieniać świat na lepsze.

Ogłoszenie wyników plebiscytu w kategoriach: Osoba i Wydarzenie już wkrótce!


Autorką pięknych grafik pucharowych jest Ania Teodorczyk, rysowniczka i graficzka, prywatnie również praktykująca zero waste. Dziękuję, Aniu!

Previous Post Next Post

Przeczytaj jeszcze

5 komentarzy

 • Reply bez plastiku

  Gratuluje wszystkim wygranym i nominowanym również za zapał jaki wkładają na co dzień, aby szerzyć ideę Zero Waste 🙂

  21 stycznia 2018 at 2:44 PM
 • Reply Go Lisiecka

  Bez Pudła – ależ fantastyczna idea w moim ukochanym mieście… na pewno odwiedzę!

  1 lutego 2018 at 3:33 PM
  • Reply Kasia W | Ograniczam Się

   Warto ich odwiedzić 🙂 Szczególnie, że Kamila jest zapaloną zero łejsterką i zależy jej, by sprzedawać wszystko w formie przyjaznej środowisku.

   1 lutego 2018 at 8:47 PM
 • Reply Agnieszka

  Proponuję
  http://Www.zamiast.com.pl
  http://Www.pandawanda.pl
  Niedawno znalazłam i jestem bardzo zadowolona z produktów które tam kupiłam i które w tych sklepach są do wyboru

  19 maja 2020 at 7:02 PM
 • Leave a Reply