fbpx
Zero Waste

Osoba – ambasador zero waste 2017

Aktywiści organizacji pozarządowych, naukowcy i badaczki, właścicielki sklepów, autorzy treści internetowych i publikacji o zero waste – nominowanych w kategorii „Osoba – ambasador zero waste w Polsce” było 20. Głosowanie wyraźnie wskazuje na zwycięzcę plebiscytu, trzy pierwsze miejsca są dość wyraziste, ale wyróżnienia niemniej ważne.

Zobaczcie, kto uplasował się w czołówce tej kategorii w Pucharach Zero Waste 2017!

Drugie wyróżnienie – Paweł Poloch

Za prowadzenie internetowego sklepu ekologicznego BetterLand – Drogeria Ekologiczna, za promowanie zero waste poprzez organizację licznych akcji w ramach swojej firmy, za proaktywne podejście do ponownego używania opakowań, które stosuje w wysyłkach produktów.

Paweł zdobył 7,4 procent głosów i tym samym drugie wyróżnienie.

Jego sklep wygrał pierwszą nagrodę w Pucharach Zero Waste 2017 w kategorii Marka, gdzie zamieszczona jest szersza wypowiedź Pawła. Gratuluję!

 

Oboje z żoną mamy dusze ekologów i pedagogów. Zero waste jest nam zatem bardzo bliskie i jest czymś, czym możemy się dzielić z klientami, którzy jeszcze o tym nic nie wiedzą. – mówi Paweł.

Pierwsze wyróżnienie – Małgorzata Staniszewska

Gosia wprowadza dużo nowych, ekologicznych pomysłów w swoim sklepie BIOrę w Poznaniu. Przekłada to również na swoje życie prywatne. Unika plastiku, prowadzi bardzo ekologiczny tryb życia, namawia innych do wdrażania stylu zero waste, pokazuje, że może to być fajne.

Wypowiedzi głosujących:

 • Ma niesamowity dar tłumaczenia, że zero waste to nasza przyszłość.
 • Aktywnie działa w dziedzinie zero waste, jest w to zaangażowana całkowicie!

Sklep BIOrę prowadzony przez Gosię otrzymał drugą nagrodę w Pucharach Zero Waste 2017 w kategorii Marka. Po raz drugi więc gratuluję! W kategorii „Osoba – ambasador zero waste” zdobyła 9,1 procent głosów i tym samym pierwsze wyróżnienie.

Trzecie miejsce – Katarzyna Wągrowska

Za pierwszą książkę o zero waste napisaną w języku polskim, za liczne prezentacje, wykłady i popularyzację wiedzy o zero waste na blogu Ograniczam Się.

Wypowiedzi głosujących:

 • Wydając swoją książkę, poruszyła Polskę w aspekcie produkcji mniejszej ilości śmieci. Jej blog codziennie inspiruje.
 • Jako jedna z pierwszych wprowadziła pojęcie zero waste na polski grunt.
 • No proszę Cię! Oczywista oczywistość. 

W tym plebiscycie zdobyłam 15,6 procent głosów i tym samym trzecie miejsce.

Jestem Wam bardzo wdzięczna za te miłe słowa, które pisaliście w uzasadnieniach. Dla mnie prowadzenie bloga jest moją własną terapią antyśmieciową. Staram się pokazywać z naturalnej, odpadowej i bezodopadowej strony, inspirując innych do odnalezienia własnego stylu w życiu zero waste.

Uwielbiam spotykać się z Wami na spotkaniach promujących odpowiedzialną konsumpcję i umiar. Cieszą mnie Wasze pytania, rozmowy przed i po, komentarze na Facebooku, Instagramie i maile. Świadczą o tym, że Wam zależy, że chcecie wiedzieć więcej o ograniczaniu odpadów i minimalizmie zakupowym. To dzięki Wam wydałam książkę, która – mam nadzieję – pozytywnie wpłynie na świadomość ekologiczną w Polsce.

Dziękuję za Wasze głosy!

Drugie miejsce – Julia Wizowska

Za otwarcie pierwszej pracowni w duchu zero waste, za inspiracje upcyklingowe na blogu Na Nowo Śmieci, za ogrom wiedzy na temat odpadów, ich sortowania i ponownego wykorzystania.

Wypowiedzi głosujących:

 • Wiele dowiedziałam się z jej bloga, również jej Instagram zachęcił mnie do przetwarzania rzeczy i nie marnowania. Ma bardzo ciekawe pomysły.
 • Byłam na jej warsztatach upcyklingowych, lubię czytać bloga i odkrywać, jak przerabiać różne rzeczy.
 • Prawdziwa kobieta upcyklingu i walki ze śmieciami! Jej teksty są inspirujące i dają do myślenia. Pokazuje, że nie zawsze jest tak jak mówią i nie zawsze można zasłaniać się sanepidem.

Julia zdobyła 16,9 procent głosów i tym samym drugie miejsce w Pucharach Zero Waste 2017!

„Wszystko zaczęło się przypadkowo i niespodziewanie – od urządzania własnego mieszkania w sposób upcyklingowy” – mówi Julia. „Po wydzierganiu z odzyskanych włóczek t-shirtowych dywanu i pokrowca na pufę, stwierdziłam: Hmmm, a może by tak założyć bloga i swoimi pomysłami na użycie niepotrzebnych rzeczy dzielić się z innymi?! Tak zaczęła się moja przygoda z ograniczaniem śmieci. Dziś sposoby na drugie życie „odpadów” pokazuję nie tylko na blogu, ale i podczas warsztatów, w tym roku planuję też wydać książkę o odpadach i upcyklingu. Kiedy ktoś ze znajomych albo czytelników pisze lub opowiada, że dzięki Na nowo śmieci spojrzał krytycznie na swój kosz na śmieci i zastanowił się, czy by go nie odchudzić – mam mega wielką satysfakcję, bo czuję, że to co robię ma sens :)”

Julia, gratuluję i kibicuję przy wydawaniu książki!

Pierwsze miejsce – Weronika Wierzbicka

Za propagowanie idei recyklingu i gospodarki o obiegu zamkniętym. Wydała szereg artykułów i publikacji nt. odzysku surowców. Weronika na co dzień jest asystentem naukowo-dydaktycznym w Zakładzie Technologii Odpadów i Remediacji Gruntów (Wydział Inżynierii Środowiska, Politechnika Wrocławska). Pracuje nad rozprawą doktorską, w ramach której prowadzi badania dotyczące odzysku metali ze zużytych baterii. Jest liderką Sekcji Gospodarka Odpadami Koła Naukowego Environmental Team (Wydział Inżynierii Środowiska, Politechnika Wrocławska).

Wiem, jak bardzo ważny jest to temat w odniesieniu do życia i zdrowia człowieka oraz kondycji naszego środowiska naturalnego.

Wypowiedzi głosujących:

 • Dla mnie to jest prawdziwy ambasador tej idei, żyje przetwarzaniem, przerabianiem i recyklingiem, a o gospodarce wszystkimi odpadami wie naprawdę dużo
 • Prowadzi liczne badania naukowe oraz promuje odpowiedzialną konsumpcję we Wrocławiu.
 • Odpowiedzialna, świetna organizatorka. Najlepszy wybór!

Tematy związane ze stylem Zero Waste oraz odpowiednim zagospodarowaniem odpadów, w tym ich recyklingiem, są mi bliskie ze względów zawodowych i prywatnych” – mówi Weronika.

„Ideę Zero Waste oraz gospodarki cyrkularnej propaguję na wiele sposobów, m.in. poprzez udział w krajowych i międzynarodowych konferencjach naukowych oraz publikowanie artykułów naukowych i popularno-naukowych w tej tematyce. Działania na rzecz promowania Zero Waste podejmuję ze względu na to, iż wiem, jak bardzo ważny jest to temat w odniesieniu do życia i zdrowia człowieka oraz kondycji naszego środowiska naturalnego. Dlatego też, prywatnie prowadzę i jednocześnie propaguję ekologiczny, zdrowy i minimalistyczny styl życia. Ograniczam generowanie znacznej ilości odpadów, a jeśli już cokolwiek muszę wyrzucić, to najpierw szukam sposobów odzysku lub recyklingu. Te wartości staram się zaszczepiać w znajomych, rodzinie, a także w moich studentach, których uczę podczas zajęć laboratoryjnych i projektowych z zakresu gospodarki odpadami.

Uważam, że idee Zero Waste trzeba rozwijać u podstaw – już małe kroki są w stanie wiele zrobić dla ogółu, dlatego w dalszym ciągu zamierzam namawiać i inspirować innych do życia bez marnowania. Nadal będę publikować też kolejne artykuły, które najpierw przedstawię na wydarzeniach naukowych i popularno-naukowych – dzięki czemu mogę szerzyć konieczność umiejętnego zarządzania odpadami oraz pokazywać metody ich efektywnego zagospodarowania poprzez np. odzysk materiałowy.”

Wielkie gratulacje dla Weroniki! Wstyd stwierdzić, że nie znałam wcześniej jej jakże szerokiej działalności, ale tak liczne głosy – 21,2 procent –  wskazują na to, że jednoznacznie zasługuje na miano ambasadorki zero waste w Polsce.


Mam nadzieję, że takich osób jak pierwsza piątka w Pucharach Zero Waste, ba! cała dwudziestka nominowanych, będzie coraz więcej, bo ich (nasze!) działania inspirują Was na co dzień do zmiany na lepsze. Dziękuję za wszystkie oddane głosy, a osobom na podium jeszcze raz gratuluję!

Previous Post Next Post

Przeczytaj jeszcze

11 komentarzy

 • Reply rodzinadajerade

  Gratulacje dla zwycięzców. Muszę przyznać, że dzięki tym osobom (oraz Korneli Orwat u której o zero waste usłyszałam po raz pierwszy, i która inspiruje mnie pod wieloma względami) zrobiłam niesamowite postępy jeśli chodzi o redukowanie ilości odpadów. Prawie rok temu zamieniliśmy 10l kuchenny śmietnik na taki mały z Ikea, 2 miesiące temu pozbyliśmy się tego śmietnika, a jego funkcję pełni nieduży lunchbox i spokojnie nam wystarcza.

  23 stycznia 2018 at 9:21 AM
 • Reply BogusiaM

  Również nie znałam Weroniki, ale przyznaję, że strasznie ciężko z pośród 20-tki wybrać najlepszą osobę, bo każda swoim zachowaniem, działaniem, publikacją zasługuje na wyróżnienie 🙂

  23 stycznia 2018 at 10:43 AM
  • Reply Kasia W | Ograniczam Się

   To prawda, Bogusiu! Każdy z nominowanych (a i nie wszyscy się jeszcze tu znaleźli!) zadziwia swoimi działaniami i zapałem.

   23 stycznia 2018 at 11:38 AM
 • Reply Dorota Czopyk

  Wyniki wynikami. Mi zabrakło niektórych osób jeszcze w nominacjach, innych nawet pucharowych do tej pory nie kojarzę. Tak sobie myślę, że tych inspirujących jest wokół nas bardzo dużo, im więcej, tym lepiej, bo do każdego przemawia co innego.

  23 stycznia 2018 at 5:00 PM
  • Reply Kasia W | Ograniczam Się

   To prawda, nie wszyscy się tu znaleźli, choćby Ty zasługujesz na wielki, złoty puchar za to, co robisz, kochana!

   23 stycznia 2018 at 9:38 PM
 • Reply Małgosia | dobrezielsko.pl

  Bardzo trafny wybór! Znam Gosię z BIOrę i jak widzę, w jaki sposób rozmawia z klientami, to się serducho raduje!

  23 stycznia 2018 at 10:47 PM
 • Reply Monika Wielki Kufer

  Kasiu plebiscyt był bardzo udany! Dzięki temu była szansa na poznanie tylu wspaniałych osób czy marek, które propagują ideę zero Waste.

  24 stycznia 2018 at 11:28 PM
  • Reply Kasia W | Ograniczam Się

   Prawda, że wszystkie nominacje były ciekawe? A i wygrani potrafią być otwierającą oczy niespodzianką 🙂

   25 stycznia 2018 at 9:39 AM
 • Reply madame raspberry

  osoby zero-waste jak najbardziej zasłużone!:D

  18 lutego 2018 at 8:53 PM
 • Leave a Reply