fbpx
Zero Waste

Wydarzenie zero waste roku 2017

Co było dla ciebie najważniejsze pod kątem zero waste w poprzednim roku? – spytała mnie koleżanka. A ja mogłabym rzucać wydarzeniami jak z rękawa: konferencje, wykłady, spotkania grup związanych z zero waste, targi, otwieranie się miejsc, w których można się podzielić tym, czego się ma za dużo – tylko wybierać!

Jednak nie wszyscy o tym wiedzą. Myślicie: to, co ważne, dzieje się w Warszawie. A to wcale nie prawda! Warto poszukać blisko siebie takich wydarzeń, które szerzą wiedzę o życiu bez marnowania, bo po liczbie nominowanych widać, że na pewno coś się znajdzie.

W kategorii „Wydarzenie roku promujące zero waste” znalazło się 15 nominacji. I tym razem pierwsza piątka jest wyraźnie najmocniejsza, dlatego przyznane zostaną dwa wyróżnienia i trzy pucharowe miejsca.

Drugie wyróżnienie – Nie wyrzucaj opakowań po prezentach – wyślij je do BetterLand!

 

Akcja odsyłania opakowań po prezentach świątecznych to już kolejna z tej serii, którą organizuje BetterLand. W jej ramach każdy klient, który zrobił zakupy z Drogerii Ekologicznej w grudniu 2017 i styczniu 2018 może bezpłatnie odesłać opakowania, zamawiając kuriera na koszt sklepu, a pozostałe osoby na koszt własny. Odsyłać można wszystko, co zostało wymienione na Facebooku, czyli kartony, folię bąbelkową, papiery pakowe i prezentowe, szpule po taśmach, gąbki i słoiki.

 

 

Nasza akcja to przejaw filozofii firmy BetterLand, aby oszczędzać środowisko na każdy możliwy sposób. Dbamy o to, aby wszystkie opakowania wykorzystywane do wysyłki zamówień pochodziły z odzysku.

10 procent głosów daje drugie wyróżnienie i tym samym już trzecią nagrodę dla BetterLand. Serdecznie gratuluję!

Pierwsze wyróżnienie  – Otwarcie sklepu BIOrę

Za stworzenie miejsca na bezodpadowe zakupy w Poznaniu. Sklep BIOrę otwarto w styczniu 2017 roku. Założycielkami były Sara i Paula, z którymi rozmawiałam dokładnie rok temu, gdy powstawał mój wpis na temat sklepu. Po zmianie właścicieli, od września sklep prowadzą Gosia i Kasia, które – jak można wnieść po nominacjach i przyznanych nagrodach – zarażają ideą zero waste wszystkich swoich klientów.

Otwarcie sklepu BIOrę uzyskało 12,1 procent głosów i tym samym pierwsze wyróżnienie. To również trzecia nagroda dotycząca tej marki. Tym bardziej gratuluję!

Trzecie miejsce – Wydanie książki „Życie zero waste”

Bo dało możliwość zapoznania się z tematem wielu osobom, które nie miały do tej pory styczności z podejściem zero waste.

Jako autorka jestem wzruszona i bardzo dziękuję! Napisanie książki i wydanie jej nakładem wydawnictwa Znak było dla mnie wydarzeniem, które zdominowało cały 2017. Wiem, że perspektywa czytelnika jest inna od mojej, tym nie mniej doceniam fakt, że ukazanie się mojej książki jest dla Was na tyle ważne, by postawić je na podium wszystkich wydarzeń zero waste.

Co dalej? Nie wiem, czy planuję wydanie kolejnych książek, na pewno nie w najbliższym czasie, ale na pewno pozostaję całym sercem z ruchem zero waste. Będę pojawiać się na spotkaniach poznańskiej grupy, być może większych wydarzeniach, które zawsze mnie mocno inspirują do działania.

Wydanie książki „Życie zero waste” otrzymało 12,8 procent głosów i tym samym trzecie miejsce w Pucharach.

Drugie miejsce – Targi Zero Waste w Warszawie

Za świetną organizację, ponad 1200 uczestników, kilkudziesięciu wystawców i pełne inspiracji wykłady i warsztaty na temat zero waste.

Targi zorganizowane zostały przez Fundację Alter Eko i Little Greenfinity i miały miejsce 25 listopada w Warszawie.

Jesteśmy przekonani, że problem związany z wytwarzaniem odpadów jest ważnym wyzwaniem dla społeczeństwa i gospodarki, ponieważ stanowi ogromne zagrożenie dla środowiska. Uważamy, że skutecznym sposobem na walkę z tym problemem jest zapobieganie wytwarzania odpadów, a drogą do realizacji tego celu jest  styl życia w nurcie zero waste. Zasady te warto wdrażać zarówno w życiu prywatnym w domach, jak i w biurach, dzięki zastosowaniu gospodarki o obiegu zamkniętym w firmach. ” 

Co dalej? Czy i kiedy odbędą się kolejne targi?

„Na bazie naszych doświadczeń planujemy kolejne edycje w roku 2018: II edycja letnia w Trójmieście, a 24 listopada spotkamy się ponownie w Warszawie.

Poza Targami nasze organizacje realizują warsztaty edukacyjne zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i dla osób dorosłych w zakresie odpowiedzialnej konsumpcji i możliwości wdrażania zasad zero waste do codziennych zachowań i nawyków. Współpracujemy także z firmami, szkoląc pracowników i wprowadzając zmiany pozwalające na redukcję zużycia zasobów w działalności biznesowej” mówią Organizatorzy.

Już się nie mogę doczekać kolejnej edycji targów, bo sama uważam je za jedno z największych i najważniejszych wydarzeń na zero wastowej mapie Polski. Wielkie gratulacje dla Fundacji Alter Eko i Little Greenfinity! 13,2 procent głosów to drugie miejsce w plebiscycie!

A jak wyglądały targi z mojej perspektywy możecie obejrzeć w tym krótkim filmie 🙂

Pierwsze miejsce – Otwieranie się kolejnych Jadłodzielni

Bo dzięki nim nie marnujemy jedzenia!

Jadłodzielnie zakładane są w całej Polsce i wyrastają niczym grzyby po deszczu. Jest ich już prawie 30! Karolina Hansen, jedna z założycielek ruchu Foodsharing nad Wisłą, twierdzi, że wiele osób wie już o Jadłodzielniach i zostawia tam żywność, jak i się nią częstuje

 

Jadłodzielnie zakładane przez ruch Foodsharing to miejsca, gdzie każdy może zostawić jedzenie, które nadal jest dobre, ale z różnych przyczyn inaczej trafiłoby do śmietnika” – mówi Karolina. „Może to zrobić osoba prywatna, ale też sklep czy restauracja. Tym samym ogranicza to ilość śmieci, nadaje należny szacunek jedzeniu, promuje dzielenie się zamiast kupowania i wyrzucania, a jednocześnie wspomaga też osoby potrzebujące. „

Co dalej? W którym kierunku zmierza polski Foodsharing?

Chcemy postawić z jednej strony na edukację, a z drugiej na ratowanie jedzenia bezpośrednio w sklepach czy kawiarniach. Będziemy robić prelekcje do filmów na temat marnowania żywności, warsztaty gotowania i występować na konferencjach. Do tego rekrutujemy osoby chętne do ratowania żywności ze sklepów i namawiamy kolejne miejsca, by nie wyrzucały żywności, a się nią dzieliły. Sami już widzimy jak współpraca z nami unaocznia sklepom czy knajpom ile marnują i prowokuje do lepszego zarządzania zamówieniami, tak by w końcu osiągnąć poziom zero waste.”

Wasze głosy mówią jasno: 18 procent i pierwsze miejsce w Pucharach Zero Waste w kategorii „Wydarzenie 2017 roku”! Moje najszczersze gratulacje! Kibicuję kolejnym miastom i miejscom, bo wiem, jak trudny jest problem marnowania jedzenia w Polsce i na świecie, i jak ciężko się przełamać, by podzielić się jedzeniem z innymi, ale też wziąć coś, co mogłoby się zmarnować.


Poza podium znalazło się więcej akcji, którym można by dać miano „wydarzeń roku”, choćby z tego powodu, ile pozytywnych komentarzy uzyskały. Widać wyraźnie, że styl życia bez marnowania ma w sobie mnóstwo pozytywnej energii, nie uważacie? Z niecierpliwością spoglądam w przyszłość, oczekując na kolejne inspirujące spotkania i działania. Jak myślicie, co przyniesie nam rok 2018?


Chcesz zobaczyć zwycięzców pozostałych kategorii?

Za wykonanie grafik dziękuję Ani Teodorczyk

Previous Post Next Post

Przeczytaj jeszcze

2 komentarze

  • Reply Dorota Czopyk

    Serce rośnie, że ludzie chcą się dzielić!

    25 stycznia 2018 at 4:21 PM
  • Leave a Reply