fbpx
Minimalizm

Prezentownik niematerialny – Święta bez rzeczy

Czy prezenty na święta Bożego Narodzenia są czymś, bez czego święta się nie odbędą? A może o coś innego tutaj chodzi niż o zasypywanie się podarkami kupionymi za coraz większe pieniądze (patrz: inflacja)? Przedstawiam Wam prezentownik niematerialny, w którym dowiecie się, jak okazać komuś miłość i uwagę bez dawania… rzeczy.

W tym roku nie chcę namawiać Cię do kupowania kolejnych przedmiotów. Ale żeby nie było – nadal uważam, że wszystkie moje poprzednie prezentowniki są świetną selekcją pięknych i przydatnych rzeczy. A w zasadzie to przydają się cały rok, bo są tam uniwersalne prezenty dla naprawdę różnych osobowości. W dodatku znakomita większość to wytwory lokalnych, polskich producentów, których lubię wspierać. Z ręką na sercu polecam Ci moje prezentowniki: 

Prezentownik 2021

Prezentownik 2020

Prezentownik 2019

Prezentownik zero wastera 2018

Prezentownik inny niż wszystkie

Chciałabym trochę złamać stereotyp dawania sobie r z e c z y z okazji Świąt i odciągnąć uwagę od świątecznych zakupów. Sądzę, że warto przesunąć środek ciężkości Bożego Narodzenia z dawania i otrzymywania prezentów na głębsze przeżywanie tego czasu z najlepszymi ludźmi z Twojego otoczenia. Myślę, że warto tutaj wspomnieć, że nie zawsze jest to nasza najbliższa, biologiczna rodzina.

Uważam, że najcenniejsze, co możemy podarować drugiej osobie to przede wszystkim swój czas i uwagę. Tak nam tego na co dzień brakuje! Z drugiej strony wiem, że prezenty to dla wielu osób miła tradycja, z której ciężko będzie zupełnie zrezygnować. Jeśli mnie znasz, to wiesz, że nie przepadam za radykalnymi rozwiązaniami. Dlatego chciałabym podzielić się z Tobą pomysłami na zorganizowanie świątecznych prezentów w trochę inny sposób. Skupimy się na przeżywaniu i dawaniu od siebie. Polecam Ci piękne prezentu z intencją. Od serca. 

Jak zorganizować święta bez prezentów-rzeczy?

Po pierwsze warto najpierw poruszyć ten temat z rodziną, aby nikogo nie zaskakiwać. Nie polecam pomijać tego kroku. Niektóre osoby mogą nie zrozumieć takiej zmiany i mogą poczuć się np. nieważne albo pominięte, kiedy otrzymają coś nietypowego. Jeśli chcesz przekonać rodzinę do niematerialnych prezentów, opowiedz o swoich motywacjach. Powiedz, że przytłacza Cię nadmiar rzeczy i wol_łbyś postawić na przeżycia. Najlepiej zasugeruj co bliscy mogą podarować zamiast fizycznych podarków. Dać im konkretne propozycje. Może zróbcie wspólny dokument w GoogleDocs, w którym każdy wpisze o czym marzy?

Najlepsze prezenty to trafione prezenty. Dzięki wspólnej liście, nikt nie będzie rozczarowany. Może nawet usiądziecie wspólnie przy wieczornej herbacie i razem sporządzicie rodzinną listę marzeń?
Najlepsze prezenty to trafione prezenty. Dzięki wspólnej liście, nikt nie będzie rozczarowany. Może nawet usiądziecie wspólnie przy wieczornej herbacie i razem sporządzicie rodzinną listę marzeń?

Jest kilka sposób na to, aby ograniczyć ilość fizycznych prezentów. Oto moje sprawdzone patenty: 

 1. Umówcie się ze wszystkimi, ze dajecie sobie po jednym prezencie. Możecie zrobić losowanie – kto, komu robi prezent
 2. Zróbcie dokument, w którym każdy stworzy swoją listę marzeń. W ten sposób unikniecie nietrafionych prezentów i na koniec Wigilii każdy będzie zadowolony
 3. Możecie umówić się, że w tym roku w ogóle nie dajecie sobie prezentów, za to  zbieracie np. po 30-50 zł od osoby, aby przekazać wspólny datek na wybraną fundację albo robicie Szlachetną Paczkę
 4. Uzgodnijcie, że w tym roku obdarowujecie się tylko prezentami zrobionymi własnoręcznie. Warto połączyć z losowanim obdarowanego, aby nie przytłoczył Cię armagedon DIY dla 12 osób. Super przykładem są tutaj np. jadalne prezenty. Sól smakowa, domowa oliwa czosnkowa albo cukier z płatkami róż albo waniliowy to propozycje niewymagające dużego nakładu czasu i pracy. Więcej tego typu pomysłów znajdziesz niżej.

Prezentownik niematerialny

Najmilsza częścią takiego prezentu będzie jego wspólne przeżycie. Bilet do teatru? Super pomysł. A może by tak pójść do teatru razem z obdarowanym? Dostęp do platformy filmowej? Na pewno się przyda. Zróbcie kiedyś wspólny wieczór filmowy z popcornem, kocykiem i świeczkami. Obejrzyjcie coś razem. Przy okazji podarunku wizyty w SPA – może zaproponujesz jeszcze wspólną kawę? Słowem – oprócz prezentu, postaw na pielęgnowanie relacji

 • bilety na wydarzenia: mecze, koncerty, widowiska, spektakle, festiwale. Znajdziesz na bileteriach, filtrując np. po miastach np. KupBilecik.pl, Biletomat.pl
 • karnety: do kina np. CinemaCity unlimited, na basen, na siłownię, na pilates, jogę
 • karty podarunkowe na wizytę: do fizjoterpeuty, salonu piękności, SPA
 • kursy online
  • MasterClass – platforma z kursami od najjaśniejszych gwiazd różnych specjalnosci – Fotografia z Annie Leibovitz, Jazz z Herbie Hancockiem, robienie filmów z Martinem Scorsese, gotowanie z Massimo Botturą…
  • Udemy.com – platforma z kursami od marketingu i programowania, przez fotografię…przystępne cenowo
  • kurs językowy z DuoLingo
 • kursy stacjonarne: językowe, pływackie, kurs wspinaczki
 • warsztaty: florystyczne, kulinarne np. w SPOT w Poznaniu, kaligrafii, taneczne, odnawiania starych mebli, ogrodnicze, hafciarskie, ceramiczne
 • dostęp do platform online:
  • filmowych np. Netflix, HBOMax, Canal+Online, Amazon Prime czy zyskujący na popularności Disney Plus
  • z audiobookami, książkami np. Storytel, Audioteka, BookBeat
  • z muzyką: np. Spotify, Tidal
  • z ćwiczeniami np. jogi (np. PortalYogi) czy fitness (np. BeActive.tv)
 • płatne wersje aplikacji na telefon
  • do medytacji np. Calm, Intu

Własnoręcznie robione prezenty na Święta od serca

Tego typu prezenty niosą szczególny ładunek emocjonalny, bo najlepiej przywołują pamięć o obdarowującym. Kiedy czujesz, że ktoś zrobił coś specjalnie dla Ciebie, czujesz się naprawdę wyjątkowo.

Prezenty DIY lepsze od kupowanych
Najlepiej wykorzystać naturalne materiały i to co masz już w domu.

Prezentownik zrób-to-sam:

 1. tematyczny kolaż
 2. zaproszenie na mikrowyprawę lub plan mikrowyprawy
 3. słoik z miłymi rzeczami PRZYKŁAD
 4. oprawione zdjęcie lub album ze zdjęciami
 5. prezentacja-filmik ze wspólnymi zdjęciami np. w aplikacji PhotoGrid lub na telefonie Apple – za pomocą funkcji “Wspomnienia” 
 6. Playlista np. z hitami z czasów młodości dla Babci lub Dziadka
 7. próbka Twojego talentu: wiersz/nagranie/rysunek/haft /coś wydzierganego/coś na drutach
 8. Deklaracja częstych odwiedzin u bliskiej osoby (konkretnie!)
 9. Mieszanka do zrobienia ciasteczek w słoiku (warstwowo) + przepis PRZYKŁAD
 10. mieszanka do domowej gorącej czekolady w estetycznej puszce  PRZEPIS
 11. sól smakowa np. grzybowa, rozmarynowa PRZEPIS
 12. sól do kąpieli 
 13. zdrowa “vegeta” dla babci i dziadka PRZEPIS
 14. naturalne środki czystości np zestaw do sprzątania DIY (moje sprawdzone PRZEPISY
 15. peeling cukrowy np. z suszonymi kwiatami w szklanym słoju
Zrób prezenty własnoręcznie

Wiesz już jak zorganizować świąteczne prezenty?

Mam nadzieję, że zainspirował Cię mój prezentownik bez rzeczy i tym roku uda Ci się zapanować nad zakupowym szaleństwem. Pamiętaj, żeby podejść do tego bez presji. Nie chodzi o to, aby zupełnie pozbawiać się przyjemności ze świąt, tylko podejść do tego z głową. Pamiętasz moje motto? „Od nadmiar do umiaru” 🙂

Koniec, końców – prezenty mają przede wszystkim cieszyć. Jeśli naprawdę nie masz pomysłu jak sprawić komuś radość konkretnym prezentem, podaruj mu swój czas. To najcenniejsze, czym możesz się podzielić.

Na koniec polecam Ci kilka innych, okołoświątecznych, przydatnych wpisów:

Jak spędzić Święta bez spiny?

Jak pakować prezenty zero waste?

Mam nadzieję, że okażą się pomocne.

Previous Post Next Post

Przeczytaj jeszcze

No Comments

Leave a Reply