fbpx
Ekologia Zero Waste

Pakowanie prezentów lepsze dla planety

Pakowanie prezentów lepsze dla planety

Niebawem Święta Bożego Narodzenia, a przygotowania do nich ruszyły pełną parą. Wigilijne potrawy, pierniki, choinka i…prezenty! Jeśli już wiesz CO podarujesz bliskim, na pewno staniesz przed dylematem jak to ładnie opakować. A ja chcę Ci podpowiedzieć jak to zrobić, aby ograniczyć negatywny wpływ na środowisko.

Poznaj trzy trendy w pakowaniu zero waste:

  1. praktyczne opakowanie, które jest częścią prezentu
  2. upcycling, czyli nadawanie starym rzeczom nowego znaczenia
  3. zrób to sam, czyli DIY

Jestem ciekawa, który zagości pod Twoją choinką!

Furoshiki – japoński sposób pakowania prezentów w tkaninę 

Opakowanie estetyczne, wielorazowe, bez plastiku i kleju. Czy to możliwe? TAK! Sposób ten wymyślili pragmatyczni japończycy. Używają oni ozdobnej chusty, którą składają w taki sposób, aby opakowany prezent nie tylko ładnie wyglądał, ale także aby był solidnie zabezpieczony.

W roli chusty świetnie sprawdzi się len – rodzima, naturalna tkanina  Aby uzyskać stylowy, rustykalny efekt, użyj lnu stonewashed  – fabrycznie spranego i zmiękczonego w neutralnym odcieniu. Do tego kawałek sosnowej gałązki i stylowe eko opakowanie gotowe! 

Możesz użyć dowolnego kawałka materiału, który zalega w domu – może masz gdzieś fragment skracanej zasłony? A do drobnego upominku – może ładna, kuchenna ściereczka, która będzie dodatkowym upominkiem?

Dokładną instrukcję jak zapakować prezent w ten sposób znajdziesz TUTAJ

Pakowanie prezentu w chustę furoshiki

Źródło

Pakowanie prezentów w gazetę

Papier prezentowy…? A na co to komu?

To jeden ze świątecznych wydatków, który zdecydowanie możemy sobie odpuścić i zamiast tego wykorzystać coś, co mamy pod ręką. Stara prasa, zwłaszcza ta codzienna, o dużych arkuszach sprawdzi się idealnie. Pamiętajmy tylko, aby przejrzeć treść strony, aby nie wzbudzić przy choince niepotrzebnych kontrowersji 🙂 A właśnie! Jeśli masz więcej czasu, możesz znaleźć artykuł, który obdarowany jeszcze chętnie przeczyta!

Z tym papierem to w ogóle jest strasznie dużo zachodu. Najpierw musimy wybrać, kupić, potem zmagamy się z równym docięciem krawędzi, misternie składamy, aby obdarowany mógł na końcu radośnie rozerwać paczkę. Szczerze? Szkoda mi na to kasy. 

Pakowanie prezentu w gazetę

źródło

Upcycling papierowych rolek 

Drobne upominki można spakować w paczuszkę wykonaną z…ROLKI PO PAPIERZE TOALETOWYM. Można też użyć rolki po ręczniku papierowym, jeśli jeszcze z niego korzystasz

TUTAJ znajdziesz dokładny sposób – wystarczy czymś ostrym odrysować okrąg, dzięki któremu zegniemy papier. Złożyć i dowolnie ozdobić lub nie 🙂 Bawełniany sznurek wędliniarski (tak, tak to się nazywa) i karteczka z imieniem będą wyglądać naturalnie i uroczo. Zielona gałązka też by do tego pasowała. 

Pakowanie prezentu w rolkę po papierze toaletowym

Źródło: zdjęcie

Torebka śniadaniowa i drewniana klamerka

Te dwie rzeczy powinnaś/powinieneś bez problemu znaleźć w swoim domu. Albo w domu mamy/babci 🙂 Łatwiej dostępne są klasyczne, białe torebki śniadaniowe, które także będą pasowały do tego typu opakowania. 

Alternatywnie – możesz nadać drugie życie starym torebkom prezentowym lub papierowym torbom na zakupy. Wystarczy odciąć górną krawędź z dziurkami i rączką, zagiąć, zawinąć i przypiąć klamerkę. Możesz też zrobić torebkę od podstaw, np. tak jak TUTAJ. Użyj roślinnego kleju do papieru lub niewielkich ilości papierowej taśmy.

Źródło: zdjęcie

Dom(ek) z papieru 

Coś dla fanów La casa de papel.  Opakowanie zrobione z papierowej torebki dodatkowo ozdobionej białym flamastrem/białą kredką w taki sposób, że wygląda jak bajkowy domek. Więcej pracy niż w przypadku poprzedniej propozycji, ale efekt jest więcej niż uroczy. Taki domek zrobiony z dużej papierowej torby po zakupach na pewno zrobi wrażenie na dzieciach. Tych małych i dużych 🙂 

Papierowe opakowanie ze śniadaniówki

Źródło: zdjęcie

Pakowanie prezentów w wielorazowe worki, woreczki

Zdaję sobie sprawę, że opakowanie na prezent kojarzy nam się raczej z czymś jednorazowym. No dobra, może paro razowym, bo zdarza się, że zwłaszcza te ozdobne torebki prezentowe chowamy i podajemy dalej.

Chciałabym jednak zaproponować Ci coś innego – materiałowy woreczek, który obdarowany może wykorzystać w dowolny sposób. Lniany worek – na pieczywo, cieńsze woreczki – do zakupów luzem. Kto wie, może akurat zasiejesz w obdarowanym zerowastowe ziarno?

Chcesz uszyć sama/sam? TUTAJ znajdziesz jasnym filmowy instruktaż. 

Chcesz kupić? Przykładowe woreczki znajdziesz TUTAJ. 

Do Wielorazówki mam kod rabatowy OGRANICZAMSIE10.

Opakowanie jako część prezentu

Źródło: zdjęcie

Samodzielnie stemplowane pudełko po zakupach / papier pakowy

Na pewno masz w domu pudełka, które zostały Ci po zakupach internetowych. Możesz nadać im świąteczny charakter ozdabiając je stemplami wykonanymi z ziemniaka. Znalazłam sprytny sposób na ich wykonanie z wykorzystaniem wykrawaczek do pierniczków. 

Ziemniaka, pyrę lub kartofla przekrawasz na pół. Wykrawaczkę wbijasz w ziemniaka i nożykiem okrawasz wzór wokół. Na gotowej pieczątki możesz ponacinać kropki lub paski dla jeszcze bardziej dekoracyjnego efektu. Nie jest to jednak konieczne – prostota zawsze się obroni.

Stempelek moczymy w farbce do papieru i..dekorujemy! 

Instrukcję po angielsku znajdziesz TUTAJ

Stemplowanie kartonu na prezent

Źródło: zdjęcie

Opakowanie jako część prezentu

A gdyby tak w ogóle nie kombinować z opakowaniem, tylko przygotować prezent, którego każda część jest funkcjonalna? Tutaj przykład zestawu zero waste, który zapakowany jest w estetyczny koszyczek. Jeśli to dla Ciebie zbyt mało dekoracyjne, można dodać materiałową szarfę, jako świąteczny akcent. Warto wybrać wykonaną z naturalnych materiałów. 

Pakowanie prezentów lepsze dla planety - w koszyczek

Żródło: zdjęcie

Słoiki nie tylko na przetwory

Szklany słój może być rozwiązaniem, które Twoi bliscy zapamiętają na długo. Czy nie byłoby dla Ciebie zaskoczeniem znalezienie pod choinką, dajmy na to, piżamy w ozdobnym słoju? Albo czapki i szalika? Widziałam nawet zapakowane w słoik…skarpetki! Można do tego dołączyć jakiś osobisty akcent np. słodycze, za którymi przepada obdarowany.

Standardowo w słoiki pakujemy jadalne prezenty np. herbaty, mieszanki do przygotowania ciastek, przyprawy, świece. Zerowasterzy i minimaliści na pewno docenią praktyczne opakowanie, które wykorzystają podczas zakupów luzem. 

Źródło

Upcycling opakowań po jedzeniu

Pomysł na opakowanie z przymrużeniem oka. Z jajem.  A na dodatek ekologiczny. 

Przyznaj, czy nie rozbroiłoby Cię pudełeczko z biżuterią w zgrabnej torebce po cukrze. Wyobraź sobie twarz mamy, kiedy dostaje do ręki coś, co wygląda jak kilo mąk? Albo reakcję dziecka, któremu wydaje się, że dostało pudełko płatków śniadaniowych? Idealna opcja dla świątecznych śmieszków.

Źródło: zdjęcie

Jestem ciekawa, w co Ty najczęściej pakujesz swoje prezenty. Koniecznie daj znać w komentarzu!

Previous Post Next Post

Przeczytaj jeszcze

3 komentarze

  • Reply Iza

    Biorę słoiki – nie wpadłabym na to, żeby w nie zapakować skarpetki. Dzięi!

    22 grudnia 2021 at 1:17 PM
  • Reply Laura

    U mnie co roku sprawdzają się stare i klasyczne „wędrujące torebki świąteczne”, które od lat przekazuje się z rąk do rąk. Podoba mi się też bardzo sposób pakowania w tkaninę, ale myślę, że pudełko po papierze toaletowym to zbyt odważna alternatywa jak dla mnie 😀

    26 stycznia 2022 at 7:09 PM
  • Reply Asia

    Ciekawy artykuł dla osób, które szukają inspiracji. Świetny pomysł z rolkami po papierze toaletowym 🙂

    9 grudnia 2022 at 1:06 PM
  • Leave a Reply