fbpx
Zero Waste

Czy da się zrobić zakupy bez plastiku w supermarkecie?

“Kasia, gdzie kupujesz bez plastiku?”, “W jakim sklepie zrobię zakupy zero waste?”, “W moim mieście nie ma sklepu zero waste, jak mam kupować bez plastiku?” – takie pytania codziennie widzę w mojej grupie na Facebooku. A co jeśli powiem Ci, że nie potrzebujesz specjalnego sklepu zero waste, aby kupować bez plastiku i śmieci? Możesz to zrobić w popularnych marketach! Zakupy bez plastiku są łatwiejsze niż myślisz – wystarczy tylko trochę zmienić swoje myślenie i wiedzieć, gdzie udać się na takie zakupy. Specjalnie dla Ciebie wybrałam się do Lidla i Biedronki, aby zbadać, czy da się w nich zrobić zakupy bez plastiku. 

Jak zrobić zakupy bez plastiku?

Niezależnie od tego, czy robisz zakupy w sklepach zero waste, czy preferujesz supermarkety, najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie. Weź ze sobą:

Z takim przygotowaniem bez obaw możesz wybrać się na bezplastikowe zakupy! W takim razie ruszajmy – najpierw do Lidla.

Zakupy bez plastiku w Lidlu 

W Lidlu bez większego trudu zrobimy zakupy bez śmieci. Sporo produktów znajdziemy zapakowanych w szkło, papier, luzem lub w plastiku z recyklingu. Warto docenić różnorodną ofertę i coraz większą dostępność takich produktów – naprawdę jest z czego wybierać. Jeśli nie macie jeszcze woreczków na produkty luzem, to w Lidlu możecie się w nie zaopatrzyć. 

Chcesz ograniczyć ilość generowanych śmieci? Zapisz się na kurs Zero Waste Krok po Kroku!

Produkty w szkle

Warto wybierać produkty pakowane w szkło z kilku powodów – możemy ponownie wykorzystać takie opakowanie lub poddać je recyklingowi. W pustych słoiczkach nie tylko przechowuję później jedzenie, ale także kosmetyki, co pokazałam Wam ostatnio w poście na moim Instagramie. Jakie produkty w szkle znajdziemy w Lidlu?

  • oliwki
  • passaty
  • strączki
  • przetwory warzywne
  • sosy
  • soki i syropy
  • oleje (oliwa, ale też np. olej rzepakowy!)
  • dżemy i syropy (np. klonowy)
  • czasem jogurty w szklanych słoiczkach.
Zakupy bez plastiku - olej w szkle w Lidlu

Produkty luzem

Które z łatwością zapakujesz do swoich woreczków. Na zakupy zawsze zabieram ze sobą woreczki w różnym rozmiarze, co ułatwia mi robienie zakupów. W tej kategorii w Lidlu też jest z czego wybierać:

  • pieczywo, bułki i wyroby cukiernicze
  • warzywa i owoce
  • suszone owoce i orzechy
Zakupy bez plastiku - warzywa luzem w Lidlu
Zakupy bez plastiku - Lidl

Produkty zapakowane w papier

Takie opakowania sortujemy osobno i wrzucamy do odpowiedniego kosza. Papier podlega recyklingowi, musimy jednak zwracać uwagę czy wybierany produkt w środku nie ma plastiku. Zdarza się bowiem, że torebki herbaty są zapakowane w plastik, a następnie w papierowy kartonik. W tej kategorii w Lidlu czekają:

Zakupy bez plastiku - płatki w papierowej torebce Lidl
  • owsianka i płatki śniadaniowe
  • mąki 
  • cukier
  • czekolada (zapakowana w sreberko i papier, a do tego fair trade)
  • a nawet herbatka owocowa
Zakupy bez plastiku w Lidlu
Zakupy bez plastiku z Lidla

Chemia i środki czystości

To zwykle kłopotliwa kategoria produktów – większość z nich zapakowana jest w plastik lub dodatkowe folie ochronne. Tym bardziej warto zatem docenić, że lidlowska marka W5 pakuje swoje produkty w plastik pochodzący z recyklingu, co pozwala zamknąć obieg surowców. W Lidlu możemy też kupić papier toaletowy bez plastikowego opakowania. Warto też wspomnieć, że w wielu Lidlach znajdziemy specjalne miejsce na kłopotliwe odpady, takie jak baterie.

Zakupy bez plastiku w Biedronce

Po udanych zakupach less waste w Lidlu udajmy się do Biedronki ;). Tutaj nieco gorzej – mam wrażenie, że ilość plastikowych opakowań wręcz wzrosła! W tej popularnej sieciówce znajdziemy też wiele produktów w szkle, zapakowanych w papier czy do kupienia luzem, jednak muszę przyznać, że ilość wszechobecnego plastiku jest porażająca. Zachęcam więc do czujności!

Produkty w szkle

W Biedronce znajdziesz sporo produktów w szkle:

  • przetwory warzywne
  • strączki
  • dżemy
  • soki i syropy smakowe
  • oleje
  • passaty
  • sosy i pesto
Zakupy bez plastiku - produkty w szkle w Biedronce

Niestety, bardzo rozczarowujące, że wycofano z oferty jogurty i mleko w szkle, mimo kampanii prowadzonej kilka tygodni temu. Dobrze, że w swojej okolicy mam mlekomat, dzięki czemu nadal mogę robić zakupy bez plastiku! 

Produkty luzem

Podobnie jak w Lidlu, ta kategoria jest całkiem rozbudowana. W Biedronce do własnego woreczka lub opakowania możecie zapakować:

  • pieczywo i słodkości
  • owoce i warzywa
  • orzechy

Nie zauważyłam jednak wielorazowych woreczków do kupienia.

Zakupy bez plastiku - Biedronka orzechy

Produkty w papierze

Czeka na Was między innymi:

  • owsianka
  • cukier
  • mąki
  • czekolada (zapakowana w sreberko i papier)
Zakupy bez plastiku - Biedronka

Jeśli nie masz możliwości kupować takich produktów luzem, to najlepiej wybierać je zapakowane w papier. Takie opakowania także możesz zresztą wykorzystać ponownie – do przechowywania suchych produktów, jak strączki czy kasze.

Chemia i środki czystości

W Biedronce wypatrzyłam środki czystości zapakowane w plastik z recyklingu (jak Ajax). Warto zwracać na to uwagę i w miarę możliwości wybierać opakowania takiego pochodzenia. W Biedronce znajdziemy też papier toaletowy z makulatury bez foliowego opakowania – chyba ich najlepszy produkt marki własnej.

Papier toaletowy z Biedronki - zakupy bez plastiku

Zakupy bez plastiku w supermarkecie?

Mój mały eksperyment pozwolił mi sprawdzić czy do zakupów bez plastiku potrzebujemy specjalistycznego sklepu zero waste. Jak się okazuje – niekoniecznie. Oczywiście, w sklepie bez opakowań kupimy makaron, strączki czy kasze bez opakowania, czego nie jesteśmy w stanie zrobić w większości supermarketów. Wciąż jednak warto docenić starania dużych sklepów w kierunku ograniczania plastiku i śmieci generowanych w związku z zakupami. Jeszcze długa droga przed nami, ale wierzę, że nasze codzienne decyzje zakupowe pokazują sklepom i markom, że zakupy bez plastiku są dla nas ważne, a co za tym idzie, konieczne są zmiany. 

Zakupy bez plastiku w Biedronce
Zakupy bez plastiku z Biedronki

Jak jeszcze można kupować less waste?

Poza wspomnianymi sklepami zero waste i supermarketami, warto pomyśleć także nad zakupami przez internet. Wśród ofert sklepów zero waste online znajdziemy różnorodne produkty: higieniczne, do kuchni, łazienki czy sprzątania. Możemy także zamówić jedzenie na wagę. 

Ograniczanie plastiku warto wprowadzić także poprzez zakupy produktów w większych ilościach. Suche strączki, kasze, ryże, płatki czy mąki możemy przechowywać przez długi czas, o ile oczywiście odpowiednio je zabezpieczymy. O tym napisałam całego e-booka 😉 

Zakupy bez plastiku to nic trudnego!

Choć wymagają czasami naszej zmiany myślenia i ustalenia hierarchii priorytetów. Istnieją produkty, których nie będziemy w stanie kupić na wagę czy w szkle – np. ser mozarella do sałatki. Tak, to moja osobista bolączka :D. Musimy wtedy zapytać siebie czy raz na jakiś czas kupimy taki produkt w plastiku, czy w imię ograniczania plastiku zrezygnujemy z niego całkowicie. Decyzję jak zawsze pozostawiam Wam, ale na koniec zdecydowanie polecam: zakupy bez plastiku są super, ale najlepiej, kiedy robimy zakupy bez spiny! 😉 

A gdzie Wy najczęściej robicie zakupy spożywcze less waste? Jestem bardzo ciekawa!

Previous Post Next Post

Przeczytaj jeszcze

21 komentarzy

  • Reply Adam

    Biedronka od pewnego czasu generuje zdecydowanie więcej odpadów jeśli chodzi o paragony. Dorzucane są na nich informacje o zbliżających się promocjach oraz i udziale w akcji „Kupuj co polskie”. W efekcie kwitek z kasy fiskalnej potrafi być dwa razy dłuższy niż bez tego. Takie postępowanie jest mało ekologiczne, szczególnie że papier termiczny nie nadaje się do recyklingu.

    3 listopada 2020 at 5:10 PM
    • Reply Kasia

      Tak, to prawda, też nie lubię tych długich paragonów! To niestety dość powszechna praktyka w niektórych sklepach. Empik, zauważyłam, robi podobnie.

      3 listopada 2020 at 5:48 PM
    • Reply Emk

      Nie wiem, jak to komentować. Mam wrażenie, że artykuł jest napisany przez osobę, która idzie z prądem rzeczy promowanych jako eko. Przyszłość ekologii to plastik w obiegu zamkniętym. Jednorazowe wyprodukowanie opakowania papierowego jest o wiele gorsze dla środowiska, niż plastikowego. Trzeba iść w stronę propagowania recyklingu, świadomego nacisku na władze w zakresie używania właśnie plastiku. Jest wiele rodzajów plastiku, system ich oznaczania i rozdzielania jest kluczowy. Plastik daje możliwość praktycznie nieskończonej obróbki właśnie dlatego że jest trwalszy od papieru. Błagam więc, jeśli chcecie być eko, to może w zgodzie z wiedzą naukową a nie populizmem…

      19 listopada 2020 at 11:27 AM
      • Reply Kasia

        Polecam prześledzenie innych artykułów na moim blogu, wpisów na Instagramie i innych publikacji. Doskonale wiem, że plastik w obiegu zamkniętym ma sens, tylko gdzie mamy w Polsce ten obieg? To tylko kilka rodzajów opakowań, które rzeczywiście są odzyskiwane. Cienka folia na warzywach się w to nie wlicza.

        19 listopada 2020 at 11:37 AM
      • Reply Gość

        Kartka papieru A4 to 10 litrów wody. Problemem jest myślenie ludzi, ale przede wszystkim myślenie polituków. W zasadzie brak myślenia.

        10 lutego 2021 at 10:22 AM
  • Reply Natalia

    Ja na szczęście oprócz Biedronki i Lidla mam też w pobliżu sklep z produktami na wage (zero waste). Wprowadzili ostatnio też możliwość wysyłki produktów, które pakują w szare papierowe torebki. Jak coś to zachęcam bo warto wspierać takie inicjatywy! Nazywają się Deko Zakupy (dekozakupy.pl).

    3 listopada 2020 at 7:47 PM
    • Reply Kasia

      Kojarzę! Dobry sklep!

      3 listopada 2020 at 8:02 PM
  • Reply Klaudia Bacia

    W Biedronce też można kupić woreczki wielorazowe, są ukryte przy warzywach/owocach 😉

    3 listopada 2020 at 9:31 PM
    • Reply Kasia

      W takim razie chyba nie w każdej, bo ja byłam w kilku i nie uświadczyłam. Nie ustanę jednak w poszukiwaniach 🙂

      3 listopada 2020 at 9:40 PM
      • Reply Basia

        Są na pewno. Ja swoje mam właśnie z Biedronki. 🙂

        5 listopada 2020 at 1:58 PM
  • Reply Magda

    Kiedyś w Biedronce kupowałam moje ukochane śliwki w czekoladzie – nie zawierały oleju palmowego i były zapakowane w papier+karton – no idealnie. A teraz nie dość, że są spakowane w plastikowe opakowanie, to jeszcze każda śliwka jest zapakowana osobno jak cukierek… 🙁 Że tak powiem: pojedzone 😀

    3 listopada 2020 at 9:40 PM
    • Reply Kasia

      I to są właśnie takie zmiany, których nie lubimy! Przywrócić śliwki w papierze i kartonie!

      4 listopada 2020 at 9:10 AM
      • Reply Agga.s

        A ja kupuję warzywa w lokalnym warzywniaku, biorę wielką torbę, do której wrzucam wszystkie warzywa i owoce luzem. Polecam, ponieważ dziennie Pani w warzywniaku zużywa 3 tys jednorazowych foliówek! Cieszę się, że w tym nie uczestniczę! Natomiast w mięsnym, chodząc z własnymi pudełeczkami plastikowymi, nadal traktowana jestem jak dinozaur. 😊

        14 listopada 2020 at 8:08 PM
    • Reply Honorata

      W lidlu śliwki w czekoladzie są w kartoniku i papierowym woreczku 🙂

      5 listopada 2020 at 9:18 PM
  • Reply Ula H.

    Przeważnie robię zakupy w Lidlu i Biedronce i nie jest to taki problem, by nie używać plastiku. Po prostu trzeba na zakupy być przygotowanym i myśleć. Najtrudniej jest skłonić moich najbliższych, by robili podobnie.

    4 listopada 2020 at 6:57 PM
  • Reply Monika

    A ja polecam lokalne targowiska – w moim miasteczku mam do wyboru duże targowisko czynne w soboty i mały ryneczek czynny każdego dnia. Poza owocami i warzywami kupuję tam na wagę niektóre strączki, wszelkie kasze, nasiona, płatki owsiane, bakalie, kawę świeżo parzoną, ryby, sery, mleko (to umowa z właścicielką gospodarstwa – wymieniamy się szklanymi butelkami). W Auchan z kolei można kupić na wagę wszelkie strączki i różne rodzaje ryżu oraz słodycze. Ciasteczka na wagę są dostępne w każdej piekarni. Najtrudniejsze dla mnie było mięso – kupuję je w małym sklepiku, na wagę ale żeby uniknąć folii chodzę z własnym papierem i nie ma problemu z zapakowaniem zakupów.

    4 listopada 2020 at 8:21 PM
  • Reply Natalia Herezo

    Nauczyłąm się robić paryżanki na szydełku – są exxtra pojemne, wytrzymałe i świetnie się prezentują na zakupach 😀

    5 listopada 2020 at 4:15 PM
  • Reply Krzysiek

    Niestety, właśnie to producenci powinni odpowiadać i ponosić większe koszty z racji wszędobylskich opakowań plastikowych. Od dawna na zakupy chodzę tylko z plecakiem nie dość, że wygodniej to jeszcze nie trzeba dokupować żadnych foliówek.

    23 listopada 2020 at 10:45 AM
  • Reply Marcjanna

    Mam dostęp do sklepu zero waste, ale zauważyłam ostatnio, że w kilku warzywniakach sprzedawane są np. strączki z wielkich słojów. Tak samo makarony, suszone owoce, kiszonki… Tak tez warto i w takie miejsca zaglądać, może coś się znajdzie

    4 grudnia 2020 at 1:31 PM
  • Reply Ewelina

    Witam,
    ja robię zakupy prawie wyłącznie w Biedronce, nie da się tam zrobić zakupów zero waste( ale ja też nie jestem zero waste, próbuję być less waste, bo od czegoś trzeba zacząć). Chciałam napisać, ze w można tam kupić także olej w szkle i że woreczki na warzywa można kupić. Nie wiem czy a=w każdej Biedronce, w mojej są.I są także w Kauflandzie.

    5 lutego 2021 at 2:25 PM
  • Reply Klaudia Jaroszewska

    Część produktow kupujemy w plastiku, ale co się tylko da – zamieniamy na szklane, papierowe, albo bez opakowania, jak owoce i warzywa 🙂

    20 lutego 2021 at 5:38 PM
  • Leave a Reply