fbpx
Recykling Zero Waste

Gdzie wyrzucać znicze i plastikowe wkłady, czyli o segregacji na cmentarzach

Sztuczne kwiaty na cmentarzu gdzie wyrzucać?

Wszystkich Świętych, dni zaduszne, potem święta Bożego Narodzenia i każde inne odwiedziny na cmentarzu, a ja staję przed dylematem, co postawić na grobach moich bliskich, by okazać pamięć, ale nie zostawić po sobie śmieci, które przetrwają dłużej niż sam grób. Czy kwiaty sztuczne są lepsze od naturalnych, bo nie trzeba ich często wymieniać? Czy szklany znicz jest dobry, bo trafi do stłuczki szklanej i powstanie z nich nowy znicz? Jak naprawdę wygląda segregowanie odpadów na cmentarzach? I gdzie wyrzucić plastikowe wkłady?

Różnorodne śmieci na cmentarzach

Przede wszystkim, odpady cmentarne są bardzo różnorodne. Czasem ciężko je zaklasyfikować do konkretnego pojemnika, bo potrafią być złożone z wielu połączonych ze sobą materiałów. Dajmy na to, taki szklany znicz – pomyślisz – to po prostu szkło, a w środku plastikowy wkład. Tylko ten znicz potrafi mieć plastikowe elementy przytwierdzone trwale do latarenki i mało kto będzie się bawił w ich oddzielanie. A sztuczne kwiaty to jakie tworzywo – plastik, tekstylia, a może połączenie tych obu? Czy takie ozdoby nadają się do żółtego pojemnika? Niekoniecznie.

Obowiązek segregacji na cmentarzach

Obowiązek segregowania śmieci obejmuje całą Polskę, w tym cmentarze. Ostatnio obserwuję coraz więcej pojemników wydzielonych na sortowanie poszczególnych frakcji – tworzywa sztuczne, szkło, bioodpady, papier i zmieszane. Niestety, nie wszystkie cmentarze są wyposażone w oddzielne kosze na każdą z frakcji. Na niektórych cmentarzach jest jedno miejsce na wszystkie odpady albo wręcz brak śmietników, a zarządcy proszą o zabieranie śmieci ze sobą. Dlaczego tak się dzieje?

Cmentarze komunalne, czyli zarządzane przez miasto, mają z góry ustalony obowiązek segregacji i kilka pojemników na różne rodzaje śmieci. Jednak w samej Warszawie, tylko trzy cmentarze są zarządzane przez miasto, a reszta jest pod opieką kościołów. Inny zarząd, inne zasady. Co nam pozostaje to wnioskować do administracji na cmentarzach o postawienie kilku koszy na każdą z frakcji, apelując do ogólnopolskiego obowiązku segregowania.

Chociaż, czy odpowiednie pojemniki ułatwią nam wyrzucanie śmieci na cmentarzach? Gdzie powinny trafić odpady, które tam wytwarzamy?

Gdzie wyrzucać szklane znicze?

Szklany znicz to szkło, więc wydawałoby się, że należy wyrzucić go do odpadów szklanych. Jednak znicz wykonany jest z innego rodzaju szkła niż butelka czy słoik. Jest to szkło innego typu, z różnymi domieszkami, o innej temperaturze topnienia niż szkło opakowaniowe. Dlatego szklany znicz powinien trafić do odpadów zmieszanych.

Gdzie wyrzucić plastikowe wkłady do zniczy?

Plastikowe wkłady są zrobione z tworzywa, którego w polskich warunkach się nie odzyskuje. W dodatku są zanieczyszczone parafiną i dymem. Dlatego plastikowe wkłady należy wyrzucać do odpadów zmieszanych.

Na niektórych cmentarzach zarządcy zalecają, by wkłady wyrzucić do żółtego pojemnika. Jeśli tak jest, należy stosować się do lokalnych zasad. Być może dzięki temu gminie udaje się oddzielić wkłady od innych odpadów i przeznaczyć je np. na paliwo alternatywne w cementowni.


Chcesz dowiedzieć się więcej o życiu bez odpadów? Zapisz się na mój kurs online!

Co zrobić ze sztucznymi kwiatami?

Sztuczne kwiaty mogą być złożone z wielu materiałów. Dominika Wołk z Urzędu miasta stołecznego Warszawy zaleca, by sprawdzić, z czego składają się nasze wiązanki. “Jeśli kwiaty ewidentnie są z samego plastiku, wyrzućmy je do żółtego pojemnika. Jednak kwiaty często mają elementy tkanin, a przy wielu różnych materiałach zalecamy, by mieszkańcy wyrzucali je go odpadów zmieszanych.”

Naturalne ozdoby do odpadów bio?

Przyozdabianie grobów kwiatami naturalnymi wydaje się ekologiczną opcją. Rośliny co prawda więdną, ale możemy je wyrzucić do odpadów biodegradowalnych, z których zostanie wytworzony kompost. Pamiętajmy jednak, że jeśli wyrzucamy kwiaty doniczkowe, ziemia powinna trafić do odpadów zmieszanych. Dlaczego? “W doniczkach, w których sprzedaje się chryzantemy, często oprócz samej ziemi znajdują się również kamienie. Takie elementy, gdy trafią do kompostowni, mogą zanieczyścić kompost i być utrudnieniem dla pracujących tam maszyn” – wyjaśnia Dominika Wołk z warszawskiego ratusza.

Naturalne kwiaty są najbardziej ekologiczną opcją w ozdabianiu nagrobków.

Podobnie uważać powinniśmy z większymi gałęziami świerku czy jodły. Jeśli są niewielkie, mogą trafić do odpadów bio, ale jeśli są to duże, twarde gałęzie, wyrzućmy je do odpadów zmieszanych.

Stroiki świerkowe można wyrzucać do odpadów bio.

Czy znicz ceramiczny jest bardziej eko od szklanego?

Idąc na cmentarz wolę wybrać znicz ceramiczny od szklanego. Nie wymaga on plastikowego wkładu, choć – jak się okazuje – jego utylizacja wcale nie jest lepsza od zniczy szklanych. Ceramiczne znicze powinny trafić do odpadów zmieszanych, gdy się wypalą.

Znicz ceramiczny - gdzie wyrzucać?

Zamiast kupować – użyj ponownie!

Najlepszą opcją będzie przerobienie zniczy, które już mamy, na wielorazowe lampiony, w których samodzielnie będziemy uzupełniać wosk.

Rozwiązaniem, które zasługuje na uwagę, są regały na znicze do ponownego użycia. Do takich zniczy musimy dokupić wkład, ale oszczędzimy zasobów potrzebnych do wyprodukowania szklanej latarenki.

Regały do dzielenia się zniczami to ekologiczna opcja na ozdabianie grobów

Naturalne kwiaty wydają się najlepszą opcją do ozdabiania nagrobków, choć, jak twierdzi Dominika Wołk, “Nie trzeba ozdabiać, najlepiej pamiętać. Pamięć na pewno jest najtrwalsza.”

A Ty w jaki sposób przyozdabiasz nagrobki swoich bliskich?

Ciekawią Cię tematy związane z segregacją odpadów? Zapisz się na darmowy webinar o 10 błędach w segregowaniu!

Previous Post Next Post

Przeczytaj jeszcze

3 komentarze

 • Reply sztuczne kwiaty

  Sztuka segregacji to jedna strona problemu, jednakże ja jestem zwolenniczką nie kupowania sztucznych kwiatów. Są już w kraju cmentarze z informacją przy wejściu o zakazie wnoszenia sztucznych kwiatów i wieńców i to mnie utwierdza, że nie jestem sama w poglądzie, że to straszne zaśmiecanie środowiska. Nie twórzmy tony plastiku i innych odpadów, których nie można poddać recyklingowi. A bliskim, których już nie winni jesteśmy raczej pamięć i śmieci.

  3 listopada 2020 at 12:02 PM
 • Reply Wwa

  W tym roku nie kupowaliśmy żadnych sztucznych kwiatów, bo to marnotrawstwo plastiku i niepotrzebne nagromadzanie śmieci…

  19 listopada 2020 at 1:01 PM
 • Reply martin

  Bardzo podoba mi się ten pomysł z ponownym wykorzystywaniem zniczy. Ostatnio wręcz – może trochę zawczasu- zastanawiam się czy nie wnieść o to petycji do gminy.
  Kolejną rzeczą jest też to, że przecież można recyklingować same metalowe wieczka od zniczy (zawsze coś) plus wyżej wspomniane odpadki bio.

  20 sierpnia 2021 at 5:26 PM
 • Leave a Reply