Ekologia Zero Waste

Co wrzucać, a czego nie do pojemnika na bioodpady?

Jak sortować bioodpady?

Przedwczoraj wyszłam – jak co kilka dni – z koszem kuchennych obierek do osiedlowego pojemnika na odpady biodegradowalne. Jakież było moje zdziwienie, gdy zobaczyłam żółtą naklejkę z informacją, że śmieci sortowano w nim nieprawidłowo, dlatego od dziś będą odbierane razem z odpadami zmieszanymi. Od razu zrodziło się w mojej głowie kilka pytań. Co było wyrzucane do kosza z rzeczy niepowołanych? Kto nam wlepił żółtą kartkę? I czy można wyjść cało z tej żenującej sytuacji, przegrywając pierwszą połowę, ale wygrywając cały mecz?

Na jakiej podstawie oddzielamy bioodpady

Od 1 lipca 2017 weszły w życie przepisy Rozporządzenia Ministerstwa Środowiska w sprawie selektywnego zbierania niektórych frakcji odpadów. Według nich, ustanowiono podział na cztery rodzaje odpadów sortowanych, czyli takich, z których odzyskujemy surowiec. Są to:

 • papier – niebieski pojemnik
 • metal i tworzywa sztuczne – żółty pojemnik
 • szkło – zielony pojemnik na szkło kolorowe i biały na białe
 • odpady biodegradowalne – brązowy pojemnik.

Oprócz tych frakcji nadal zostaje znany wszystkim czarny kosz na odpady zmieszane, które lądują na składowisku lub w spalarni odpadów (w przypadku niektórych miast, w tym Warszawy i Poznania).

W Poznaniu odpady bio sortujemy od stycznia 2018 roku, choć okres przejściowy w całym kraju trwa do 30 czerwca 2021 roku. Od tej chwili na poznańskich osiedlach pojawiły się brązowe pojemniki z dziurkami po bokach. Kosze zaprojektowane są w ten sposób, by obierki się nie psuły, a z kosza nie było czuć drażniącego swądu.

Gdy na naszym osiedlu pojawił się brązowy pojemnik, skakałam z radości i piszczałam (w myślach) ze szczęścia. Mój balkonowy kompostownik ma ograniczoną pojemność, więc zostanie odciążony, zatem nadmiar kuchennych odpadków mogę z czystym sumieniem wrzucić do bioodpadów. Zdziwił mnie mały – w stosunku do pozostałych gigantów – rozmiar brązowego kosza, ale po czasie okazało się, że śmieci się z niego nie wysypują, bo nie wszyscy mieszkańcy oddzielają frakcję bio w swoich domach. Grunt, pomyślałam, że ja mogę to robić, choć chciałabym, by robiło to więcej osób.

Ostrzeżenie za złe sortowanie śmieci. Opłata może wzrosnąć!

Ostrzeżenie za złe sortowanie śmieci. Opłata może wzrosnąć!

Przedwczoraj jednak dostaliśmy żółtą kartkę. Ban na bioodpady bardzo mnie zabolał. Mój dodatkowo zakupiony kosz, moje codzienne starania, by odpowiednio posortować śmieci, moja duma, że Polska to progresywny pod kątem odzysku surowca kraj – wszystko na nic. Straciłam nadzieję, że możemy coś dla dobra świata zmienić.

Co niepowołanego trafia do brązowego pojemnika

Zrobiłam szybkie dochodzenie, by po telefonicznej nitce dojść do śmieciowego kłębka i zdobyć informację: kto i co źle wyrzucał do brązowego kosza i czy jakoś możemy to jeszcze naprawić.

Na infolinii firmy VIKOM odbierającej od nas śmieci usłyszałam szokujące doniesienia: ktoś do obierek wyrzucił taśmy malarskie, gruz i gips. Skandal w biały dzień! Jednak nic straconego: VIKOM zdejmie nam bana, gdy zarządca osiedla usunie niepowołane odpady i dopilnuje, by więcej taka sytuacja się nie powtórzyła.

Warto znać podstawowe zasady, co wrzucać do brązowego pojemnika

Warto znać podstawowe zasady, co wrzucać do brązowego pojemnika

Uff! Jest dla nas nadzieja. Poinformowałam o moim dochodzeniu administrację osiedla i nic tylko czekać oczyszczenia brązowego kosza i przywrócenia nam prawa do oddawania bio materii.

Osiedlowa grupa na facebooku już wie, jak sortować odpady i czego nie wolno do nich wrzucać. Zresztą, kto umie czytać po polsku, ten powinien wiedzieć to od momentu zbliżenia się do brązowego pojemnika. Oby podobna wtopa się już więcej nie powtórzyła, bo mój kompostownik pęknie w szwach, a populacja dżdżownic przerośnie tę w Kaliforni.

Kilka przydatnych informacji dotyczących odpadów biodegradowalnych

 1. Brązowy pojemnik powinna zorganizować administracja osiedla lub właściciel domu, w którym mieszkasz.
 2. Pojemniki mają po bokach system wietrzenia, a na dnie kratkę, by rozkładające się odpady nie zatęchły i nie wydzielały brzydkich zapachów.
 3. Bioodpady można wyrzucać luzem lub w worku – dla firmy odbierającej nie ma to znaczenia EDIT: odpady organiczne należy wrzucać luzem! Inaczej jest duże prawdopodobieństwo, że do kompostu trafią fragmenty nieoddzielonej w kompostowni folii.
 4. Odpady bio wywożone są do biokompostowni, w której do wsadu dodaje się specjalne szczepy bakterii wspomagające rozkład na kompost. W wyniku tego procesu wydziela się gaz – metan, który wykorzystywany jest jako dodatkowe źródło energii. Dzięki temu biokompostownie mogą się same zasilać energią.
 5. Nawóz powstały w wyniku kompostowania wykorzystywany jest w rolnictwie, ogrodnictwie i w miejskich obszarach zielonych.

Co MOŻNA wrzucać do bioodpadów?

 • obierki i resztki owoców i warzyw
 • resztki posiłków
 • skorupki jaj
 • fusy od kawy i herbaty
 • przeterminowane owoce i warzywa
 • rozdrobnione gałęzie
 • skoszoną trawę, liście, kwiaty
 • trociny, skrawki drewna

Czego NIE MOŻNA wrzucać do odpadów biodegradowalnych?

 • kości, mięsa i jego resztek
 • leków
 • odchodów zwierzęcych
 • odpadów niebezpiecznych
 • popiołu
 • drewna impregnowanego
 • płyt MDF i wiórowych
 • kamieni
 • ziemi
 • innych odpadów komunalnych.

Nigdzie nie wspomina się jasno o nabiale. Według mnie, resztki sera czy jogurtów nie powinny trafiać do odpadów bio, ponieważ nie wrzuca się tu odpadów pochodzenia zwierzęcego, choć zdania są podzielone, a niektórzy je nawet kompostują. Postaram się jednak dopytać w GOAP, jak to z tym nabiałem jest, by wiedzieć na pewno.

Więcej informacji znajdziesz na stronach: ABC segregacji odpadów i Bioodpad.pl


Zanim wyrzucisz coś do kosza na bioodpady, zastanów się, czy nie możesz tego jeszcze wykorzystać w kuchni. Gotowanie z resztek to fajny sposób na smaczną potrawę! Możesz upiec pudding z suchego chleba (przepis znajdziesz tutaj), pesto z naci marchwi czy inne pyszności. Dopiero gdy nie znajdziesz przeznaczenia dla swoich resztek, wyrzuć je do kosza.

A może warto zacząć kompostować, zamiast wyrzucać? O moich doświadczeniach z kompostownikiem balkonowym przeczytasz tutaj.

Kompostowanie w domu i na balkonie – jak to działa?

 

Czy na Twoim osiedlu stoi już brązowy pojemnik na odpady organiczne? Jak korzysta z niego lokalna społeczność? Daj znać w komentarzu.


Uważasz ten wpis za przydatny? Podziel się nim z innymi!


Previous Post Next Post

Przeczytaj jeszcze