fbpx
Recykling

Gdzie wyrzucić styropian i jak wygląda jego recykling?

Gdzie wyrzucać styropian?

Styropian to materiał zaliczany do tworzyw sztucznych, z którym często mamy dylemat dotyczący segregowania. Niektóre miasta nakazują wyrzucać go do plastiku, inne do odpadów zmieszanych, sugerując, że nie da się go dalej przetworzyć. Jak jest naprawdę? Czy styropian nadaje się do recyklingu?

Czym jest styropian?

Styropian to ekspandowany polistyren, w skrócie EPS. Powstaje w wyniku wtłoczenia powietrza w granulki polistyrenu, dzięki czemu tworzywo jest lekkie, ale też zajmuje objętościowo więcej miejsca. Materiał dobrze izoluje ciepło i wilgoć, dlatego chętnie używany jest przez firmy budowlane do ocieplania budynków, ale też producentów opakowań spożywczych na produkty mające zachować temperaturę, np. kubeczki na ciepłe napoje czy pojemniki na jedzenie na wynos. 

EPS jest tani w produkcji, co jest korzystne dla stosujących go firm, ale niekorzystne dla ceny surowca w przypadku jego ponownego przetwarzania. 

Do jakiego pojemnika wyrzucać styropian?

Kupujesz mięso na styropianowej tacce albo nowy telewizor zapakowany w karton i zabezpieczony styropianem, a potem zastanawiasz się, co dalej z nim zrobić? Zasady obowiązujące w poszczególnych miastach nie ułatwiają sprawy. Warszawiacy styropian opakowaniowy powinni wyrzucać do żółtego pojemnika na odpady sztuczne i metal, a szczecinianie już nie – tam styropian powinien trafić do odpadów zmieszanych. 

Można jednak przyjąć pewną regułę, że…

 • Styropian opakowaniowy czysty trafia do żółtego pojemnika (to nasze wypełnienie w kartonach)
 • Czyste opakowania styropianowe po żywności wyrzucamy do żółtego pojemnika
 • Brudne opakowania styropianowe po żywności trafiają do czarnego pojemnika
 • Styropian budowlany i resztki styropianu po remoncie powinny zostać odebrane przez firmę wywożącą odpady poremontowe
 • Duże ilości styropianu można przywieźć do PSZOKu (punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych), ale też nie każdy PSZOK go przyjmie – najlepiej sprawdzić na lokalnej stronie zakładu lub zadzwonić i zapytać.

Składować czy przetwarzać?

Cieszymy się, że etap wyboru odpowiedniego pojemnika mamy za sobą i z czystym sumieniem wracamy do domu, ale czy styropian zostanie ponownie przetworzony na nowe opakowania? Jak wygląda jego recykling i czy to się w ogóle opłaca?

Przede wszystkim styropian jest szkodliwy dla środowiska i nie powinien być składowany. Rozkłada się od kilku-kilkudziesięciu do nawet miliona lat, w zależności od warunków środowiskowych. Poza tym, z tworzywa wydzielają się toksyczne substancje, które mogą przenikać do wód gruntowych, jeśli odpad trafi w miejsce niepowołane.

Nie wszystkie miasta współpracują z firmami odbierającymi styropian z sortowni, ale takie firmy istnieją na rynku i z powodzeniem zajmują się odbiorem i przetwarzaniem EPS.

“Przyjmujemy głównie styropian opakowaniowy, raczej czysty, ale również ten wykorzystywany w branży budowlanej” mówi Piotr Wajcht, Recykler Styropianu spod Łodzi.

“Jeszcze kilka lat temu firmy odbierające styropian budowlany w kontenerach, wywoziły go na składowisko. To jest rozwiązanie, które kosztuje i nie jest przyjazne dla środowiska” twierdzi pan Piotr. “Odkąd istniejemy na rynku, firmy przywożą styropian do nas i to się wszystkim opłaca.”

Jak wygląda recykling styropianu?

 1. Najpierw sortuje się go na klasy i kolory. 
 2. Następnie spuszcza się ze styropianu powietrze – w tworzywie znajduje się go aż 98%, a tylko 2% polistyrenu.
 3. Sprasowany styropian przetapia się na granulat.
 4. Granulat używany jest jako materiał do wtryskarek wytwarzających nowe przedmioty i opakowania.

Pan Piotr podaje, że z tak przetworzonego styropianu powstają wieszaki, doniczki i inne opakowania.

Z jednego tira pełnego styropianu powstaje jedna paleta sprasowanego materiału. Jak na tworzywa sztuczne to mało! Dlatego tak niewiele jest firm zajmujących się recyklingiem EPS. “Gdyby było ich więcej, przestałoby nam się to opłacać” – mówi pan Piotr. 

Co mnie zaskakuje, to że niemalże 100 procent styropianu można odzyskać. Jedna metoda to prasowanie i tworzenie granulatu do nowych opakowań. Resztki styropianu można też rozkruszyć na granulat i zrobić wypełnienie do styrobetonu i do materiału stosowanego w ocieplaniu przestrzeni w ścianach budynków. “Tu zamówień mamy o wiele mniej, bo może jedno na kwartał. O wiele więcej jest na przetopiony polistyren” podsumowuje pan Piotr.

Czy firma przyjmie każdy styropian? Nie, tylko ten czysty opakowaniowy, budowlany i remontowy. Cienki styropian stosowany w opakowaniach na żywność nie jest czystym styropianem, zazwyczaj jest powleczony dodatkowymi warstwami innych tworzyw i jest trudniejszy do odzysku.


Styropian jest czasem nie do uniknięcia, szczególnie w branży budowlanej i w pakowaniu sprzętów RTV-AGD. Jednak te tworzywa, których używamy do pakowania jedzenia, nie są najlepsze w recyklingu i na co dzień lepiej ich jednak unikać.

Jestem ciekawa, czy wiesz, do którego pojemnika wyrzuca się styropian w Twoim mieście. Daj znać w komentarzu!


Szukasz inspiracji, jak generować mniej śmieci? Już 2.11 startuje kolejna edycja mojego kursu Zero Waste Krok Po Kroku! Zapisz się na listę osób zainteresowanych, by otrzymać o nim informację!

Previous Post Next Post

Przeczytaj jeszcze

7 komentarzy

 • Reply Styropianowybaron

  W Warszawie eko Żerań na Białołęce przyjmuje za opłatą ale to mała opłatą porównując do kontenerów

  8 października 2020 at 3:35 PM
  • Reply Kasia

   I super, można skorzystać!

   9 października 2020 at 3:14 PM
 • Reply Iza

  A jak postępować, gdy miasto informuje, że każdy rodzaj styropianu można wrzucać do żółtego pojemnika (Katowice). Robić tak jak zalecają, czy może jednak zabrudzony styropian wrzucać do odpadów zmieszanych?

  9 października 2020 at 2:49 PM
  • Reply Kasia

   Robić, jak zalecają! W końcu to oni ustalają finalnie zasady i być może w ten sposób łatwiej im jest sobie poradzić z tego rodzaju odpadem. Pytanie, jak to jest dokładnie sformułowane? Możesz pokazać przykład?

   9 października 2020 at 3:14 PM
 • Reply Basia

  Mi w Poznaniu pan w PSZOKu jakies dwa lata temu powiedzial, że oni sporo styropianu wywożą do Chin, a tam jest przerabiany na meble ogrodowe itp. I w kontekście tego co napisałaś o tym jak mało zostaje po przetworzeniu tego materiału (tir vs 1 paleta) to wydaje się straszne, że tak daleko to wożą. Mam nadzieję, że coraz więcej jest przetwarzane bezpośrednio w Polsce.

  11 października 2020 at 9:47 AM
 • Reply Marta

  Czy pan Piotr przetwarza styropian czy dopiero planuje?

  11 października 2020 at 7:08 PM
  • Reply Kasia

   Przetwarza!

   12 października 2020 at 9:42 AM

  Leave a Reply