fbpx
Zero Waste

Bea Johnson, autorka „Zero waste home” w Warszawie

zero waste bea johnson

Już niedługo, już tuż tuż! Kolejne spotkanie grupy Zero Waste Polska coraz bliżej. Tym razem idea ograniczania odpadów opanuje Warszawę, a harmonogram zaplanowany na cały dzień ma konkretny cel: znaleźć sposób, by w naszym kraju skutecznie ograniczyć ilość generowanych odpadów.

Motywacją do rozmów będzie szczególne wydarzenie. 4 grudnia o godzinie 16:30 odbędzie się spotkanie z Beą Johnson –  autorką bloga i książki Zero Waste Home, bestsellerowej pozycji wśród osób chcących uprościć swoje życie i ograniczyć ilość generowanych odpadów do minimum.

Kim jest Bea Johnson

Bea, z pochodzenia Francuzka, wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych, gdzie została na stałe po znalezieniu miłości swojego życia. Początkowo żyła jak konsument idealny kupując często, bez zastanawiania się nad konsekwencjami dla środowiska. Po kilku latach weszła na drogę minimalizmu, kładąc kres niepohamowanej konsumpcji i wyzbywając się nadmiaru, znacznie przy tym ograniczając swoją życiową przestrzeń. Od minimalizmu przeszła w stronę ekologii, uświadamiając sobie, jak ogromny ślad na środowisku odciska każdego dnia przez swe konsumenckie wybory. Od tej pory drastycznie ograniczyła ilość odpadów generowanych przez swoje 4-osobowe gospodarstwo domowe. Zasłynęła faktem, że roczny urobek śmieci, których nie udało jej się ponownie użyć, przetworzyć lub zakompostować, zmieściła w jednym słoiku.

Od czasów, gdy tego dokonała, świat dyskutuje na temat zasadności szybkiej konsumpcji i funkcjonowania w powszechnym obiegu jednorazowych opakowań, w które pakowane są nabywane przez nas produkty. Zachodzimy w głowę, jak tego dokonała, a jednocześnie zastanawiamy się, czy nasz styl życia można tak zmodyfikować, by dogonić Beę i jej czteroosobową rodzinę.

bea johnson zero waste

Bea Johnson i jej słoik [Źródło]

5R

Nie o konkursy tu chodzi i o żadne wyścigi, lecz o sam fakt, że można. W swoich działaniach warto kierować się zasadami opisywanymi przez Beę. Funkcjonują one jako 5 R, czyli:

 • refuse – odmawiaj rzeczy, które są tobie niepotrzebne
 • reduce – ogranicz ilość przedmiotów do niezbędnego minimum, upraszczaj, eliminuj substancje szkodliwe dla środowiska
 • reuse – użyj ponownie zamiast wyrzucać
 • recycle – przetwarzaj, zmień przeznaczenie, jeśli nie jesteś w stanie ponownie użyć w pierwotnej formie
 • rot – kompostuj, nabywaj takie produkty, które ulegną rozkładowi i powrócą do środowiska w przyjaznej dla niego formie.

Mając w pamięci tych 5 przykazań można wiele zdziałać we własnym domu. Jeśli denerwujesz się, że jeden słoik to dla ciebie za mało, może uda się tobie ograniczyć najbardziej problematyczne obszary generujące najwięcej odpadów. Spróbuj wyeliminować opakowania plastikowe, unikaj jednorazowych torebek, sztućców i kubków. Odpadki organiczne używaj ponownie w potrawach z resztek lub ostatecznie wrzucaj do kompostownika.

Żyj świadomie zawsze myśląc o przyszłych pokoleniach i kondycji planety, którą im zostawimy. Zastanów się, co można będzie wyczytać ze śmieci pochodzących z naszej ery. Czy chcesz, byśmy byli zapamiętani przez miliony ton plastikowych worków, podpasek, pieluch, butelek, tanich sztucznych mebli, elektroodpadów, … (dopisz swoje) zalegających na wysypiskach? Jeśli nie, rozpocznij świadome ograniczanie odpadów, by krok po kroku redukować ich ilość.

Z pewnością będziesz potrzebować wsparcia – może motywacji, a być może konkretnych wskazówek, jak tego dokonać. Grupa Zero Waste Polska jest kopalnią wiedzy i inspiracji, by wejść na drogę do ograniczania odpadów. Blogi to świetne miejsce, by się wzajemnie motywować i pokazywać rezultaty – pozytywne bądź negatywne (zdarza się!) naszych działań. Zaglądaj do Kornelii Orwat, Na Nowo Śmieci, EkoEksperymentów, Życia Pod Palmami, na profil Instagram Nerada_Plytvam. Będzie mi miło, jeśli i u mnie zostaniesz na dłużej. A gdy poczujesz, że chcesz szerzyć ideę zero odpadów, przyjdź na spotkanie naszej grupy. Im nas jest więcej, tym szybciej jesteśmy w stanie coś zmienić.


Jeśli czujesz, że zero waste do ciebie przemawia, zapraszam na spotkanie 4.12 do Warszawy.

O 12:00 grupa Zero Waste Polska spotyka się w hotelu Novotel – link do wydarzenia znajduje się tutaj. Będzie dużo dyskusji, warsztatów i ciekawych ludzi z całej Polski.

O 16:30 rozpoczyna się konferencja „Dom bez odpadów, czyli recepta na oszczędności”, gość specjalny – Bea Johnson. Więcej szczegółów znajdziesz pod tym linkiem.

konferencja zero waste bea johnson

Jeśli chcesz przeczytać o poznańskim spotkaniu grupy Zero Waste Polska, zajrzyj w to miejsce.

 

Previous Post Next Post

Przeczytaj jeszcze

12 komentarzy

 • Reply nanowosmieci

  Do zobaczenia w niedzielę! 🙂

  28 listopada 2016 at 9:03 PM
 • Reply Justyna

  Coś dla mnie… szkoda tylko, że w niedzielę zajęcia ze studentami… może uda mi się dotrzeć na 16.30 🙂
  Sama staram się stosować do zasad 5 R a jakiś czas temu też stworzyłam poradnik „Nie marnuję” – jest na moim blogu! Warto o tym pisać…

  29 listopada 2016 at 2:37 PM
 • Reply Agata

  oj jak się cieszę na to wydarzenia. Zapisałam się już, więc do zobaczenia w niedzielę.

  30 listopada 2016 at 11:14 AM
 • Reply AfterKorpo

  Czekam na takie spotkanie w Krakowie!

  30 listopada 2016 at 2:17 PM
 • Reply Konstanty Aniołek

  No i, no i? Jestem bardzo ciekawy spotkania 🙂

  4 grudnia 2016 at 9:08 PM
  • Reply Kasia W | Ograniczam Się

   Było niezwykle i bardzo intensywnie! Więcej na pewno jeszcze napiszę. Zdołałam zrobić wywiad z Beą, także w najbliższych dniach powinien ukazać się na blogu :)))

   Pytałam ją o spotkanie w Pradze. Mówiła, że Czesi są pozytywnie zafiksowani na zero waste! I chwaliła kompostownik Urbalive, który ponoć jej pokazaliście 🙂

   5 grudnia 2016 at 9:54 AM
   • Reply glassykate.pl

    Cześć 😉 Czekam, czekam na relacje… i nie mogę się doczekać :). Sama zaczynam bezśmieciowe życie, a na spotkaniu nie mogłam być. Także Twój wywiad będzie na wagę złota ^^.

    11 grudnia 2016 at 12:34 AM

  Leave a Reply