fbpx
Ubrania

5 kroków porządkowania szafy i dlaczego warto to robić?

Porządki w szafie

Wiosna to dla wielu czas gruntownych porządków. Odgruzowujemy mieszkania, sprzątamy zapomniane kąty, porządkujemy ogródki i balkony.  U mnie również nastąpił czas wiosennego odgracania. Od początku marca wyczekuję cieplejszych dni, jednocześnie przeglądając moją szafę i zaglądając do szuflad z lżejszym odzieniem. Przy tej okazji robię przegląd szafy i pozbywam się niepotrzebnego nadmiaru. Jak to zrobić szybko i skutecznie? Mam dla Ciebie 5 kroków, które pomogą Ci pozbyć się ubrań i odzyskać lekkość garderoby.

Zrób przegląd szafy

Gdy otwieram swoją szafę, chcę wiedzieć, gdzie co jest. Chcę czuć ład i porządek, by łatwo ułożyć z moich ubrań zestaw na dany dzień. Chcę wyciągać z szafy ciuchy, które nie są wymięte, do których mam łatwy dostęp. Czy masz podobnie? Jeśli nie, całkiem możliwe, że masz w szafie za dużo ubrań i/lub układasz je tak, że ciężko po nie sięgnąć. Taka sytuacja może sprawić, że będziesz mieć w szafie miejsca z dawno zapomnianymi ciuchami, niepotrzebnie zajmującymi miejsce.

Otwórz szafę, stań przed nią i zastanów się, jak oceniasz swój stan posiadania. Nadmiarowy, umiarkowany (w sam raz) czy deficytowy? Ile masz ubrań, w których w ogóle nie chodzisz? A ile takich, które zakładasz sporadycznie, bo na co dzień nie lubisz ich zakładać? Zrób remanent garderoby. Odpowiedz sobie na pytania:

 • Jak służą mi moje ubrania?
 • Czy wszystkich nadal potrzebuję?
 • Które miejsca w szafie mnie denerwują?
 • Co mogę z nimi zrobić?

Poświęć dosłownie chwilę tej refleksji, bo czeka Cię krok drugi.

Szafograniczanie, czyli zrób czystki w szafie

Zaplanuj sobie czystki w szafie na dzień, w którym wiesz, że będziesz mieć spokój i – w miarę możliwości – nikt Ci nie będzie przeszkadzał. Wyjmij wszystkie ubrania z szafy na łóżko, środek pokoju lub inne wygodne miejsce. Posegreguj je według kategorii, jakie masz: spodnie, spódnice, bluzki, t-shirty, swetry, ubrania sportowe, bielizna itp. Zastanów się, czy jesteś zadowolona/y z tych ubrań i jak często je nosisz. Podziel je na cztery stosiki:

 • Ubrania, które lubisz i nosisz regularnie – do zostawienia
 • Ubrania, które lubisz, ale nosisz okazjonalne (na specjalne okazje) – do zostawienia 
 • Ubrania, których nie nosisz – z róznych powodów: nie lubisz ich, mają zły rozmiar, źle leżą – do pozbycia się
 • Ubrania, których nie nosisz i nikt inny nie będzie już nosić, bo są zbyt zniszczone – do pozbycia się lub przerobienia na domowe cele

Jeśli druga kupka jest większa od pierwszej, przejrzyj ją jeszcze raz i albo zacznij je nosić częściej, albo podejdź do nich bardziej stanowczo i przyszykuj do pozbycia się. Być może innym posłużą o wiele lepiej.

Po wyjęciu ubrań, przemyj szafę wilgotną szmatką. Możesz do tego użyć roztworu wody z octem i olejkiem eterycznym. 

Ułóż i uporządkuj ubrania

Teraz zadbaj o te ubrania, które zdecydujesz się zostawić u siebie. Rozprostuj je, a następnie zdecyduj, gdzie najlepiej je ułożyć. Czy to ubranie warto zawiesić na wieszaku? A może lepiej włożyć do szuflady? Pomyśl i zaplanuj, jak Twoja szafa będzie Ci lepiej służyć. Z własnego doświadczenia wiem, że częściej zwracam uwagę na ubrania wiszące. Jeśli tylko mam możliwość, wieszam nawet bluzki, by widzieć jak największe spektrum ubrań za jednym razem. W przypadku szuflad, sprawdza mi się składanie pionowe, czyli takie, które pozwala na łatwy przegląd wszystkich ubrań. Jeśli ułożę je jedne na drugich, z czasem zapominam o tych na samym spodzie. Pionowe ułożenie to też mniej pogniecionych ubrań.

Gdy masz półki, a nie szuflady, zastanów się, czy możesz jednak powiesić tam drążek. Jeśli nie, dobrą opcją mogą okazać się pudełka. Dzięki nim ubrania możesz złożyć pionowo. Gdy zechcesz po nie sięgnąć, wyciągnij pudełko i zerknij, co z nim jest. Oczywiście dla każdego inne rozwiązanie będzie lepsze. Dobrze się sprawdzą przezroczyste sortery, w których od razu będziesz widzieć, co się znajduje. 

Zobacz, jak sprytnie składać ubrania tutaj:

Pozbądź się niepotrzebnych ubrań

Co zrobić z ubraniami, których już nie potrzebujesz? Nic gorszego niż wyrzucić je do zwykłego kosza na śmieci zmieszane. Wówczas zalegną na składowisku odpadów lub zostaną “zutylizowane termicznie” w jednej z ośmiu polskich spalarni.

Nie zostawiaj ich też w swojej piwnicy, spakowanych w pudła czy worki. Jeśli tak zrobisz, jest zagrożenie, że przypomnisz sobie o nich za kilka lat przy innych gruntownych porządkach.

Najlepsze, co możesz zrobić z przydatnymi dla innych ubraniami to:

 • Wyprać je i wyprasować, jeśli trzeba
 • Zrobić ładne zdjęcia w dobrym świetle 
 • Dokładnie zmierzyć
 • Wystawić w ogłoszeniu na portalu, np. OLX – tu pojawiła się wygodna opcja “Przesyłka OLX”, dzięki której możesz bezpiecznie sprzedać niepotrzebne ubrania z dostawą
 • Nadać przesyłkę – możesz to zrobić w kartonie po innej przesyłce, czystym pudełku po butach, pudełku po kupowanym kiedyś sprzęcie AGD, a nawet w czystym kartonie po pizzy 😀 Ważne, by ubranie było odpowiednio zabezpieczone przed zabrudzeniem czy zniszczeniem.

Dzięki wystawieniu niepotrzebnych ubrań na OLX pozbędziesz się problemu nadmiaru i dasz szansę na drugie życie sprzedawanym rzeczom.

Przegląd szafy rób regularnie i sprzedawaj ubrania na OLX

Masz ubrania, które nie nadają się już do przekazania innym? Zawsze się takie znajdą. Pomyśl, które z nich nadadzą się jeszcze na szmatki – najlepiej sprawdzają się te z czystej bawełny. Jeśli masz dryg do przerabiania ubrań, przemyśl, co z nich jeszcze możesz zrobić. 

Pozostałą odzież spakuj z worek i wyrzuć do kontenera na ubrania. Po wysortowaniu będzie ona miała szansę na recykling. Powstaną z niej nowe tkaniny, czyściwo techniczne lub wypełniacze do foteli.

Daj szafie odetchnąć i zaplanuj odzieżowe zestawy

Po takim szafograniczaniu jest szansa, że wreszcie zobaczysz przestrzeń między wieszakami. Super! Postaraj się to utrzymać jak najdłużej. Niech wykonane ćwiczenie będzie dla Ciebie szansą na pobycie w umiarze. 

Teraz możesz zaplanować, jak będziesz łączyć ze sobą ubrania. Wychodząc od Twojej ulubionej bazy, spróbuj dodać do niej ubrania, których do tej pory ze sobą nie zestawiałaś/eś. Pomyśl o dodatkach, które robią różnicę. Masz retro torebkę po babci? A może buty sprzed trzech sezonów, które po odświeżeniu u szewca dadzą Ci nowy look? Twoja szafa niech stanie się pierwszym sklepem, który masz tuż pod nosem.

Po czasie może się okazać, że brakuje Ci czegoś konkretnego. Może to t-shirty w podstawowych kolorach bez nadruków, a może wygodny pulower do szybkiego narzucenia, gdy wychodzisz z domu. Jeśli chcesz dokonać ekologicznego wyboru, najpierw poszukaj tych ubrań z drugiej ręki, bo szybka moda z sieciówek ma swoje za uszami. Może inni w swoim czyszczeniu szafy właśnie się tego pozbyli, a Ty na tym skorzystasz. Zerknij na OLX i posortuj w opcji “Stan” zaznaczając “Używane”. Wtedy pokażą się wszystkie ubrania wybranej przez Ciebie kategorii z drugiej ręki, o wiele tańsze niż te nowe.

Dlaczego warto robić regularny przegląd szafy?

 1. Pozbywasz się ubrań, które już Ci nie służą, dzięki czemu możesz się lepiej skupić na tych, które lubisz nosić
 2. Zyskujesz większą przestrzeń w szafie i w swojej głowie! Mniej rzeczy do przekładania to mniejszy dla Ciebie problem.
 3. Zyskujesz finansowo! Sprzedaż niechcianych ubrań może przynieść Ci nie lada zyski. Znam osoby, które w ten sposób zarobiły 2000 zł. Oczywiście wszystko zależy od jakości sprzedawanych rzeczy, ale sporo też od dobrych zdjęć i szczegółowych opisów w ofercie.
 4. Dajesz rzeczom szansę na drugie życie – skoro Tobie już nie służą, niech przydadzą się komuś innemu. Dzięki temu nie zasilasz wysypisk odpadów, tylko postępujesz odpowiedzialnie i ekologicznie!

Przegląd szafy warto powtarzać raz na trzy miesiące. Wtedy unikniesz szoku, ile niepotrzebnych ubrań masz do sprzedania. Taki nawyk pozwoli Ci zachować porządek na dłużej, a przy okazji podreperujesz swoje finanse 😉

To co, kiedy zaczynasz swoje szafograniczanie?

Artykuł powstał we współpracy z OLX.

Previous Post Next Post

Przeczytaj jeszcze

No Comments

Leave a Reply