fbpx
Styl życia

Jak wybrać sport idealny dla siebie i odnaleźć motywację

jak wybrać sport idealny dla siebie

Jak wybrać sport dla siebie – śledzić trendy i próbować wszystkiego, co nowe czy postawić na sprawdzone formy aktywności fizycznej? A może nie wystarczy sam sport, by zachować zdrowie i dobrą formę?

Nie wiem jak Wy, ale ciężko mnie zmotywować do regularnej aktywności fizycznej. Mimo iż wiem, że sport sprzyja poprawie kondycji, obniża ciśnienie krwi, poprawia krążenie, spala kalorie  i – uprawiany w umiarze – przedłuża życie, ciężko utrzymać mi chęci na wysokim poziomie przez dłuższy okres czasu. Po kilku tygodniach pojawiają się dni, kiedy opuszczam zajęcia, szukam wymówek, by nie ćwiczyć, myślę, że zmęczenie nie pozwala mi na wykonanie kilku ruchów przed snem.

Nie chcę kojarzyć sportu z moją niedoskonałością, ale z przyjemnością, którą mi daje.

Wiem, że się mylę, bo za każdym razem po ćwiczeniach czuję się fantastycznie ożywiona i w o niebo lepszym nastroju. Rozruszanie się z rana pomaga mi skoncentrować się na działaniach zaplanowanych na następne godziny. Wieczorna aktywność zamyka mój dzień i pozwala oderwać od problemów do rozwiązania gromadzących się w mojej głowie. Chcę się ruszać nie po to, by schudnąć, ale po to, by lepiej się ze sobą czuć. Nie chcę kojarzyć sportu z moją niedoskonałością, ale z przyjemnością, którą mi daje. Oto moja motywacja, którą właśnie sobie uświadomiłam.

Według Agnieszki, Lifemanagerka, sport idealnyautorki bloga Life Managerka i kanału ZdrowoManiaTV, ważne jest, by najpierw określić swój cel, który będzie nam cały czas przyświecał. Agnieszka odpowiedziała na kilka moich (i Waszych) pytań odnośnie motywacji i znalezienia idealnego sportu. Zobaczcie, jak ona doszła do miejsca, w którym jest teraz.


Agnieszko, jak znaleźć motywację do regularnego uprawiania sportu?

Moim zdaniem najważniejsze jest, aby sport był środkiem do celu, a nie celem samym w sobie. W moim przypadku kluczowa jest motywacja wewnętrzna pt. „Chcę się dobrze czuć, chcę być zdrowa, nie chcę chodzić po lekarzach, nie chcę być w szpitalu, nie chcę doświadczać różnych nieprzyjemnych zabiegów”. Nie osiągnę tego bez aktywności fizycznej i zdrowego odżywiania. Te środki może nie zagwarantują mi osiągnięcia mojego celu, ale na pewno przybliżą mnie do niego bardziej, niż pasywny styl życia. Kiedy posiada się tak dokładnie określoną i silną motywację wewnętrzną, czas i chęci na aktywność zawsze się znajdą. Później mechanizm ten nakręca się sam, bo dzięki zdrowemu odżywianiu i aktywności fizycznej czuję się lepiej i mam więcej energii do działania.

Kiedy posiada się dokładnie określoną i silną motywację wewnętrzną, czas i chęci na aktywność zawsze się znajdą.

W skrajnych przypadkach dobrze sprawdza się terapia wstrząsowa, np. kontakt z ludźmi, którzy tego sportu nie uprawiają, co odbija się na ich wyglądzie i stanie zdrowia. Ja za każdym razem kiedy mi się nie chce, przypominam sobie sytuację, kiedy byłam w szpitalu, czy to podczas badań hormonalnych na oddziale, czy na SOR podczas diagnostyki ewentualnej zakrzepicy. W tych nieprzyjemnych okolicznościach uświadomiłam sobie, że po 1. chcę unikać takich sytuacji, a po 2. jestem szczęściarą, że moje ciało umożliwia mi korzystanie z życia w 100%. Niekorzystanie z tego jest nie fair w stosunku do samej siebie i do tych wszystkich ludzi, którzy nie mają tyle szczęścia co ja.

joga, lifemanagerka, sport idealny

Joga – jeden z ulubionych sportów Agnieszki. Zdjęcie pochodzi z jej prywatnego archiwum.

Co polecasz osobom, które nadal szukają odpowiedniej aktywności fizycznej dla siebie? Jak znaleźć sport idealny?

Znalezienie idealnej aktywności dla siebie jest bardzo ważne i niesamowicie pomaga w utrzymaniu motywacji. Ja z racji prowadzonego przeze mnie kanału na YouTube przetestowałam już kilkadziesiąt różnych aktywności i muszę przyznać, że tylko kilka z nich skradło moje serce na tyle, że zaczęłam trenować je również prywatnie. To m.in. joga, slow jogging (nie zwykłe bieganie), taniec czy squash. Tych, które w ogóle mnie nie porwały było znacznie więcej! Niektóre nawet mi się podobały, ale nie na tyle aby wprowadzić je do swojego życia na dłużej. Czy wiedziałabym o tym wszystkim, gdybym nie spróbowała? Gdybym nie była otwarta na próbowanie nowych rzeczy, pewnie do dziś nie praktykowałabym jogi, którą szczerze pokochałam.

Co powinnam wziąć pod uwagę przy wyborze aktywności fizycznej?

Na to jakie aktywności wykonuje nam się najprzyjemniej, wpływa wiele rzeczy. M.in. to, czy preferujemy ćwiczyć samodzielnie, czy z ludźmi. Czy podczas treningu lubimy się zmęczyć, czy raczej zrelaksować. Czy zależy nam na wyrzeźbieniu jakichś części ciała, czy tylko na samej przyjemności płynącej z bycia w ruchu. Każdy jest inny i każdy ma inne potrzeby, ale aktywności  i różnego rodzaju zajęć na rynku jest w tej chwili tak dużo, że absolutnie każdy znajdzie coś dla siebie. Chyba, że ktoś w ogóle nie chce się ruszać i być zdrowy, to wtedy żadna siła nie ruszy go z kanapy. No chyba, że konieczność pójścia do lekarza, kiedy zdrowie już poważnie się posypie…

Dziękuję, że podzieliłaś się ze mną swoimi przemyśleniami!


Moim celem jest znaleźć równowagę fizyczną i psychiczną w trakcie dnia i tygodnia. Chcę użyć sportu dla rozładowania napięcia, które gromadzi się w mojej głowie i mięśniach, a przy okazji poprawić kondycję, by nie łapać zadyszki po 10-minutowym biegu. Gubienie kilogramów nie jest dla mnie priorytetem, choć nie obrażę się, gdy będzie efektem ubocznym. Na regularną aktywność wybieram jogę w jej różnych wariantach i zajęcia powiązane z tańcem, który kocham.

A Ty – czy znasz swoją motywację i sport idealny?
Previous Post Next Post

Przeczytaj jeszcze

5 komentarzy

 • Reply Mira Jurecka

  Oooooo! Jaki motywujący ten wpis!!!! Ja uwielbiam taniec! Zdecydowanie to największa porcja frajdy jaką mogę sobie wymarzyć 😉

  16 listopada 2016 at 3:23 PM
  • Reply Kasia W | Ograniczam Się

   Prawda? Mi taniec daje mnóstwo radości, a przy okazji można sobie pośpiewać do ulubionych kawałków (albo przynajmniej poruszać ustami) 😉

   16 listopada 2016 at 4:17 PM
 • Reply Czarny Motyl

  Do takich samych wniosków doszłam dziś. 🙂 Że ćwiczę po to by być zdrowa! Że chce jeść zdrowo, bo chce być zdrowa. 🙂

  16 listopada 2016 at 4:53 PM
 • Reply Przegląd tygodnia #4/11 - LifeManagerka.pl

  […] Kilka słów na temat motywacji u Kasi z „Ograniczam się” […]

  27 listopada 2016 at 4:49 PM
 • Leave a Reply