fbpx
Styl życia

Wyzwania minimalisty – bądź offline przez jeden dzień

Wyrzuciliśmy nadmiar przedmiotów, oddaliśmy to, co zbędne, czyścimy kuchnię i pokój dziecka. Czujemy ulgę z odzyskanej przestrzeni, widzimy ją wokół siebie, cieszymy się, że nam się udało. I co dalej? Czy zachowanie zakupowej dyscypliny i ciągłe ograniczanie się w tym, co posiadamy, to jest TO, do czego dążymy? A może to tylko przygotowanie miejsca dla czegoś więcej, dla esencji w stawaniu się lepszym człowiekiem, skupionym na tu i teraz, na prawdziwym życiu.

Po tym, jak oczyścisz przestrzeń, zwróć się w kierunku innych ograniczeń. Podoba mi się to, co przedstawia 30-dniowe wyzwanie minimalisty, które – było nie było – znalazłam będąc online.

Punkt 1. bądź offline przez jeden dzień. Jeden dzień! Bez komputera, więcej – bez smartfona, notyfikacji, sms-ów, maila. Szaleństwo! Jak tego dokonać!? Czy to nie trudniejsze niż dzień bez zakupów? Dla mnie to prawdziwe wyzwanie. Zdarza mi się, że proszę mojego męża, by zamknął w domu komputer i żebyśmy pobyli w świecie rzeczywistym, wyłączyli wtyczki z wirtualnego. Nawet jeśli ma to być siedzenie i nicnierobienie.
Sama łapię się na tym, że co chwilę sprawdzam nowości na facebooku, maile w skrzynce, powiadomienia na pintereście, oferty na allegro. Nawet to, że piszę bloga, implikuje bycie online, włączenie komputera i przeklikanie się mimochodem przez kilka stron internetowych.

Warto to zmienić i świadomie wyłączyć się z sieci. Już teraz potrafimy zapłacić krocie za wakacje w trybie offline bez dostępu do internetu, bez sygnału gsm. Dostawałam już zaproszenia na ‚offline parties’, z wyłączonym telefonem, bez laptopów, za to z prawdziwą rozmową podczas spotkania z ludźmi, a nie ich wirtualnymi odpowiednikami.
Może to brzmi banalnie, ale wielu z nas zapomina, jak żyje się w społeczeństwie, jak się komunikować, a może nawet jak to jest siedzieć i po prostu myśleć, bez pomocy internetu.

Spróbujmy choć jeden dzień pozostać offline i zobaczmy, jak dużo zyskamy z życia.

Czego się jeszcze podejmiesz?

 30-Day Minimalism Challenge
Previous Post Next Post

Przeczytaj jeszcze