fbpx
Styl życia

Małymi krokami do dobrej formy

Co to znaczy mieć dobrą formę? Dla mnie to nie mieć zadyszki po wejściu na czwarte piętro i być w stanie wykonać 100 brzuszków co drugi dzień. Dla innych to bieg na 10 kilometrów co dzień rano i maraton kilka razy w roku. Czy aby nie stawiam sobie poprzeczki zbyt nisko?

W ramach listopadowego eksperymentowania bierzemy na tapetę temat aktywności fizycznej. Ula będzie pracowała nad prostymi plecami, Mira dzięki aktywności fizycznej popracuje nad uważnością i endorfinami, a Julia pokaże, jak uszyć pokrowiec na matę do jogi ze starej parasolki.

Dlaczego za sport bierzemy się w listopadzie? 

Dobra forma na zdrowie

Listopad jest miesiącem domowym. Pogoda nie zachęca do wychodzenia na zewnątrz, wcześnie robi się ciemno, w dodatku łapiemy grypy i przeziębienia. Najchętniej leżałoby się pod ciepłym kocem z kubkiem herbaty w ręku i chłonęło całą jesienną ramówkę telewizyjną. Wylegiwanie się na kanapie niestety nie przyczynia się do polepszenia samopoczucia czy zwiększenia odporności. Lepiej poruszać się choćby przez chwilę, w dodatku na świeżym powietrzu. Zamiast zmuszać się do biegania, wykonam krótki spacer. Ubiorę się ciepło i rozejrzę wokół. Postaram się dostrzec piękno w listopadowych szarościach i brązach.

Dobra forma jako postanowienie

Listopad to niemal koniec roku, a zatem czas zrewidować noworoczne postanowienia. W mojej styczniowej ankiecie 26 procent osób odpowiedziało, że w nowym roku chce regularnie uprawiać sport (zaraz po „Zdrowiej się odżywiać” i „Zrobić coś nowego”). Warto zadać sobie pytanie, czy wytrwaliśmy przy naszych planach, a jeśli nie – zmienić to i szybko nadrobić zaległości. Ja miałam zamiar regularnie uprawiać jogę i jeden ze sportów wysiłkowych. Z bieganiem nie wyszło, bo zbyt często znajdywałam wymówki na niebieganie, na zumbę starczyło mi dwa miesiące zapału, w międzyczasie pojawiło się wyzwanie związane z robieniem przysiadów (tzw. squat challenge), by szybko wyrzeźbić nogi na lato. Żadna z tych aktywności nie przekształciła się w nawyk. Też masz podobnie? Jeśli tak, możemy razem się zastanowić, co zrobić, by zmotywować się do regularnego uprawiania sportu oraz jak wybrać odpowiednią aktywność dla siebie.

Dobra forma a dobry nastrój

Listopad to u mnie zaprzeczenie dobrej formy. Mój organizm kumuluje tkankę tłuszczową na zimę, chętniej sięgam po ciężkie potrawy i słodycze na poprawę humoru. Zamiast szybkich, lecz krótkotrwałych wspomagaczy, będę wybierać zdrowe przekąski (suszone owoce, świeże warzywa) oraz ruch, choćby krótki, 10-minutowy, by każdego dnia dostarczyć sobie odpowiedniej dawki endorfin. Jeśli będzie zbyt brzydka pogoda na spacer, włączę w domu energiczną muzykę (moja nowa płyta Tworzywa świetnie się sprawdzi) i zmęczę się intensywnymi, szalonymi podskokami. Jestem pewna, że znajdą się co najmniej dwie równie postrzelone osoby w moim domu, którym podobne szaleństwa przychodzą z dużą łatwością.

jak sie zmotywowac uprawianie sportu dobra forma

Jest kilka zasad, których zamierzam przestrzegać

Regularność

Na koniec joga. Mam plan, by co drugi wieczór wyciszać się wieczorem przy praktyce jogi. Nie wiem, jak to jest, że przestałam, skoro ta forma aktywności sprawia mi tyle przyjemności i koi nerwy po całym dniu pracy. Przypuszczam, że brak mi motywacji z zewnątrz – bratniej duszy, która zastukałaby do drzwi i przypomniała o moim postanowieniu. Może chcesz ze mną ćwiczyć i sprawdzać, jak mi idzie? Z mojej strony mogę co drugi dzień wysyłać przypominajki na facebooku. Co Ty na to?


Aktywność fizyczna jest tematem przewodnim listopada w międzyblogowym wyzwaniu Eksperymentujesz?

Obserwuj postępy Pani Strzelec, Na Nowo Śmieci i OlaFasola. Dodawaj swoje wpisy na blogu, facebooku lub instagramie z hasłem #eksperymentujesz.

Motywuj siebie i innych, by pracować nad sobą i prowadzić bardziej świadome, zdrowe życie. Przystąpisz?

Eksperymentujemy

Previous Post Next Post

Przeczytaj jeszcze