fbpx
Mój Świadomy Wybór Styl życia

Mój świadomy wybór – wyzwanie

Co jakiś czas nachodzą mnie myśli, czy minimalizm to właściwa droga w moim życiu. Czy świadomy wybór prostoty nie jest zbyt trudny? Czy bycie w kontrze do reszty społeczeństwa konsumpcyjnego nie jest rezygnacją z jego zalet, czyli poczucia tożsamości z ogółem, bezpieczeństwa i komfortu bycia niezauważonym?

Otóż nie. Doskonale się czuję nie będąc więźniem zakupów i posiadania. Świetnie mi z tym, że rozpoznaję już marki, które produkują świadomie dobrej jakości produkty. Teraz wiem, jak czytać metki na ubraniach, czego się wystrzegać, a co mnie ma zachęcać.

Odpowiada mi zdrowe odżywianie się, kupowanie w kooperatywie, dieta z ograniczoną ilością mięsa. Czuję się lepiej, jestem z siebie dumna, bo to jest swego rodzaju wyzwanie, gdy otacza nas żywność wypełniona konserwantami po brzegi.

Mimo że żyję intensywnie, że mało mam czasu dla siebie, rzadko kiedy osiągam rytm slow, bo pracuję na etacie, wychowuję dzieci, gotuję obiady i sadzę roślinki na balkonie, udaje mi się co jakiś czas zwalniać i wsłuchiwać w swoje potrzeby. Czuję, że przez ten rok odkąd prowadzę bloga zaczęłam lepiej rozumieć siebie i innych, a dzięki moim świadomym wyborom mam poczucie uczestniczenia w dobrej zmianie, zaczynając od własnego podwórka.

Bo czy nie o to w życiu chodzi, żeby żyć dobrze, a jednocześnie zmieniać świat na lepsze?

Czy Ty też uważasz, że nasze małe codzienne wybory mają WPŁYW i ZNACZENIE? Że nie giną niezauważone, ale z czasem procentują w postaci szerzej zakrojonej zmiany – wewnątrz Ciebie, w Twoich bliskich, a może nawet dalej, na Twoim osiedlu lub w społeczności, w której uczestniczysz?

Powszechnie trąbione (również przeze mnie, nie ukrywam) „Bądź zmianą, którą chcesz widzieć w innych” jest w zasięgu naszych działań, naprawdę! Doświadczam tego każdego dnia, choćby w trakcie rozmów w pracy przy kawie o warzywach prosto od rolnika, wegańskich kosmetykach czy niekupowaniu w sieciówkach. Już mnie przezywają „kooperatywa”, ale sama się z tego śmieję i spokojnie robię swoje.

Chcę Ciebie zachęcić do zastanowienia się, jakie świadome wybory, których dokonujesz w swoim życiu, wpłynęły pozytywnie na Ciebie lub innych. W których momentach masz poczucie, że zmieniasz świat na lepsze? Ośmiel się i spójrz na te małe, przyziemne rzeczy jako na te, które mogą dać dobry przykład innym. A może już robisz coś pięknego i szerzysz dobre nawyki na większą skalę? Pokaż się, napisz o tym!

Jak wziąć udział?

Wyzwanie będzie trwało od dziś, czyli 11 kwietnia do końca maja. W tym okresie możesz pisać, robić zdjęcia, nagrywać piosenki, kręcić filmy czy cokolwiek, co tylko zechcesz, byle przekazać myśl przewodnią wyzwania, czyli „Mój świadomy wybór”. Sama będę cyklicznie publikowała teksty o podobnej tematyce, by Was ciągle zachęcać.

Żebym dobrze mogła odnaleźć Waszą twórczość, zastosujcie kilka poniższych zasad:

Facebook: do wpisu dodaj hasztag #mojswiadomywybor i odniesienie do bloga @ograniczamsie

Instagram#mojswiadomywybor i odniesienie do profilu  @kasia_ograniczamsie

Jeśli masz bloga, napisz wpis na ten temat, będzie mi miło, jeśli dodasz stworzoną przeze mnie grafikę dotyczącą wyzwania.

Jeśli nie masz bloga ani profilu w mediach społecznościowych, wystarczy, że napiszesz do mnie maila na ograniczamsie@gmail.com.

W każdym z przypadków możesz skorzystać z utworzonych przeze mnie plików i zamieścić je na swoim profilu lub blogu. Będzie to znak, że w nim uczestniczysz.

Pobierz plik:
Mój świadomy wybór wyzwanie blog
Grafika na instagram lub bloga

 

Moj

Banner na facebooka

Cel wyzwania

Chciałabym, żebyśmy w trakcie trwania wyzwania stworzyli listę rzeczy, które uważamy za istotne dla zmiany jakości życia na lepsze.

Myślę, że mogą to być naprawdę rozmaite przykłady, tak jak każdy z nas jest zupełnie różnym człowiekiem. Nie chciałabym oceniać Waszych wyborów, ale zobaczyć, co jest dla Was ważne i jak bardzo to Was angażuje.

Co jakiś czas będę publikowała na blogu podsumowanie, tak by szersza rzesza osób mogła się o nich dowiedzieć (oczywiście jeśli wyrazisz na to zgodę).

Dla najbardziej wytrwałych uszykuję niespodziankę. Na razie nie chcę zdradzać szczegółów, ale gdybym była Wami, to bym się ucieszyła.

Pytania pomocnicze

Jak świadome wybory wpływają na Twoje życie? Jakich wyborów dokonałaś/-eś, żeby Twoje życie było lepsze?

Co kupujesz / czego nie kupujesz i dlaczego? Co skłania Cię do kupowania konkretnych rzeczy (jedzenia, ubrań, książek, zabawek, kosmetyków)?

Czy jest jakiś sposób, w który pomagasz światu (ludziom, zwierzętom, środowisku)?

Na co poświęcasz swój czas? W jaki sposób przynosi on Tobie wartość?

Co lubisz robić, by się rozwijać? Jakie aktywności przynoszą Tobie radość?

Czy widzisz pozytywny wpływ Twoich działań u innych? W jaki sposób czujesz, że to, co robisz ma sens?

W razie pytań, pisz w komentarzu lub na mojego maila ograniczamsie@gmail.com

Wspólnie zastanówmy się, co możemy zrobić, żeby dobra jakość stała się naszą codziennością, a nasze życie było szczęśliwsze. To jak, wchodzisz w to?

Previous Post Next Post

Przeczytaj jeszcze

2 komentarze

 • Reply O kobiecości – chatka baby jogi

  […] do Akcji Mój świadomy wybór  z bloga Ograniczam […]

  16 czerwca 2016 at 6:21 PM
 • Reply O kobiecości - Chatka Baby Jogi

  […] do Akcji Mój świadomy wybór  z bloga Ograniczam […]

  18 maja 2017 at 8:46 PM
 • Leave a Reply