Ekologia Garderoba Zero Waste

Jak działa givebox? Czyli sposób na wspólną szafę

givebox poznan sharing economy

Młodzi ludzie powinni się uczyć, jak lepiej wykorzystywać zasoby, i być zmotywowani do walki o ulepszanie świata.

Takie przesłanie niesie za sobą idea, która z powodzeniem rozpowszechnia się u naszych zachodnich sąsiadów, ale nie tylko.


Sharing is caring

Nie wiesz, co zrobić z niepotrzebnymi rzeczami? Robisz porządki i chcesz się pozbyć ubrań? Masz za dużo książek, ale szkoda Ci ich wyrzucać? Oddaj do wspólnej szafy!

ograniczam się, givebox, upcycling
Givebox przy Uniwersytecie Technicznym w Berlinie

Givebox jest to szafa z różnościami, które każdy w niej może zostawić. Pełni dwojaką funkcję, gdyż jest zarówno miejscem, w którym możesz coś anonimowo zostawić, ale też równie anonimowo zabrać. I nikt nie będzie od Ciebie żądał zapłaty czy jakiejkolwiek formy zadośćuczynienia. Po prostu uczestniczysz w wielkim projekcie zmieniania świata na miejsce przyjazne do życia. Koniec końców, gdzie w dzisiejszych czasach możemy coś dostać za darmo?

Ideą, która stoi za tworzeniem giveboxów, ma być stwierdzenie „sharing is caring”, czyli dzielenie się jest dbaniem – nie tylko o przedmioty, którym koniec końców dajesz drugie życie, ale też o środowisko naturalne i innych ludzi. Dla niektórych wspólna szafa będzie miejscem, w którym będą głównie zostawiać, dla innym skarbnicą różności, z której będą czerpać i cieszyć się ze znalezionych przedmiotów. Jednocześnie tego typu upcycling to świadome korzystanie z wytworzonych dóbr, dbanie o pracę rąk ludzkich i nie zanieczyszczanie środowiska generowaniem nowych odpadów.

 
Berlin calling

Nasi zachodni sąsiedzi wydają się być mistrzami działania non-profit. Wspominałam już kiedyś o portalu z wolontariatami Vostel, który właśnie tam niedawno powstał. Z Berlina również wywodzi się pomysł na givebox. Pierwszy powstał już w latach 90. ubiegłego wieku, a idea zaczęła się rozprzestrzeniać na cały kraj i poza jego granice. W ten sposób mamy ich już na świecie ponad 50, choć pewnie i więcej, bo ich liczba ciągle rośnie. Austria, Szwecja, USA, Kanada, Szwajcaria, Francja – zresztą, wszystko możesz tutaj sprawdzić.

ograniczam się, givebox, Berlin
Givebox Berlin

Bądź zmianą

Cieszą pomysły, które mają powodzenie za granicą, ale co zrobić, by nam również żyło się lepiej? Jak szerzyć wzniosłe idee na własnym podwórku?

Jest to tak proste, jak budowa cepa. Wystarczy wstać kanapy i przygotować szafę, reszta się sama ułoży. W biznesie panuje motto „Bądź zmianą, którą chcesz widzieć w innych”, które świetnie można przełożyć na oddolne, indywidualne działania na rzecz czynienia dobra wokół siebie.
ograniczam się, givebox, upcycling
Givebox San Francisco

Po pierwsze musisz znaleźć szafę, szafkę lub pudło z trwałego materiału – tak by nie zamokło na deszczu i nie zostało zniszczone przez warunki atmosferyczne. Dobrze też przymocować do niego kółka, tak by łatwo móc zmieniać miejsce jego położenia – nigdy nie wiesz, czy to miejsce, w którym je postawisz, będzie tym docelowym.

Jak pisze Journal Frankfurt, w Niemczech givebox ze względów prawnych musi stać na prywatnym terenie, dlatego warto, by rzeczywiście miał przymocowane kółka, by zmieniać miejsce jego położenia, gdy będzie taka konieczność.

Po drugie znakujesz je jako „Givebox” i możesz dołączyć krótką instrukcję z zasadami działania Twojej, a w zasadzie już wspólnej – szafy.

Po trzecie znajdujesz na szafę dobre miejsce – najlepiej na terenie prywatnym, wspólnoty mieszkaniowej (do uzgodnienia, czy wspólnota wyraża zgodę), przy lubianej kawiarni lub w innym miejscu, które sobie upatrzysz, a jednocześnie ustalisz, że właściciel lub zarządca popiera Twój pomysł.

Po czwarte wypełniasz szafę podarkami, czyli zostawiasz tam to, czego już nie potrzebujesz, a chętnie podzielisz się tym z innymi.

Po piąte zaglądasz do niej, kiedy tylko czujesz taką potrzebę, po to, by znaleźć z niej coś dla siebie.

ograniczam się, givebox, Sztokholm, upcycling
Givebox Sztokholm

Taki givebox to naprawdę niewiele wysiłku, a mnóstwo dobra, które warto ofiarować innym. Szczególnie w obliczu zbliżającej się zimy możemy dzielić się nadprogramową ciepłą odzieżą, która z pewnością znajdzie swoich ulicznych odbiorców. A i ciekawa lektura się przyda wielu na ponure zimowe wieczory.

Sama zabieram się do szukania odpowiedniej szafy i miejsca, gdzie ją ustawię. Mam nadzieję, że Was również zainspiruję do działania – bądź co bądź – dla dobra siebie i ogółu!

ograniczam się, upcycling, Berlin
Szerzenie idei upcyclingu wśród najmłodszych
P.S.
Kasiu, dziękuję za podzielenie się ze mną artykułem z Journal Frankfurt! Bez Ciebie nie powstałby ten artykuł.
***
[2014-04-04] Na chwilę obecną działamy nad postawieniem nowej szafy na poznańskich Jeżycach. Chcesz nas wesprzeć? Polub profil Givebox Poznań na facebooku.
[2016-07-11] Szafa już stoi na poznańskich Jeżycach. Hurra! To już 1,5 miesiąca!
Previous Post Next Post

Przeczytaj jeszcze

 • Marta Re

  Też się zgadzam, że w Polsce może to być trudne, ale bardziej też z powodu, że niektórzy będa zabierać z stamtąd aby sprzedać te książki np na allegro.

  • Zastanawiam się, co komu przeszkadza, że jego rzeczy będą dalej sprzedane? Jeśli uczyni z tego lepszy pożytek niż Ty sama (lub ktokolwiek inny), to może lepiej o to już nie dbać? Ja przynajmniej wychodzę z takiego założenia. Jeśli mi coś zalega, a nie mam czasu ani ochoty, by wystawiać to na allegro, a potem wysyłać przesyłkę i ponownie generować odpady, wolę oddać za darmo, całkowicie do dyspozycji nowego właściciela.

   • Marta Re

    Jeżeli wyrzucam nie potrzebne mi rzeczy do kontenera PCK to owszem nie interesuje mnie co z tym PCK czy inna instytucja zrobi. Nawet jeśli spotykam swoje buty z charakterystycznym obtarcie na aukcji allegro wystawionej przez firmę handlująca używaną odzieżą. Jeśli oddaje przyjaciółce, znajomej rzeczy, których nie używam to też Jej sprawa co z tym zrobi. Ale jeżeli miałabym jechać na drugi koniec miasta aby do owej ” magicznej szafy” odłożyć ciuchy, książki ( mój czas na przygotowanie tych rzeczy, koszt i czas dojazdu) po to aby wziął je ktoś hurtem i tym handlował to budzi to mój sprzeciw. Bo chyba nie taka jest idea givebox? Że zawartość opróżnia ktoś w celu dalszej odsprzedaży?

    • Jak dla mnie giveboxy powinny stać w każdej dzielnicy, choćby dlatego, żeby nie trzeba było robić kilometrów i „wielkiej sprawy” z dzielenia się z innymi. Dobrze by było, by stało się to nasza codziennością. Kto wie, może jeśli giveboxy się przyjmą, będzie ich powstawało więcej.

     • Marta Re

      Gdybym w niedalekiej odległości od kontenerów PCK miała givebox, to też nie interesowałoby mnie co się z tym dzieje tak jak z tym co wrzucam do kontenerów.

 • Inicjatywa fantastyczna. Ale też miałabym obawy. Np. Czy ludzie nie zaczęli by traktować give boxa jak śmietnika. U mnie w mieście były też niestety przypadki dewastacji

  • Ludzie traktują Giveboxa bardzo różnie. Jedni bałaganią, inni sprzątają. Jedni zostawiają, inni biorą. Jedni dewastują, inni naprawiają. I jakoś się kręci! Aniu, Ty nie jesteś z Poznania?

   • Cieszę się, że równowaga funkcjonuje w przyrodzie. 🙂

    A jestem z Gostynia to jest 70 km od Poznania w stronę Wrocławia, dlatego nie znałam Giveboxów.

    Przy okazji, czy w tym roku szykuje się jakieś spotkanie Zero Waste w Poznaniu?

    • Gostyń to nie tak daleko, jak będziesz w Poznaniu to koniecznie zajrzyj do Giveboxa 😉
     Co do spotkania zero waste, postaramy się coś zorganizować. Najbliższe w maju odbędzie się w Gdańsku.

     • Muszę zajrzeć 🙂
      Niestety nie dam rady obrobić Gdańska, ale może jakiś kolejny na trasie Wrocław lub Poznań.

 • W Poznaniu mamy już 2 Giveboxy! 🙂 Na Jeżycach i Łazarzu 🙂

 • Naprawdę świetna idea. U nas dzielimy się czasem odzieżą, książkami, gazetami w biurze więc może udałoby mi się skrzyknąć dziewczyny i wprowadzić ideę w miasto 🙂

 • Naprawdę? Smutne. Ale administrator administruje wspólnotą – co na to wspólnota? My właśnie zbudowaliśmy naszą osiedlową, wymiankową biblioteczką – ze zgodą nie było problemu (ciekawe, jakie argumenty można mieć przeciw).