fbpx
Rodzina Styl życia

Ekologiczna wyprawka szkolna. Dziecko w szkole zero waste.

Właśnie zaczęła się SZKOŁA. Nawet nie wiem kiedy minęły nam wakacje. Uwielbiam lato, uwielbiam ciepło, uwielbiam słońce. Dla mnie te dwa miesiące zdecydowanie mogłyby trwać cały rok. Ale cóż – nic co dobre, nie trwa wiecznie. Szykujemy się więc z Adą i Jankiem do pierwszego dzwonka. Dziś mam dla Ciebie, garść rozwiązań, które sprawią, że Wasz szkolny czas będzie bardziej eko. Podrzucam linki do sprawdzonych, fajnych akcesoriów. Zaznaczam, że nie są to żadne współprace, ani afiliacje – z zakupu z mojego linka nie mam żadnych korzyści. Ot, polecajki. Ode mnie, dla Ciebie. Ekologiczna wyprawka szkolna? Mam na to swoje sposoby!

Jak dotrzeć do szkoły?

W ostatnich latach obserwuję istną plagę PODWOŻENIA WSZĘDZIE SAMOCHODEM. A ja tak miło wspominam czasy, kiedy z tornistrem na plecach i grupką koleżanek i kolegów chodziłyśmy do szkoły sami. Chyba nie muszę Cię przekonywać, że chodzenie pieszo ma wiele plusów. Oprócz ekologicznego (bo chodzenie pieszo nie generuje śladu węglowego, a co za tym idzie jest korzystne dla naszego klimatu), dochodzi kwestia aktywności fizycznej, a także odpowiedzialności. Dzieci uczą się w ten sposób zarządzania czasem. Wiedzą jak długo zajmie im droga do szkoły, na jakie tempo mogą sobie pozwolić, aby się nie spóźnić. Zdaję sobie sprawę, że nie każdy ma szkołę za rogiem więc jeśli nie możesz posłać dziecka pieszo, pomyśl o: rowerze, hulajnodze albo carpoolingu z innymi rodzicami. Zwiększenie liczby pasażerów w samochodzie sprawia, że emisje wytworzoną w czasie jazdy, dzielimy przez liczbę użytkowników. 

Ekologiczna wyprawka szkolna

W kwestii przyborów szkolnych – staram się wybierać takie bez plastikowych opakowań. Coraz częściej znajdziemy kredki/mazaki w samym kartoniku. Staram się też, by pisaki/długopisy były wielorazowe, czyli aby można było w nich uzupełniać wkłady. Dla starszych dzieci można pomyśleć o piórze kulkowym (albo wiecznym) z tłokiem. Wystarczy co jakiś czas napełnić zbiorniczek atramentem i gotowe! Przed zakupem należy sprawdzić czy producent ma w swojej ofercie tłoki do atramentu zamiast nabojów.

Zeszyty i bloki papierowe – przed zakupem upewniam się, że mają certyfikat FSC. Oznacza to, że zostały wyprodukowane z odpowiedzialnie pozyskiwanego drewna.

Najchętniej kupowałabym akcesoria papierowe z recyklingu, ale niestety to ciągle rzadkość w naszych sklepach. Ale są!

Niekiedy potrzebny jest także worek na buty/odzież sportową. Możesz wybrać taki z naturalnych materiałów. 

Takich worków jest w Internecie mnóstwo. Wpisz do wyszukiwarki “bawełniany worek dla dzieci” albo “naturalny worek do szkoły”, a znajdziesz mnóstwo wzorów. Warto wybrać taki z grubszej tkaniny i w ciemniejszym kolorze. A może uszyjecie coś sami?

Plecak z recyklingu

W kwestii plecaków – wybieram dla moich dzieci mocne plecaki z poliestru z recyklingu. Mam pewne doświadczenie z Kankenem. Janek miał taki od pierwszej klasy i niestety po 2 latach dno nie wytrzymało ciężaru książek i zeszytów. Mogę polecić mocne i trwałe plecaki Doughnut Macaroon. W serii REBORN są wykonane właśnie z materiałów z recyklingu. “Macaroon Reborn powstał ze zrównoważonych materiałów – tkaniny REPREVE®, czyli odzyskanych włókien poliestrowych, oraz powtórnie przetworzonych odpadów skórzanych. Cały proces zużywa 45% mniej energii, emituje 30% mniej gazów cieplarnianych i zużywa 20% mniej wody w porównaniu ze standardową produkcją.”

Jedzenie w szkole

Standardowo moje dzieci zabierają codziennie zestaw kanapka + picie + przekąski. Każde ma swój zestaw wielorazowych opakowań, dzięki którym nie używamy woreczków śniadaniowych, nie kupujemy wody mineralnej w butelce, ani drobnych saszetek z przekąskami.

Butelki i bidony

Warto wybierać takie, które nie mają trudnych do umycia zakamarków. Kiepsko sprawdzają się np. takie z silikonowymi rurkami albo innymi skomplikowanymi mechanizmami. Łatwo zachodzą brudem i nabierają brzydkieo zapachu. Dobrze, aby butelka miała możliwość mycia w zmywarce. Warto wybierać najprostsze – bez nadruków i kolorowych ścianek (z czasem schodzą płatami i wyglądają nieestetycznie). Klasyczna stal jest najbardziej trwała i nie wchodzi w interakcje z napojami. Do takiej stalowej możesz bez problemu dodać także trochę soku, kompot albo herbatę. Plastikowe mogą z czasem zabarwić się od innych napojów. Najbardziej ekologiczna wyprawka szkolna to taka, która będzie służyć jak najdłużej więc warto postawić na trwałe rozwiązania.

Kanapki 

Pakujemy je w wielorazowe owijki. W tym miejscu mogę polecić Ci mój wpis na blogu porównujący 3 rodzaje owijek. Przekonaj się, która sprawdzi się u Ciebie.

Przekąski 

Lądują w małych, wielorazowych pojemnikach. Dobre są takie zamykane na klipsy. Większa pewność, że nic się nie wysypie. Na pewno masz jakieś pudełeczka w domu, ja używam po prostu tych kuchennych. Przykładowe pojemniki bez plastiku masz poniżej. Dla nastolatków mogą być też szklane słoiczki.

Posiłki w szkole

Poziom wyżej niż ekologiczna wyprawka szkolna Twojego dziecka jest zadbanie o to co z jakich materiałów korzysta placówka. Niekiedy obiady przywozi catering – nie musi korzystać ze styropianowych pudełek. Idealnie jeśli catering przywozi jedzenie w swoich naczyniach, a na miejscu porcjuje na talerze. Jeśli nie jest to możliwe, są dostępne jednorazowe pudełka do żywności wykonane z trzciny cukrowej.

Kubeczki na wodę z dystrybutora? Można znaleźć kompostowalne albo zaproponować wielorazowe i podpisywane dla każdego dziecka. Pamiętajmy, że naczynia kompostowalne to nadal nieidealny wybór. Prawdopodobnie wylądują w śmieciach zmieszanych, bo kompostownie niestety póki co nie za bardzo chcą przyjmować tego typu odpadów. Ale przynajmniej taki talerz szybciej rozłoży się na wysypisku. Zdaję sobie sprawę, że podejmowanie działania na rzecz zmian systemowych w Twoim otoczeniu może wiązać się z mocnym wyjście ze strefy komfortu. Pamiętaj jednak, że to od akcji jednostki wiele się zaczyna. Trzymam za Ciebie kciuki, !

Śniadaniówki

Ekologiczna wyprawka szkolna nie może obyć się bez solidnej śniadaniówki. Są dostępne np. śniadaniówki metalowe. To z pewnością produkt na całe życie. W tych pudełkach Twoje dzieci będą nosić kanapki od podstawówki do studiów włącznie 🙂  Z drugiej strony, na pewno są cięższe niż plastikowe lunchboxy. I tu zależy – jeśli nosicie szkoły ciężki plecak książek, dokładanie do tego kolejnych ciężkich akcesoriów może być problematyczne. Znów – nie każde dziecko zjada idealny, kolorowy pakiet przekąsek. Czy potrzebne są przegródki czy raczej nie? Na jak długo musi wystarczyć pudełko – tylko drugie śniadanie czy na cały dzień? Czy tornister nie będzie zbyt ciężki? Musicie dopasować to pod siebie. Mam jednak kilka propozycji.

Dobre opinie mają także pojemniki firmy Tupperware. Faktycznie – jest to plastik, ale bardzo dobrej jakości i właściwie nie do zdarcia. Znam osoby, które używają już 10 i więcej lat i nadal są zadowolone.

O ile w domu mamy kontrolę nad tym jak odżywia się nasze dziecko, w szkole musimy zdać się na jej/jego rozsądek 🙂 Problemem jest kupowanie przekąsek przez dzieci – w automacie, sklepiku itp. Tu mam podejście zdroworozsądkowe, czyli nie zabraniam, żeby dzieci same decydowały o swoim kieszonkowym. Za to zapewniam im dostęp do zdrowych przekąsek, takich jak bakalie, suszone morele i daktyle, niesłodkie napoje, domowe zdrowe ciasta czy batonik, owoce. To normalne, że dziecko ma potrzebę zjedzenia słodkości, ale może mieć dla nich zdrowszą alternatywę.

Czego “eko” nie kupować?

Nie jestem zwolenniczką wybajerzonych pojemników w tajemniczych tworzyw wielomateriałowych. Mam na myśli, że np. śniadaniówka jest wykonana z plastiku z zatopionymi włóknami drzewnymi. Taka śniadaniówka może stać się problematycznym odpadem. Lepiej wybrać coś, co przynajmniej będzie nadawało się do recyklingu

Chcesz wiedzieć więcej? Mam coś dla Ciebie!

Żeby tego było mało, polecam Ci mój WEBINAR “SZKOŁA W STYLU EKO”.  Poruszam w nim tematy takie jak: eko wyprawka szkolna i eko szkoła. Dowiesz się z niego nie tylko o tym w co wyposażyć dziecko, ale także jak sprawić, by sama placówka działała bardziej świadomie. Z okazji rozpoczynającego się roku szkolnego mam dla Ciebie promocję. Cała moja wiedza o eko szkole zamknięta w webinarze za 19.90 zamiast 29.90 zł. Promocja trwa do niedzieli –  4 września. 

Na koniec tylko dodam, że Wasza wyprawka wcale nie musi być idealna! Nie musicie mieć wszystkiego na 1. września! Pierwszy tydzień to na ogół zbieranie się ze wszystkim do kupy więc spokojnie znajdziecie czas, żeby wszystko skompletować. Podrzucam jeszcze mój stary wpis – wyprawka szkolna zero waste, w którym podrzucam kolejne sposoby na sprytne eko zamiany.

Mam nadzieję, że moje polecajki okażą się pomocne. A może masz swoje sprawdzone patenty i chcesz się ze mną nimi podzielić? Koniecznie daj znać w komentarzu. Na pewno odpiszę!

Previous Post Next Post

Przeczytaj jeszcze

No Comments

Leave a Reply