fbpx
Zero Waste

Puchary Zero Waste 2020 – wyniki

puchary zero waste

Kto zwyciężył w plebiscycie Puchary Zero Waste 2020? Głosy publiczności już policzone, opinie ekspertów zebrane, a zatem czas na ogłoszenie zwycięzców.

Zasady plebiscytu

Wybieraliśmy nagrodzonych w 4 kategoriach: marka lub firma, inicjatywa, wydarzenie i aktywista lub aktywistka. Konkurs składał się z 2 etapów: w 1. to Wy, czytelnicy bloga i społeczność Ograniczam Się nominowała, kto powinien dostać nagrodę. W etapie 2. eksperci wybierali spośród zgłoszonych osób, instytucji i wydarzeń te, które ich zdaniem powinny otrzymać nagrodę. Przyznajemy także nagrodę publiczności w każdej z kategorii. W gronie ekspertek zasiadły:

 • Paulina Górska – z bloga https://paulinagorska.com/, propagatorka i promotorka świadomej, odpowiedzialnej konsumpcji, ograniczania śmieci i życia #lesswaste
 • Sylwia Majcher – z bloga https://sylwiamajcher.pl/, autorka książek „Gotuję, nie marnuję. Kuchnia zero waste po polsku” i „Wykorzystuję, nie marnuję. 52 wyzwania Zero Waste.”
 • Elia Sobczuk – z bloga https://pokoleniezerowaste.pl/, edukatorka w zakresie ekologii
 • Daria Rogowska – z bloga http://www.ekocentryczka.pl/, pasjonatka roślinnej kuchni, biegania i mindfulness

oraz ja, Kasia Wągrowska 😉

Nagrodzeni w Pucharach Zero Waste 2020

Wydarzenie roku 2020

puchary zero waste

Carbon Footprint Summit 2020

To pierwsze takie wydarzenie w Polsce. Dyskusje skupione były wokół nauki i klimatu, zrównoważonego rozwoju, aktywizmu. Wierzę, że takie wydarzenia mają wpływ na podnoszenie poziomu świadomości społecznej.

puchary zero waste

Targi Zero Waste

Ważne wydarzenie pełne warsztatów, ciekawych paneli dyskusyjnych i wystawców promujących dobrą ideę. Z każdym rokiem zainteresowanie odbiorców wzrasta.

puchary zero waste

Veganmania

To festiwal organizowany przez Stowarzyszenie Otwarte Klatki, który ma na celu promocję kuchni roślinnej. To nie tylko targi i okazja do zjedzenia czegoś dobrego, ale też możliwość spotkań z aktywistami, naukowcami, autorami książek.

puchary zero waste

Nagroda Publiczności: Targi Zero Waste

Puchar za edukowanie, promowanie oraz upowszechnianie towarów i usług, umożliwiających redukcje wytwarzania odpadów. Za podnoszenie świadomości społecznej w zakresie odpowiedzialnej konsumpcji i pokazywanie, że każdy z nas może być bardziej zero waste.

Inicjatywa roku 2020

puchary zero waste inicjatywa

Take!Cup

Ekipa Take!Cup zmienia oblicze polskiej gastronomii i wprowadza ogólnopolski system kaucyjny na wielorazowe kubki na napoje. Jeden Take!Cup zastępuje aż 1000 jednorazowych, nierecyklingowalnych kubków. Ta wspaniała inicjatywa pozwala na ogromną redukcję odpadów, przyczynia się do redukcji emisji CO2 i oszczędności wody. Kubek Take!Cup jest nie tylko ekologiczny, ale i stylowy, bo każde miasto ma dedykowane grafiki. 

Na polskim rynku wreszcie pojawiła się łatwo dostępna eko opcja na szybką kawę na mieście (nie trzeba pamiętać o swoim kubku!).

puchary zero waste

Hello Wielo

Hello Wielo to kampania społeczna Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste, która ma na celu promowanie pieluszek wielorazowych. Organizatorzy udowadniają, że pieluszki w opcji wielorazowej są dobre nie tylko dla planety, ale również dla zdrowia dzieci i portfeli rodziców. Inicjatywa Hello Wielo, to niezwykle merytoryczne posty, live’y, panele dyskusyjne z ekspertami oraz praktykami, a także kody rabatowe dla tych, którzy chcieliby spróbować wielopieluchowania.

puchary zero waste

 Foodsharing Wrocław

Foodsharing Wrocław to bardzo aktywny oddział ogólnopolskiej inicjatywy walczącej z marnowaniem jedzenia. We Wrocławiu jest obecnie już 12 punktów, a wolontariusze nie zwalniają tempa. Niedawno nowy punkt powstał przy centrum handlowym! Ekipa Foodsharing Wrocław dba o lodówki, w których można zostawić lub odebrać jedzenie, ale organizuje również, wraz z partnerami, akcje ratowania produktów z uszkodzonymi opakowaniami czy “po dacie”, ale nadającymi się jeszcze do spożycia. 

puchary zero waste

Nagroda Publiczności: Ubrania do Oddania

Puchar za pokazywanie, jak nasze niepotrzebne ubrania mogą zmieniać rzeczywistość. Za stworzenie biznesu opartego na zasadach gospodarki cyrkularnej i wspieranie swoimi działaniami szczytnych celów.

Marka roku 2020

Ubrania do Oddania

Za edukację i promocję cyrkularnej mody, której tak bardzo potrzebujemy w czasach kryzysu klimatycznego. To z całą pewnością jedyny taki startup na polskim rynku, który pozwala wprowadzać w obieg odzież i jednocześnie pomagać, a do tego jest w 100% transparentny. Zosia Zochniak, współzałożycielka inicjatywy, wspaniale edukuje na Instagramie, rozkładając na czynniki pierwsze różne zagadnienia związane ze zrównoważoną modą. To wszystko razem tworzy combo, które zmienia oblicze polskiego drugiego obiegu w modzie.

Wielorazówka

Puchar za działanie na rzecz zerowaste i less waste, super rozwój, wzorcowe budowanie relacji z odbiorcami i odbiorczyniami. Marka uwielbiana w mediach społecznościowych za transparentność i szczerość. Stoi za nią Marta Konopko, świeża laureatka kategorii “Sustainability” w konkursie Forbes 25under25. Wielorazówka nie jest dużą firmą, ale świetnie się rozwija, jednocześnie dbając o planetę. Obyśmy mieli więcej takich marek w Polsce!

Skrojone

Marka, która dość niedawno wystartowała, ale już daje świetny wzorzec transparentności i otwartości. Jasne pokazywanie kosztów produktów na każdym etapie łańcucha produkcji, edukowanie społeczności o zrównoważonych materiałach i prowadzeniu marki bieliźnianej w Polsce dają wzorzec i wyznaczają kierunek zmian w odpowiedzialnej modzie.

Nagroda Publiczności: Wielorazówka

Za promowanie idei zero waste w odpowiedzialnym środowiskowo biznesie. Za wspieranie lokalnych dostawców i transparentne produkowanie produktów wielorazowych.

Osoba roku 2020

puchary zero waste

Zosia Zochniak – Ubrania do Oddania

Kreuje modę na świadome wybory ubraniowe, prowadzi etyczny, czysty biznes i robi to wbrew brudnym okolicznościom – przemysł modowy to jeden z największych trucicieli środowiska. Zosia skłania do spojrzenia na szafę z innej perspektywy, czytania metek i rozumienia, że kupienie sukienki w cenie niższej niż lunch wcale nie jest okazją czy powodem do dumy. W swoim przekazie nie wzbudza poczucia winy, tylko rzetelnie i klarowanie wyjaśnia, jak się ubierać bez strat dla planety i z szacunkiem dla pracy innych. Jest autentyczna, przygotowuje doskonałe stories, które rozprzestrzeniają się po wirtualnym świecie i pobudzają do refleksji ludzi spoza ekologicznej bańki. 

Agnieszka Maniewska – Foodsharing Wrocław 

Ratowniczka jedzenia, która w bagażniku swojego auta wozi niesprzedane w cukierni drożdżówki, przed zamknięciem targu sprawdza, czy handlujący nie chcą wyrzucić niesprzedanych warzyw, uruchamia zbiórki, by postawić w mieście kolejną lodówkę. Koordynuje pracę całej ekipy, prowadzi warsztaty edukacyjne i z determinacją próbuje zmienić wizerunek społecznych lodówek – głosząc, że idea foodsharingu jest dla wszystkich, bez względu na zawartość portfela. Najważniejsze jest w niej ratowanie jedzenia przed zmarnowaniem. Jakie jedzenie ratuje ekipa Agnieszki można codziennie zobaczyć na aktywnie prowadzonych profilach w social mediach. Doceniam Agnieszkę za ten bardzo potrzebny w czasach jedzeniowego przesytu wolontariat.

Dorota Czopyk – autorka bloga Ekoeksperymenty  

Dorota inspirująco relacjonuje swoje dążenia do harmonii z naturą. Jest w tej refleksji szczera, w działaniu konsekwentna, choć świat bez nadmiaru jest wymagający i obfituje w trudności. Dorota udowadnia, że warto podejmować naturalne wyzwania, nie lukruje rzeczywistości, pokazuje, że idealne życie less waste nie istnieje.  Doceniam Ją za spójność działania, siłę, determinację i odwagę.

Nagroda Publiczności: Marta Konopko, Wielorazówka

Za stworzenie etycznego biznesu i promowanie idei zero waste. Za edukowanie i bycie przykładem dla innych ludzi biznesu w zakresie tworzenia firmy odpowiedzialnej środowiskowo i społecznie.

Puchary Zero Waste 2020

Wybór nie był łatwy, bo zgłosiliście mnóstwo cudownych osób i świetnych inicjatyw, które pokazują, że można zmieniać świat na lepsze! Nasze działania i codzienne wybory mają znaczenie, a konkursy takie jak Puchary Zero Waste wskazują, jak ważne są tematy ekologii, ograniczania odpadów czy świadomej konsumpcji i gospodarki cyrkularnej. Dziękuję za wszystkie głosy publiczności – ankietę konkursową wypełniło prawie 1200 osób! Dziękuję również Ekspertkom, które wybrały nagrodzone osoby, marki i wydarzenia w poszczególnych kategoriach. Miejmy nadzieję, że 2021 rok również będzie obfitował w wiele inicjatyw zero waste.

Czy zwyciężyły osoby i marki, które nominowaliście w plebiscycie? Koniecznie dajcie mi znać w komentarzu!

Previous Post Next Post

Przeczytaj jeszcze

2 komentarze

 • Reply Monika

  Brawo Zosia Zochniak i Ubrania do oddania !!❤❤❤

  16 kwietnia 2021 at 7:02 PM
 • Reply Koci Punkt Widzenia

  Znam tylko Wielorazówkę 🙂

  20 kwietnia 2021 at 5:46 PM
 • Leave a Reply