fbpx
Ekologia Zero Waste

Puchary Zero Waste 2019 – zagłosuj na najlepszych!

Puchary Zero Waste 2019

Kilka tygodni temu prosiłam Was o zgłaszanie nominacji na markę, osobę, wydarzenie i inicjatywę zero waste roku 2019. Przyszło 186 odpowiedzi, a każda zawierała po kilka zgłoszeń. Nic tylko się cieszyć, że tyle u nas się dzieje w duchu ekologicznego rozwoju! Choć… pracy z wyborem tych wyjątkowych było niemało.

Wraz z Joanną Baranowską, Julią Wizowską, Agnieszką Sadowską-Konczal, Dorotą Czopyk i Januszem Mizernym skrupulatnie przeglądaliśmy wszystkie Wasze propozycje. Przy wyborze nominacji do dalszego głosowania kierowaliśmy się kilkoma aspektami, między innymi etyką działania, sposobem docierania do odbiorców, autentycznością i „własnym sposobem” na zero waste, pozytywnymi efektami działań, nawet jeśli na niewielką skalę. Na kogo będziecie głosować w formularzu – zostawiam do Waszej decyzji, natomiast niewątpliwie każda nominacja miała w sobie pozytywną iskrę działania na rzecz wprowadzania dobrych zmian w otaczającym nas świecie.

Nominacje z największą liczbą głosów otrzymają nagrodę publiczności, czyli Waszą.

W każdej kategorii grono ekspertów wyłoni trzy pierwsze miejsca, niezależne od głosowania w formularzu.

Marka zero waste 2019 – nominacje

Joanna Baranowska selekcjonowała zgłoszenia w kategorii Marka.

O Puchary Zero Waste w kategorii marka roku walczą producenci mogący pochwalić się bardzo różnymi pomysłami na zero waste. Kosmetyki w opakowaniach zwrotnych, akcje ratowania odzieży i butów, a także szycie woreczków wielorazowych oraz pieluszki wielorazowe podobały Wam się najbardziej. Kto zostanie zwycięzcą? Wybór nie będzie łatwy! pisze Asia.

Nominacje:

 • Wielorazowka – poznańska marka szyjąca woreczki wielorazowe. Nominacja za szerzenie idei Zero Waste, włączanie się w działania charytatywne (ekologiczne i zdrowotne), tworzenie ładnych i funkcjonalnych produktów wielorazowego użytku.
 • Mokolen – polska etyczna marka, szyjąca worki na zakupy z firanek z odzysku. Nominacja za tworzenie i promowanie odzieży z polskiego lnu oraz branie udziału w akcjach charytatywnych. Pakuje bez plastiku.
 • BetterLand – to jedna z najlepiej zaopatrzonych drogerii ekologicznych w Polsce. Nominacja za organizowanie akcj zbiórki opakowań i branie udziału w wielu akcjach zero waste (Hello Wielo, Targi Zero Waste).
 • Klareko – polska firma oferująca płyn do mycia naczyń w kostce, lnianą myjkę, proszki w kartonie. Nominacja za to, że dziewczyny wkładają całe swoje serducha w produkty i dbają przy tym o to, by były przyjazne środowisku.
 • 4szpaki – polska firma produkująca kosmetyki. Nominacja za szampon w kostce. Wspaniale mydła, wszystko zapakowane zgodnie z idea zero waste.
 • Knk-Kanaka – pralnia i farbiarnia. Nominacja za projekt pod nazwą UpDIWU – Upcycling do it with us. Odzież używana, lekko zniszczona czy sprana może dostać jeszcze jedno, całkiem nowe życie.
 • WOSH WOSH – firma naprawiająca obuwie. Nominacja za to, że naprawiają to, co normalnie byśmy wyrzucili, promują postawę dbania o obuwie. Przeprowadzili też dużą akcję zbierania butów dla bezdomnych.
 • Puppi pieluszki wielorazowe – polska firma produkująca pieluszki wielorazowe. Nominacja za filozofię firmy: tylko naturalne tkaniny, wełna pozyskiwana etycznie, pakowanie zerowaste.
 • Jan Barba – polska manufaktura kosmetyczna. Nominacja za zwrotne, szklane opakowania, możliwość kupowania stacjonarnie do swoich opakowań ich kosmetyków, paczki pakowane z ogromna starannością a przy tym w duchu zero waste.
 • Torbacze – firma produkująca torby wielorazowe. Nominacja za to, że ich proste produkty ułatwiają ograniczanie plastiku, oraz za szerzenie dobrych wartości.

Inicjatywa zero waste 2019 – nominacje

Kategorią „Inicjatywa” zajął się Janusz Mizerny.

Wśród zgłoszeń do dalszego głosowania wytypowałem zarówno te większe, jak i mniejsze przykłady zero waste’owego działania. Część inicjatyw dotyczyła szerzej zakrojonych i bardziej profesjonalnych działań (np. Po-Dzielnia, kawiarenki naprawcze, czy biuro less waste). Zgłosiliście też działania oddolne, tworzone przez nieformalne grupy (uczniów czy mieszkańców małych miejscowości), które chcą coś zmienić nawet w mniejszej skali. Jestem ciekaw, kogo będziecie chcieli wyróżnić w tej kategorii.

 • Więcej dla Ziemi – projekt społeczny w ramach projektu Zwolnieni z teorii
 • Polskie Stowarzyszenie Zero Waste – organizacja pozarządowa działająca na rzecz zero waste w Polsce, w ostatnim czasie promująca system kaucyjny kampanią „Wrzucam, nie wyrzucam”, organizuje kawiarenki naprawcze, Festiwal Zero Waste, akcję #zwłasnymkubkiem
 • Po-Dzielnia – freeshop w Poznaniu, stowarzyszenie na rzecz ekonomii współdzielenia i edukacji zero waste. Organizuje kawiarenki naprawcze, warsztaty upcyklingowe, wykłady z zakresu tematyki środowiskowej, klimatycznej, odpadowej, filozoficznej i gospodarczej, jak i pokazy filmów i wystawy sztuki zaangażowanej w dyskurs klimatyczny.
 • Hello Wielo – akcja organizowana przez PSZW promująca używanie pieluszek wielorazowych, a także kubeczków menstuacyjnych i podpasek wielorazowych w całej Polsce. Dzięki tej akcji dużo kobiet dowiedziało się o wielorazowych alternatywach.
 • „Książka za worek śmieci” – społeczna akcja sprzątania świata, zainicjowana przez Annę Jaklewicz w marcu 2019 roku. Jej uczestnicy wspólnie sprzątają lasy, brzegi rzek, miejskie parki – wszystkie te miejsca, które z powodu zaśmiecenia wymagają interwencji. Prezentem i podziękowaniem za ich zaangażowanie są książki. Akcja więc jednocześnie promuje czytelnictwo w Polsce. Do tej pory odbyło się 9 edycji akcji. Do wspólnego sprzątania przyłączyło się 730 osób z 14 miast Polski. Udało się zebrać prawie 18 ton śmieci.
 • Odpakujmy Świat – inicjatywa grupy licealistów z III LO w Katowicach, którzy pragną rozpakować świat z plastiku. Przeprowadzili już warsztaty w szkołach, uczestniczyli w LCOY 2019, w targach Zero Waste w Warszawie, mieli swoje stoisko i wykłady dotyczące plastiku na Nocy Biologów Uniwersytetu Śląskiego. Poszerzają wiedzę o szkodliwości plastiku dla naszego środowiska i jak go ograniczyć, przeprowadzają warsztaty w szkołach, rozdają torby bawełniane.
 • Easy Zero Waste – projekt prowadzony przez panią Marzenę Borowską, nauczycielkę ze szkoły podstawowej w Nadarzynie, promuje dbałość o naszą planetę. Integruje lokalną i międzynarodową społeczność młodego pokolenia, edukuje w zakresie proekologicznych codziennych działań.
 • Pakuję do swojego – kampania społeczna MAMYWENE na rzecz używania wielorazowych opakowań w trakcie zakupów.
 • Stowarzyszenie Wolnej Herbaty – oddolna inicjatywa na rzecz życia zero waste w Katowicach. Organizują Repair Cafe Katowice, w 2017 roku zainicjowali ogólnopolską akcję #codziennie5, organizują akcje sprzątania terenów zielonych w Katowicach (SprzątaMy Dzielnice). Prowadzą warsztaty i prelekcje zero waste – działają lokalnie, ale robią bardzo dużo w obszarze edukacji ekologicznej.
 • Less Waste Office – biuro z materiałów odzyskanych, z drugiego obiegu, z recyklingu i certyfikowanych ekologicznie.

Osoba zero waste 2019 – nominacje

Julia Wizowska i Agnieszka Sadowska-Konczal miały nie lada wyzwanie w kategorii Osoba Zero Waste.

Kategorię „Osoba” w tegorocznej edycji Pucharów Zero Waste cechowała wielka różnorodność. Obok bardzo znanych postaci, „seniorów” bezśmieciowego ruchu zgłaszaliście do konkursu swoich lokalnych bohaterów – kogoś, kto na rzecz less waste działa w Waszej szkole, dzielnicy, w pracy. Choć sama nominacja jest już wielkim wyróżnieniem, to serdecznie zapraszamy do głosowania!.

 • Dominika Lenkowska Piechocka – autorka bloga Whowillsavetheplanet. Pokazuje jak dbać o środowisko, będąc matką, żoną i pełnoetatową pracownicą korporacji. Dostarcza codzienną dawkę praktycznych informacji, dzięki którym życie zero waste jest osiągalne dla każdego.
 • Joanna Kraus – szerzy temat zero waste w szkole średniej, do której uczęszcza: ruszyła z pomysłem giveboxa, w samorządzie szkolnym otworzyła sekcję ekologiczną. Prowadzi konto na instagramie @wiecejdlaziemi, na którym zachęca ludzi do zero waste. Stworzyła giveboxa w bibliotece miejskiej w Bartoszycach, z którego ludzie chętnie korzystają.
 • Sylwia Sikorska – za bardzo aktywne edukowanie w zakresie wielorazowych artykułów higienicznych. Na swoim kanale na YouTube „W drodze do zero waste” szerzy wiedzę na temat kubeczków menstruacyjnych. Odpowiadała za akcję HelloWielo, promującą używanie pieluszek wielorazowych.
 • Anna Desogus – za zorganizowany w 2019 roku cykl sprzątania w Gdansku Osowej. Za szerzenie wiedzy na temat zero waste na wykładach, warsztatach i online na założonym przez siebie profilu Ambasada Czystej Planety.
 • Paulina Górska – za aktywność na Instagramie (@eko.paulinagorska) promującą zero waste oraz informującą o aktualnych wydarzeniach związanych działaniami na rzecz środowiska naturalnego.
 • Karolina Zabaryłło – prowadzi na YouTube kanał „Ciut więcej”, na którym przedstawia racjonalne podejście do zero waste. Serią filmów o roku bez zakupów motywowała do dokonywania rozważnych wyborów konsumenckich.
 • Ryfka – pokazuje, że każdy może, każdemu się trochę nie chce, każdy ma górki i dołki. Prowadzi bloga i konto w mediach społecznościowych – Szafa Sztywniary – gdzie zachęca do dobrych zmian.
 • Alicja i Agnieszka Żarkiewicz – siostry, które wspólnie prowadzą działania jako MAMYWENE. Na warsztatach wprowadzają w czyn przyjazne ludziom i środowisku rozwiązania. Za działalność i spójność w życiu prywatnym i zawodowym, za to, że nie narzucając namawiają do zmiany trybu życia w duchu zero waste.
 • Agnieszka Zdunek – w swoim podcaście „Jest Zielono!” i na blogu „Jestem Zielona!” pisze i mówi o ekologii, zero waste, permakulturze i ograniczaniu konsumpcji. Buduje Centrum Edukacji Ekologicznej w Borui, w którym chce prowadzić warsztaty ekologiczne i przede wszystkim edukować swoich sąsiadów i mieszkańców małych miejscowości.
 • Beata Niedomagała – jest założycielką grupy Bielany Less Waste i przy każdej możliwej okazji zaraża inne osoby zero waste’ową energią. Beata z zawodu jest nauczycielką i wpaja swoim uczniom zdroworozsądkowe podejście do ograniczania odpadów. Dzięki zaangażowaniu Beaty na warszawskich Bielanach w kilkunastu sklepach można korzystać z toreb-bumerangów.
 • Areta Szpura – jej działalność w mediach, na Instagramie sprawia, że zero waste jest postrzegane jako coś modnego, ciekawego, możliwego dla każdego.
 • Martyna Zastawna – od zera zbudowała w Polsce i Europie kulturę dbania o buty, zamiast ich kupowania.
 • Sylwia Majcher – książki „Gotuję, nie marnuję” i „Wykorzystuję nie marnuje” promują ideę ograniczania się i niewyrzucania. W jasny i klarowny sposób przekonuje w mediach oraz w mediach społecznościowych do niemarnowania. Prowadzi wiele darmowych, ogólnodostępnych warsztatów i szkoleń w których promuje zero waste.
 • Jagna Niedzielska – za program w telewizji Kuchnia+ o niemarnowaniu jedzenia i książkę „Bez resztek”.
 • Daria Rogowska „Ekocentryczka” – konsekwentnie promuje eko zachowania, zdrowie roślinne gotowanie, pokazuje jak na co dzień ograniczyć plastik i motywuje do działania.

Wydarzenie zero waste 2019 – nominacje

Kategoria „Wydarzenia” cechowała się dużą różnorodnością. Wśród nominacji pojawiły akcje na stałe już wpisane w kalendarz dużych miast, ale też zupełnie niszowe przedsięwzięcia. Od targów i festiwali, po zbiórki, wyprzedaże garażowe czy proekologiczne warsztaty. Okazuje się, że jest w czym wybierać!

Dorota Czopyk i ja zajęłyśmy się kategorią „Wydarzenia”. Które z nich wywarło na Was największy wpływ?

 • Targi Zero Waste w Warszawie, Poznaniu i Gdyni – wydarzenia promujące ideę zero waste i firmy produkujące w nurcie eko.
 • MaMY zielone pojęcie – warsztaty ekologiczne w Wola Parku w Warszawie
 • Festiwal Zero Waste w Krakowie – wydarzenie zorganizowane przez Polskie Stowarzyszenie Zero Waste
 • Młodzieżowy Strajk Klimatyczny – w wielu szkołach i miastach odbyły się protesty uczniów, które uświadomiły wielu ludziom na całym świecie, co dzieje się z klimatem.
 • Wyprzedaże garażowe w Beskidzie Niskim – wspólne zaangażowanie lokalnej społeczności, dawanie dobrego przykładu, pozbywanie się z domu rzeczy nieużywanych, a w dobrym stanie i mogących posłużyć innym, pieniądze z wyprzedaży przeznaczane na różne cele charytatywne.
 • Targi Przerób-My – targi upcyklingu i przerabiania w Warszawie. Pokazują skalę możliwości wykorzystania tego co już istnieje.
 • Piknik #ekoFAZA – to piknik zorganizowany przez kilka katowickich organizacji i oddolnych inicjatyw, na którym odbyły się warsztaty zero waste, kuchnia społeczna oraz zajęcia z jogi. Wydarzenie było całkowicie bezodpadowe, stawiało na edukację ekologiczną.
 • Wrocław Nie Marnuje – to seria pikników w różnych częściach miasta, inicjatywa ta świetnie pokazała, że w akcje nie włączają się tylko jednostki, ale mogą się włączać całe miasta
 • Targi Ekocuda – targi skupione na ekologicznych produktach. W trakcie targów prowadzone są warsztaty zerowaste.
 • Forum Inicjowania Rozwoju – największa na Pomorzu konferencja dotycząca zrównoważonego rozwoju i społecznej odpowiedzialności biznesu, łącząca inicjatywy społeczne, przedsiębiorców i lokalny samorząd.

Zapraszamy do oddawania głosów! Formularz zostanie zamknięty 23.02, czyli za 10 dni. Zwycięzcy dostaną nagrodę publiczności, czyli… Waszą!

Previous Post Next Post

Przeczytaj jeszcze

No Comments

Leave a Reply