fbpx
Uncategorized

Puchary Zero Waste 2019 – wyniki

Puchary Zero Waste 2019

Nadszedł czas, by ogłosić wyniki Pucharów Zero Waste 2019!

Nominacje były w czterech kategoriach: Marka, Inicjatywa, Osoba i Wydarzenie roku 2019. Głosowanie przebiegało w trzech etapach:

  1. Najpierw zgłaszaliście propozycje nominacji
  2. Potem głosowaliście na wybrane nominacje w każdej z kategorii
  3. Następnie grono ekspertów wybrało trzy pierwsze miejsca dla każdej kategorii

Efektem Waszego głosowania, czyli etapu drugiego, jest nagroda publiczności. Tu wygrywa pierwsze miejsce! Trzeci etap, czyli głosowanie ekspertów, wyznacza topową trójkę w każdej kategorii.

Przypominam, że w gronie ekspertów zasiadają:

Dlaczego eksperci wybierają Puchary?

Internet rządzi się swoimi prawami. Zdarza się, popularność nie idzie w parze w jakością, a zależało mi, by wskazanie trzech głównych miejsc w Pucharach wiązało się z rzeczywistą wartością dla zero waste w Polsce.

W tym roku Wasze głosy były bardzo mocnym wskaźnikiem, co i kto – według Was – robi naprawdę ważne rzeczy i zupełnie przypadkiem nasze decyzję się czasem zbiegają. To tylko świadczy o tym, jak świadomymi osobami jesteście i jak dobrze potraficie uzasadnić swoje wybory. W wielu przypadkach się zgadzamy!

Marka Zero Waste Roku 2019

Zwycięzcami w kategorii Marki Zero Waste w 2019 roku głosami jurorów
zostają:

1. Wielorazówka – wielorazowe worki na zakupy i inne akcesoria

Nagrodę przyznaliśmy, doceniając zaangażowanie Marty Konopko –
Wielorazówki – za promowanie idei zero waste. Marta dzięki działaniom w
mediach społecznościowych rozpowszechnia wiedzę m.in. na temat szycia,
jakie są jego prawdziwe koszty, promuje także etyczny biznes. Razem z
mamą szyje m.in. worki i płatki kosmetyczne, robi też myjki konopne; w
swoim sklepie sprzedaje także inne akcesoria ZW.

2. Better Land, internetowa drogeria z produktami ekologicznymi

Sklep, którego właściciel Paweł Poloch angażuje się w promowanie
zachowań proekologicznych i zero waste, np. wspiera akcje popularyzowania pieluszek wielorazowych. Żona Pawła Gosia Jackowska-Poloch jest pierwszą w świecie cupfitterką, doradzającą w wyborze kubeczków menstruacyjnych.
Oboje od lat promują podpaski wielorazowe i kubeczki menstruacyjne, a
Paweł chwali się, że wszystkie kartony oraz wypełniacze użyte do wysyłek
pochodzą z odzysku.

3. BIOrę – sklep stacjonarny z produktami eko na wagę

Nagrodę poznańskiemu sklepowi BIOrę przyznaliśmy za konsekwentne
wyznaczanie trendów w sprzedaży detalicznej żywności do własnego
pojemnika. Nie jest łatwo prowadzić taki sklep (dlatego też nie ma ich
wiele). Brawo za wytrwałe działanie!

Nagroda Publiczności

Wielorazówka – marka Marty Konopko zdobyła najwięcej Waszych głosów. W uzasadnieniach pojawiały się chwytające za serce wypowiedzi, takie jak ta: “Mała marka, która na Instagramie i w podcastach u innych twórców zmieniła moje myślenie o planecie i byciu zero waste.” Gratulacje!

Wybór nie był łatwy, a dyskusje burzliwe, co dowodzi, że mamy na tym
polu dużą i ciekawą konkurencję. Z roku na rok przybywa marek mogących
pochwalić się działaniami na rzecz promowania idei zero waste, ale jak
widać, jurorom do gustu przypadły inicjatywy znane już od pewnego czasu,
sprawdzone osobiście. Gratulujemy zwycięzcom i trzymamy kciuki za dalsze działania!

Inicjatywa Zero Waste 2019

1. Po-Dzielnia. Jako najlepszą inicjatywę zero waste nasze jury wybrało poznańską Po-Dzielnię przede wszystkim przez wzgląd na ideę i sposób promowania gospodarki współdzielenia (sharing economy). Po-Dzielnia nie tylko umożliwia wymianę dóbr wszelakich za darmo, ale jednocześnie organizuje dla wszystkich mieszkańców akcje edukacyjne i rozmowy z ekspertami na tematy związane z ekologią, gospodarką odpadami czy zielenią miejską. Takie inicjatywy są bardzo cenne i warto je wspierać (także finansowo – aktualnie na uruchomionej Zrzutce), żeby mogły dalej działać.

2. Polskie Stowarzyszenie Zero Waste

Doceniamy PSZW za skalę działania i ilość przeprowadzanych akcji typu Kawiarenki naprawcze, #zwłasnymkubkiem, Festiwal Zero Waste czy Hello Wielo. Ale nagroda jest nie tylko za te akcje, lecz również za zaangażowanie w trudne zmiany legislacyjne związane z wdrażaniem systemu kaucyjnego. Dobrze, że zespół tworzący PSZW ma w sobie tyle chęci i dobrych proekologicznych pomysłów.

3. “Książka za worek śmieci”

Inicjatywa Książka za worek śmieci została zainicjowana przez Annę Jaklewicz. Nagradzanie książkami zbierania śmieci jest bardzo ciekawym połączeniem i, co najważniejsze, skutecznym. Udało się w ten sposób zaktywizować ponad 700 osób w 14 miastach i zebrać 18 ton odpadów. To świetny wynik i zasłużona według nas nagroda.

Nagroda Publiczności

Pakuję do Swojego – akcja zachęcająca do pakowania zakupów do własnych opakowań, zainicjowana przez MAMYWENE – firmę działającą na rzecz edukacji zero waste z Gdańska. Z Waszych uzasadnień wybrałam to, które najlepiej określa sens tej akcji: “Kampania społeczna #PakujęDoSwojego pokazuje, że materiałowe woreczki bardzo dobrze zastępują plastikowe reklamówki i inne opakowania. Inspiruje, edukuje i zachęca do pójścia na zakupy ze swoimi woreczkami, torbami czy pojemnikami.”

Osoba Zero Waste 2019

1.Alicja i Agnieszka Żarkiewiczówny

Dwie siostry, które w subtelny, acz skuteczny sposób promują  filozofię zero waste. Doceniamy je za prowadzenie firmy – MamyWene – z misją. Za edukację ekologiczną na warsztatach i w Internecie. Za głośne pro środowiskowe akcje społeczne, jak propagujące materiałowe woreczki na zakupy “Pakuję do swojego”.

2. Sylwia Sikorska

Za przełamywanie tematów tabu i głośne mówienie o przyjaznych dla środowiska środkach higienicznych. Na swoim kanale na YouTube “W drodze do zero waste” Sylwia szerzy wiedzę na temat kubeczków menstruacyjnych. A w ramach Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste koordynowała akcję Hello Wielo, promującą używanie pieluszek wielorazowych. 

3. Joanna Kraus

Za aktywizm, za zapał, za zachęcanie innych do zmian przyjaznych dla środowiska, za promocję filozofii zero waste wśród młodzieży. W samorządzie szkoły średniej, do której uczęszcza, Asia otworzyła sesję ekologiczną. W bibliotece miejskiej w Bartoszycach stworzyła popularnego giveboxa. Na swoim koncie na Instagramie (@wiecejdlaziemi) namawia do ograniczania plastiku i życia w zgodzie z przyrodą.

Nagroda Publiczności

Z miażdżącą przewagą nagrodę publiczności wygrała laureatka trzeciego miejsca w Pucharach, Joanna Kraus.

“Asia jest młodą osobą bardzo świadomą tematów dot. ekologii czy życia w duchu zero waste. Nie boi się wyzwań, lubi działać, a dobro naszej planety jest jej pasją i misją!”

Wydarzenie Zero Waste 2019

Wybór nie był łatwy, bo jak porównać wielkie wydarzenia w dużych miastach z tymi malutkimi, niszowymi, dziejącymi się w miejscach, o których większość Polaków nawet nie wie? Gdzie i jak docierają wiadomości o wielorazowych siateczkach z firanki, myjkach konopnych, blokowych kompostownikach, idei współdzielenia, odpowiedzialnej konsumpcji? Co promuje bezśmieciowe życie? Co inspiruje, zachęca, realnie wpływa na zmianę? Postawiliśmy na wydarzenia o dużej skali i popularności, pragnąc docenić pracę ludzi zaangażowanych w ich organizację, działalność wolontariuszy, wpływ na otoczenie. Mam jednak nadzieję, że wszystkie przedsięwzięcia nominowane do głosowania publiczności stanowiły dla Was wielką inspirację zarówno do bezśmieciowego życia jak i aktywności społecznej!

1.Targi Zero Waste

za wykłady i warsztaty trzymające wysoki poziom. Za możliwość ujrzenia na własne oczy i dotknięcia tego, co wielu z nas zna tylko z mediów społecznościowych. Za okazję do zrobienia zakupów bez plastiku i innych odpadów – zaopatrzenia się w przedmioty ułatwiające codzienną egzystencję stylu zero czy less waste.

2. Młodzieżowy Strajk Klimatyczny

za działania uświadamiające na szeroką skalę. Za obecność zarówno w mediach społecznościowych, jak i na żywo – w wielu miejscach, w wielu terminach. Za motywowanie do proekologicznych działań. Za głośne i wyraźne żądania zmian systemowych mających na celu dbanie o klimat i powstrzymanie zmian klimatycznych. Za młodzieńczą werwę i entuzjazm.

3. Festiwal Zero Waste w Krakowie

wydarzenie organizowane przez Polskie Stowarzyszenie Zero Waste. Za inspirujące prelekcje, dyskusje i warsztaty z udziałem ciekawych gości. Za stworzenie choć na moment ekologicznego domu handlowego w sercu dużego miasta.

Nagroda Publiczności

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny – najważniejsze wydarzenie dla Was w roku 2019! “Za protesty pod Sejmem, za zmuszanie polityków do zmian.” “Bo mówią i krzyczą o tym co ważne!”.


Ogromne gratulacje dla wszystkich, nie tylko tych nagrodzonych, ale też nominowanych, działających na co dzień na rzecz zero waste i klimatu. Oby energia nie opuszczała Was i w tym roku!

Previous Post Next Post

No Comments

Leave a Reply