fbpx
Zero Waste

Zero Waste po polsku – krok #2 unikaj plastiku

plastik, zakupy bez plastiku, zero waste, zero resztek, bez śmieci, smieci

Diagnoza wykonana przeze mnie i przez Was wskazuje jasno: najwięcej problemów przysparza nam plastik. Czy jest to zło konieczne? Gdzie nie pójdę, tam zostaję obdarowana foliową siateczką. Myśląc, że kupuję produkt w kartonie, po otwarciu odnajduję zawartość zapakowaną w plastikowy woreczek. Zastanawiam się, co powoduje wszechobecnością plastiku w naszych domach?

Jeśli nie wiadomo, o co chodzi, powodem są pieniądze. W samej Unii Europejskiej produkcja plastiku zatrudnia 1,45 mln osób i przynosi obroty 350 mld EURO** Największym producentem plastiku na świecie są Chiny z 26-procentowym udziałem na rynku światowym. Światowa produkcja tworzyw sztucznych wynosi 311 mln ton. Roczne zapotrzebowanie na plastik w Polsce to 3 mln ton. Wykorzystuje się je praktycznie w każdej branży gospodarki: od rolnictwa, przez przemysł spożywczy, elektronikę i rozrywkę, przemysł motoryzacyjny, budowlany, wyposażenie wnętrz, aż po sport, zdrowie i bezpieczeństwo. Producenci tworzyw sztucznych chwalą się, że gdyby nie plastik postęp na świecie nie byłby tak szybki jak jest teraz.

Prawdą jest, że najnowsze technologie korzystają z lekkich i ergonomicznych tworzyw, łatwych w transporcie i codziennym użyciu. Są to tworzywa odporne na warunku zewnętrzne i uszkodzenia, łatwiejsze w wykorzystaniu niż metal czy papier. Nie chcę negować postępu i jego osiągnięć dla naszego codziennego życia. Nie mogę jednak patrzeć obojętnie, jak przez bezmyślność i brak zaplanowanych działań zanieczyszcza się nasze środowisko naturalne, którego jesteśmy nierozłączną częścią. Cierpimy więc i my.

***

Cykl wpisów „Zero Waste po polsku” ma na celu przeanalizować, jakie odpady są dla nas najbardziej kłopotliwe i dać wyraźne wskazówki, jak zredukować ilość produkowanych przez nas śmieci.

W ramach cyklu możesz przeczytać:

Zero Waste Krok #1 – Postaw Diagnozę

***

Dlaczego warto unikać plastiku

 1. Plastik składowany na wysypiskach śmieci przenika do gleby. Łącząc toksyczne związki z wodą wycieka do wód gruntowych i dalej do zbiorników wodnych, zatruwając również wody powierzchniowe. Trucizna pływająca w wodzie zabija naturalnie występujące tam rośliny i zwierzęta, negatywnie wpływając przy tym na nasze zdrowie i życie. Wody gruntowe są zatrute, a zatem hodowane przez nas warzywa i owoce piją codziennie dawkę toksyn. Woda w studniach głębinowych może zawierać elementy, które nam szkodzą. Równowaga w ekosystemie zostaje zaburzona.
 2. Plastik może przedostać się do wód powierzchniowych, a stamtąd dalej do mórz i oceanów. Tam łączy się w większe konglomeraty pływających odpadów tworząc plastikowe tratwy lub wręcz wyspy rozmiarem przypominające te prawdziwe. Słyszeliście o Wielkiej Pacyficznej Plamie Śmieci? Dryfuje od ok. 1997 r. w okolicach Kalifornii ważąc ok. 3,5 mln ton. To tyle, ile 87,500 załadowanych tirów! W ogromnej większości składa się z plastików, które trafiają do morza. Plastik potrafi rozłożyć się do mniejszych części, które przenikają głębiej i stanowią pokarm dla małych organizmów żyjących w wodzie. Większe części stanowią pokarm dla ptaków, dużych ryb i zwierząt morskich, które myśląc, że zjadają pełnowartościowy pokarm ostatecznie giną. Straszne? Daleko od nas? Ale prawdziwe.

  zerowaste, zolw, plastik

  Źródło: http://www.5gyres.org/blog/posts/2016/5/23/happy-world-turtle-day

 3. Plastik używany na co dzień wydziela toksyny szkodliwe dla zdrowia. Zły plastik* często stosowany jest do pakowania żywności w sklepach, przy pakowaniu produktów na wagę lub jako pudełko na kanapki dla dziecka. Szkodliwe plastiki są w składzie okiennych ram czy parapetów. Dobre plastiki to HDPE (polietylen niskociśnieniowy) i PP (polipropylen), można ich używać wielokrotnie. Złe plastiki to: BPA (wywołuje schizofrenię, depresję i inne choroby), PET (używany do produkcji plastikowych butelek, lepiej nie używać ponownie), PCV (występuje w foliach do żywności, wydziela szkodliwe dioksyny), LDPE (używany do produkcji opakowań na żywność, nie tak bezpieczny jak HDPE i PP), PS (inaczej polistyren, czyli styropian, nie powinno się go używać w opakowaniach na żywność).
plastik, zerowaste, bez smieci

Oznaczenia tworzyw sztucznych na opakowaniach*

Dla lepszego zobrazowania sytuacji, proponuję obejrzeć tę animację z portalu TED. Posiłkowałam się nią przy zbieraniu materiałów o przetwarzaniu plastików.

Co mogę zrobić?

Sposobów na unikanie plastiku może być naprawdę wiele. W dużej mierze będę opisywała je w kolejnych wpisach z serii „Zero Waste po polsku” (czytaj: zero resztek 🙂 ) Wymienię choćby te najbardziej dla mnie oczywiste, ale chętnie poznam też Wasze sposoby na redukcję zużycia plastiku w codziennym życiu:

 • wybieraj produkty niepakowane w tworzywa sztuczne
 • zawsze bierz na zakupy torbę wielokrotnego użytku
 • wybieraj produkty na wagę
 • bierz na zakupy własne pojemniki, słoiki, siateczki
 • kupuj mleko w szklanej butelce
 • wybieraj duże opakowania zamiast małych
 • unikaj produktów w jednorazowych opakowaniach (kawy na wynos, styropianowych opakowań otrzymywanych w restauracji)
 • uruchom domową produkcję kosmetyków, o ile czas Ci na to pozwala
 • kupuj zabawki z naturalnych tworzyw (drewno, tkanina, papier)
 • edukuj swoją rodzinę, by unikała plastikowych opakowań i produktów

I co najważniejsze, miej odwagę iść pod prąd, bo z tego, co obserwuję, zakupowy mainstream odrzuca to, co nie jest dobrze znane. Mam jednak nadzieję, że te małe kroki stopniowo będą się przeradzały w pozytywny trend i nikt nie nazwie dziwakiem konsumenta z własnymi opakowaniami w eko-torbie.

Jakie są Twoje sposoby na redukcję plastików w domu? 

 

* Więcej o dobrych i złych plastikach przeczytacie na portalu Ulica Ekologiczna

** Dane z raportu PlasticEurope.org

PS Pamiętasz wpis Agnieszki na temat własnych sposobów na życie bez śmieci? Zajrzyj również!

PS 2 Kornelia Orwat – polecam jej bloga, na którym również opisuje problem plastiku w oceanie i swoją drogę do „zero śmieci”.

Previous Post Next Post

Przeczytaj jeszcze

47 komentarzy

 • Reply Marlena

  Popieram w 100% Intereaujący i pouczający wpis:)

  10 sierpnia 2016 at 12:43 PM
  • Reply Kasia W | Ograniczam Się

   Dziękuję, Marlena! Mam nadzieję, że zagościsz na dłużej 🙂

   10 sierpnia 2016 at 1:21 PM
   • Reply Marlena

    Jakiś czas temu dodałam Twój wspaniały blog do obserwowanych i jestem w trakcie czytania starszych postów. Tak mnie to zmotywowało, że postanowiłam założyć swój własny:) Zapraszam na czernfioletu.blogspot.com i pozdrawiam Cię serdecznie.
    ps. Jeśli znajdziesz chwilkę napisz co myślisz;)

    11 sierpnia 2016 at 9:55 PM
    • Reply Kasia W | Ograniczam Się

     Bardzo miły blog i świetny start! Życzę Ci powodzenia i wielu ciekawych inspiracji 🙂

     11 sierpnia 2016 at 10:02 PM
     • Marlena

      Bardzo dziękuję Ci za odpisanie i miłe słowa. Przepraszam, że tak późno, ale dopiero „rozkminiłam” stronkę disqus.com i wogóle znalazlam Twoja odpowiedź. Miłego września i do następnego komentarza:)

      4 września 2016 at 9:22 PM
 • Reply Kasia W | Ograniczam Się

  Jogurty to też moja bolączka. Ale uwaga: przymierzam się do robienia własnych domowym sposobem. W tym celu zakupiłam specjalne szczepy bakterii. Na pewno dam znać, jak wykonam pierwszą porcję.

  10 sierpnia 2016 at 1:23 PM
  • Reply BogusiaM

   Ja robiłam jogurt naturalny z mleka, ale je się gotowało i tak jak w przypadku nat dodawało się odrobinę gotowego jogurtu. Pozniej cieply garnek odłożyć zawinąć w ręcznik w ciepłe miejsce na 3-6 h. A później do lodówki. Był bardzo smaczny! Ale ostatecznie laktoza mi szkodzi i nie jem jogurtów. Ten przepis jest bardzo podobny, nie mogę znaleźć tego z którego korzystałam http://filozofiasmaku.blogspot.com/2016/01/jak-zrobic-domowy-jogurt.html

   10 sierpnia 2016 at 6:09 PM
   • Reply Paulina

    Dzięki! Będę próbować 🙂

    11 sierpnia 2016 at 10:21 AM
 • Reply Antonina

  Wczoraj widziałam w supermarkecie kobietę, która zapakowała jedną cebulę w plastikowy worek. Następnie zapakowała jedną paprykę w kolejny worek. Chciało mi się krzyczeć!
  Wkurza mnie też pakowanie przez sklepy warzyw/owoców „z góry” w plastik, często robią tak np. z bakłażanami. A na targowiskach to jest już kompletne nieporozumienie, do wszystkiego osobna siatka, a jak proszę o nie dawanie siatki i włożenie wszystkiego do jednej mojej torby to wielkie zdziwienie…

  Co za szczęściara z butelki nr 3 z animacji TED 🙂

  10 sierpnia 2016 at 2:03 PM
  • Reply Kasia W | Ograniczam Się

   Ja również wczoraj widziałam, jak w sklepie chwalącym się dużym działem produktów na wagę przy kasie pani już czeka z plastikową siateczką i wszystko pakuje. Co więcej, ludzie nawet nie myślą, że biorą niepotrzebne opakowanie, mimo że przychodzą do sklepu z własną bawełnianą torbą. Osobiście będę chyba zwracała na głos uwagę w takich sytuacjach. Co złego może się stać oprócz krzywego spojrzenia? 😉

   10 sierpnia 2016 at 2:17 PM
   • Reply Gosia

    A ja odpowiem jak to wygląda z drugiej strony,od strony sprzedawcy. Pracowałam w sklepie ze zdrową żywnością. Mieliśmy na początku papierowe torby. Jednak klienci byi oburzeni,że nie mamy foliówek, bo przecież papier nie utrzyma kostki masła i pęknie!(do dzisiaj mam przed oczami klientkę,która zapytała,czy nie mam foliówki, gdy odpowiedziałam,że nie to z zakłopotaniem stwierdziła,że teraz musi nieść pod pacha tą torbę bo zaraz jej pęknie! miała tam opakowanie 100 gram daktyli).
    Potem wprowadziliśmy płatne worki biodegradowalne. Ale było oburzenie! Awantury,że klient kupuje 5 butelek soku(a bywali tacy) i nie mogą dostać darmowych worków! Zrezygnowaliśmy z płatnych. Nie proponowaliśmy reklamówki,dopiero gdy sam klient prosił-dawałyśmy. Niestety często to były ciężkie zakupy i klienci znów wymagali każdą butelkę w osobny worek „żebym jakoś to doniosła, żeby nie pękło,a to dla sąsiadki to w osobny worek”. Często klienci z pretensją żądali worków „bo niby jak ja mam to nieść! niby gdzie ja mam to spakować!” . Odpowiadanie,że może warto chodzić ze swoim workiem skoro chcemy być eko,powodowało awantury,aż szefostwo zaczęło mi palcem kiwać,że nie mogę tak klientom zwracać uwagi.
    Najczęściej występujący typ woreczkowiczów to ci,co przychodzili z wózkami na zakupy albo dużymi torbami i zakupy mimo to chcieli w osobny worek,bo im się porozsypuje po wózku.
    Aha,no i jajka w worek-bo salmonella, jogurty w worek-bo się rozleją, płatki w worek-bo się rozsypią. Często się śmiałam,że jesteśmy jakimś wybrakowanym sklepem,bo niby wszystko pęka w siatkach!
    Tak,awantury o nie dawanie woreczków znacznie zatruły mi życie w tej pracy.

    11 sierpnia 2016 at 11:41 AM
    • Reply Kasia W | Ograniczam Się

     Niesamowite, jak sklep musi „dogadzać” wymagającym opakowań klientom. Gdybym sama sprzedawała, chyba utworzyłabym specjalny plakat tłumaczący, co się dzieje z plastikowymi torebkami w Polsce i gdzie są składowane, co z nim przechodzi do ziemi i jak wpływa na nasze, naszych dzieci i wnuków zdrowie. A potem przy kasie tłumaczyłabym, że płócienne torby warto jednak zawsze mieć przy sobie.

     Ja wczoraj kupowałam warzywa i wszystkie spakowałam luzem do dwóch wielkich toreb z tkaniny. W domu przepakowałam w papierowe torby, a część w płócienne. I jakoś sobie radzę 🙂

     Dziękuję, Gosiu, za Twój jakże ważny głos w dyskusji.

     11 sierpnia 2016 at 11:52 AM
     • Anna Teodorczyk

      Jak ja mówię „proszę wszystko wrzucić tu do torby płóciennej, nie pakować w folie” to słyszę, że się przecież pobrudzi. No i co z tego? To torba do warzyw. Na szczęście punkty, w których kupuję regularnie juz sie nauczyły, że jesli będę potrzebowała siatki, porposze, a tak zawsze chodzę z własnymi.

      11 sierpnia 2016 at 4:09 PM
    • Reply Anna Teodorczyk

     Ja też pracowałam w sklepie, ale na szczęście nie miewałyśmy awantur o siatki. Są one płatne i koniec. Nie proponowałyśmy tez każdemu, tylko gdy były duże zakupy, lub samemu poproszono. Ale pracowałam w małym osiedlowym sklepiku w małym mieście i tutaj sporo osób jest nauczonych chodzić z koszykami, choć nie powiem jest też sporo takich, co do jednej kostki masła chcieli siatkę.

     11 sierpnia 2016 at 4:07 PM
    • Reply Konstanty Aniołek

     Cebula jednym wyrazem. Głowa mi tego nie ogarnia jak można mieć taką mentalność paździerza. Fortuno chroń!

     2 lutego 2017 at 12:53 PM
  • Reply Anna

   Ja mieszkam we Francji i tu w marketach przy owocach są siatki biodegradalne . I zawsze je biorę bo później nie muszę kupować siatki na smieci które są przecież z plastiku. Więc gdy obieram owoce czy warzywa na drugi dzień jak wychodzę biorę tę małą siatkę i wyrzucam .

   3 stycznia 2020 at 8:15 PM
 • Reply nat

  Ja próbowałam, nadal nie jestem pewna czy wyszedł mi jogurt, czy zsiadłe mleko, ale było dobre 😉 Ogólnie polecam, nie zajmuje to dużo czasu, ale nie ma co szaleć na początek – nie próbowałabym z więcej niż litrem mleka 😉 Ja do karmienia wykorzystałam zwykły jogurt sklepowy o najprostszym składzie, ale z więcej niż 1 szczepem bakterii. Muszę przyznać, że „serek”, który zrobiłam z tych wytworów był pyszny (wyłożyłam drobne sitko gazą, wylałam na nie jogurt, przycisnęłam spodkiem i postawiłam na to coś ciężkiego, a potem zostawiłam na 2-3 dni).

  10 sierpnia 2016 at 2:52 PM
 • Reply nanowosmieci

  Najgorsze, że nawet worki na śmieci są foliowe. Na Malcie widziałam świetny patent z papierowymi torbami z odzysku w każdym koszu (oni w ogóle ograniczają użycie folii, nawet sklepy z ciuchami mają nakaz pakowania zakupów do szarego papieru). Po powrocie chciałam to wdrożyć w domu, ale u nas nawet Google nie zna odpowiedzi na pytanie gdzie dostać takie worki :/

  11 sierpnia 2016 at 11:20 AM
 • Reply Anna Teodorczyk

  Niestety, choć boli, trzeba przeżyć niektóre plastiki. U mnie w małym mieście jest bardzo ograniczona dostępność różnorodnych produktów i w szkle nie ma praktycznie niczego. Dlatego staram sie ograniczać gdzie indziej np. gdy idę po owoce na targ, biorę nawet własne miski i układam w koszyku. Niestety gdy idę sama, nie zawsze jest możliwość by tak robić zwłaszcza gdy kupuje dużo a owoce są z gatunku „cieknących i lepkich” np. wiśnie.

  Ale jesli lubisz serki typu danio, to polecam robić je samemu z twarogu, jajka i… cukru waniliowego, kako, owoców które lubimy.

  11 sierpnia 2016 at 4:12 PM
 • Reply jamaska

  Dzisiaj byłam na targu, kupiłam mnóstwo warzyw i wszystkie pakowałam w swoje (foliowe ) torebki a te w torbę szmacianą. Przy śliwkach się zagapiłam i fasola była zapakowana od razu. Ergo po raz kolejny wykorzystałam foliówki, które już mam i dzięki temu nie przyniosłam dodatkowych 6 !

  11 sierpnia 2016 at 10:07 PM
  • Reply Kasia W | Ograniczam Się

   Też mi się zdarza zagapić, np. jak pani w rossmannie bez pytania już wkłada mi wszystko do siatki, albo w sklepie kosmetycznym dostaję gratisy opakowane w foliowe powłoczki. Uczę się uświadamiać sobie takie momenty. Brawo Ty za zaoszczędzenie światu 6 foliówek! 🙂

   11 sierpnia 2016 at 10:35 PM
 • Reply MORTYCJA POLECA #82 - PRZEGLĄD INTERNETÓW | M O R T Y C J A

  […] Jak i dlaczego unikać plastiku? […]

  14 sierpnia 2016 at 6:41 PM
 • Reply Oszczednicka

  Cudowna akcja! <3 Kocham, uwielbiam i ekscytuję się 😛

  Już od dawna chodził mi po głowie taki projekt, ale jakoś nie mogłam się zmobilizować. Za dużo rzeczy na głowie, ale skoro już zaczęłaś – to się dołączam. 🙂

  Plastik to jest moja zmora. Foliowe siatki wykorzystujemy kilkadziesiąt lub nawet kilkaset razy, ale czasem jest ich po prostu za dużo. Na zakupy chodzimy z płóciennymi torbami, ale oczywiście owoce, warzywa wszyscy chcą pakować w siatki. Wcześniej machałam na to ręką, ale wczoraj (ku wielkiemu zdziwieniu pani w warzywniaku) kładłam wszystko osobno na wagę i potem do torby, bez żadnego plastiku 🙂

  Jednak w naszym przypadku OGROMNYM problemem jest woda butelkowana. Nasze rury są w tragicznym stanie i Oszczędnicki nie chce się przekonać do filtra wody… Ciągle kupujemy wodę w butelkach… 🙁 {Chyba już o tym kiedyś u Ciebie pisałam i niestety dalej bez zmian :(}

  15 sierpnia 2016 at 10:32 AM
  • Reply Kasia W | Ograniczam Się

   Coś dla Ciebie mam. Nowy wpis jest już o wodzie 🙂 Może pokażesz Oszczędnickiemu 😉

   22 sierpnia 2016 at 9:54 AM
   • Reply Oszczednicka

    Widziałam, ale dziękuję, że dałaś znać. Niestety nie sądzę, żeby go to przekonało. Może zrobię ten test wody i kupię dzbanek „dla siebie… kropla drąży skałę, prawda? 🙂

    23 sierpnia 2016 at 9:50 PM
 • Reply Ula

  Pamiętam czasy, gdy wszystko było pakowane w papier. Jakby tego było mało, sprzedawcy jeszcze liczyli , pisząc słupki na tym papierze , a potem w niego pakowali mięso czy rybę. I co : źle nam było ? Nawet cukierki na wagę były pakowane w papierowe torebki – pamiętam.
  Kiedyś oglądałam taki film dokumentalny o projekcie ekologicznego życia. Wzięła w nim udział czteroosobowa rodzina z Norwegii. Najtrudniejsze było dla nich nie kupowanie niczego, co jest w plastykowych opakowaniach, czyli pasta do zębów, szampon. Jeśli chodzi o pakowane na tackach warzywa, owoce czy mięso, to prosili oni w sklepie, by zapakowano to w papier. Sprzedawcy patrzyli na nich dziwnie, a mężczyzna wymyślił taką wymówkę, że żona ma uczulenie na plastik ( wtedy już było łatwiej ) . Ale szampon i pastę do zębów musieli robić sami domowym sposobem. Niestety projekt obejmował całkowite życie w sposób ekologiczny, więc musieli oni zmienić ogrzewanie domu na elektryczne, by nie wydzielało szkodliwych gazów. Nie mogli tez używać samochodu, bo wytwarza spaliny, więc poruszali się autobusem lub pociągiem, a potem zamierzali kupić samochód jakiś ekologiczny ( nie pamiętam już jaki ). Życie nie było łatwe, ale na pewno było ciekawsze. Pozdrawiam :))

  21 sierpnia 2016 at 9:59 PM
  • Reply Kasia W | Ograniczam Się

   Bardzo ciekawy projekt, sama chętnie bym w nim wzięła udział. Mój na razie obejmuje śmieci, ale kto wie, jakie będą kolejne kroki.
   Z tym tłumaczeniem alergią też niezły sposób, choć najpierw wolę wykorzystać szczerość i opowiedzieć, dlaczego naprawdę nie zbieram plastików.
   Szampon i pasta do zębów – no właśnie, te rzeczy rzadko występują w szkle czy papierze. Chyba jeszcze nie widziałam ich tak zapakowanych. Zdarza mi się zrobić własny kosmetyk, ale to też jest bardzo angażująca przygoda. Będę o tym na pewno jeszcze pisać. Dzięki, Ula, za komentarz!

   22 sierpnia 2016 at 9:56 AM
  • Reply Agnieszka Jacquemot

   Widzialam ten program (ale o finlandzkiej rodzinie), ogladalisy go nawet rodzinnie. Moje corki byly pod duzym wrazeniem.

   Dzisiaj we Francji Ademe (agencja do spraw ochrony srodowiska) oglosila nabor do badania srodowiskowego, rodzin, ktore chca zyc wedlug „Zero Waste”, przeszlismy wstepna selekcje, ostateczna selekcja z koncem wrzesnia, fajnie byloby wziac udzial w tej akcji 🙂

   24 sierpnia 2016 at 3:01 PM
   • Reply Kasia W | Ograniczam Się

    Fantastycznie! Trzymam za Was kciuki! Z ciekawości – na czym polega cała akcja?

    24 sierpnia 2016 at 5:55 PM
   • Reply Konstanty Aniołek

    Daj znac!

    18 września 2016 at 11:31 PM
 • Reply Kasia W | Ograniczam Się

  Widziałeś gdzieś takie woreczki w Polsce? Jestem też ciekawa, jakie oleje nakładasz na twarz. Moja nie wszystkie toleruje.

  22 sierpnia 2016 at 9:53 AM
  • Reply Konstanty Aniołek

   Kasiu, ja mam takie szczescie, ze co nie naloze na twarz to nie mam z tym problemu. Na dzien olej z pestek malin ´, na noc albo z pestek moreli albo maslo shea, albo kokos w zaleznosci co jest w domu. Uzywalem tez migdalowego, z pestek truskawek i przecudnego z pestek sliwki itp. itd. Przez urlop do mycia twarzy uzywalem zmielonych migdalow, owsa i glinki – urabia temat. W podrozy nic sie nie wylewa, latwa aplikacja i kompaktowy rozmiar 🙂

   22 sierpnia 2016 at 7:32 PM
   • Reply Kasia W | Ograniczam Się

    Ja używam: olej kokosowy do mycia, olej z pestek moreli do twarzy, olej migdałowy do ciała u mnie jest lepszy, olej z pestek śliwek do kremu z masłem shea. Ale krem tłusty wyszedł, odżywczy. Muszę o nim kiedyś napisać.
    Migdały+owies+glinka – płatki mielone czy całe? Mieszasz z wodą rozumiem i potem zmywasz?

    23 sierpnia 2016 at 9:26 AM
    • Reply Konstanty Aniołek

     Płatki i migdały zmielone na puder, mieszam je na dłoni z odrobiną wody i masuję twarz i zmywam. Podobnież zadbana kobieta nie może mieć „tłustej” świecącej się twarzy, a ja chodzę i świece się jak ta lala 🙂 Dobrze się czuję wiedząc, że moja twarz jest nawilżona autentycznie cały dzień 🙂 Tez tak masz? A najfajniejsze jest to, że z biegiem dnia widać jak skóra ten olej wchłania 🙂

     23 sierpnia 2016 at 10:29 AM
 • Reply Kasia W | Ograniczam Się

  Boski ten sklep! Nic tylko kupować 🙂 Aż muszę się powstrzymać, by Cie poprosić o kupno dla mnie, choćby takiej butelczyny 😉 http://www.econea.cz/retap-sleeve-03-originalni-obal-azurovy/

  22 sierpnia 2016 at 9:58 AM
 • Reply Ania Piwowarska

  Jestem wielką fanką rozwiązania pt. płacenie za plastikowe siatki w sklepie. Natychmiast się okazało, że aż tak bardzo ich nie potrzebujemy i nie jest tak trudno zabrać ze sobą płócienną siatkę. Wiem, że to kropla w morzu, ale takie systemowe rozwiązania i z góry narzucone pomagają zwalczać wieloletnie szkodliwe nawyki.

  23 sierpnia 2016 at 11:22 AM
  • Reply Kasia W | Ograniczam Się

   Oczywiście, problem śmieci i plastików powinien być rozwiązany systemowo. Uważam, że im więcej będziemy o tym mówić, tym bardziej rządzący będą się czuli zobowiązani, by coś zmienić. Oby.

   23 sierpnia 2016 at 12:21 PM
 • Reply Hedu Wig

  Mam ważne pytanie, na która jak na razie internet mi nie odpowiedział. Spotkałam się gdzieś z informacją, że recyklingowi ulega zaledwie 10% plastiku, który wyrzucamy do koszy na recykling. Jak to jest? Czy wszystkie opakowania są wykorzystywane?

  3 grudnia 2016 at 6:32 PM
 • Reply Co mówią symbole umieszczane na opakowaniach? - nanowosmieci.pl

  […] OZNACZENIE UMIESZCZANE NA OPAKOWANIACH PLASTIKOWYCH. To jest osobna kategoria symboli, z którymi warto się zapoznać choćby w trosce o własne zdrowie. 1) PET – wykorzystywany do produkcji jednorazowych opakowań i butelek do wody mineralnej, nie wolno używać ich ponownie! 2) HDPE – bezpieczny plastik, opakowania nadają się do ponownego użycia. 3) PVC – używa się do produkcji folii, najlepiej unikać! 4) LDPE – używany do produkcji opakowań na żywność, raczej bezpieczny. 5) PP – bezpieczny, opakowania mogą być ponownie używane.  6) PS – produkowany jest z niego styropian, unikać kontaktu z żywnością! 7) Inne – najbardziej niebezpieczne i toksyczne plastiki, nie używać! Polecam Wam też wpis Kasi na temat plastiku. […]

  20 stycznia 2017 at 12:03 AM
 • Reply Dorota Czopyk

  Świetny wpis! Nie wiem jak mogłam go przegapić. Będę polecać!

  20 stycznia 2017 at 12:44 PM
 • Reply Luty bez foliówek | Mały biały sklep

  […] Dlaczego warto unikać plastiku i jak to robić? Przeczytajcie u Kasi na blogu Ograniczam się […]

  7 lutego 2017 at 9:32 AM
 • Reply SHARE WEEK 2017 – jakie blogi warto znać - CeciliaLind

  […] zachęcam Was do zapoznania się z zagadnieniem Zero Waste we wpisach Kasi: Zero Waste po polsku – krok #2 unikaj plastiku Tych rzeczy nie kupuję, bo nie muszę Bea Johnson – wywiad z autorką Zero Waste […]

  19 marca 2017 at 12:10 AM
 • Reply Jamro

  Bardzo fajny wpis. Na pewno podeślę kilku osobom.

  27 stycznia 2020 at 5:19 PM
 • Leave a Reply