fbpx
Książki

Inspirująca sztuka prostoty

Już miesiąc temu pożyczyłam „Sztukę prostoty” Dominique Loreau i delektuję się jej powolnym czytaniem. Jest to książka niezwykle inspirująca, prawdopodobnie jedna z biblii minimalistów, z której wywodzi się wiele życiowych prawd o dobrym, prostym, spokojnym i szczęśliwym życiu.

Nie będę tu recenzować całej pozycji, bo jestem jeszcze w trakcie czytania, ale wymienię 5 rzeczy, które może i Ciebie zainspirują na najbliższy tydzień, a może spodobają się Tobie tak bardzo, że staną się częścią Twojego stylu życia.

Tym razem nie będą to rady o materialistycznym ograniczaniu się, ale o naszej cielesności, dobrych nawykach, które pomogą nam żyć zdrowiej.

1. Jedz posiłki wielkości swojej zaciśniętej pięści. Nasz żołądek jest takiego właśnie rozmiaru i każdy większy posiłek jest dla niego zbędnym obciążeniem. Nie męcz go.

2. Jedz mięso raz – dwa razy w tygodniu. Okazuje się, że białko z mięsa jest dla nas ciężkostrawne. Zużywamy na strawienie go zbyt dużo energii, którą moglibyśmy wykorzystać na inne czynności prowadzące do zwiększenia naszej życiowej witalności. Mięso zastąp sycącymi jarzynami, owocami, ryżem.

3. Pij co najmniej 15 minut po posiłku. Napoje pite w trakcie posiłków prowadzą do dezorientacji żołądka. Rozrzedzają soki trawienne, przez co spożywane przez nas jedzenie nie zostanie do końca strawione. Pij dużo, ale miedzy posiłkami.

4. Unikaj produktów przetworzonych. Im bardziej przetworzone jedzenie, tym mniej wartości odżywczych posiada. Staraj się kupować produkty w swej pierwotnej formie i obrabiaj je w jak najmniejszym stopniu. Wówczas spożyjesz witaminy i minerały w najlepiej przyswajalnej postaci.

5. Regularnie uprawiaj ruch. Ćwicz, spaceruj, biegaj, pływaj, uprawiaj jogę lub inną ulubioną przez Ciebie formę ruchu. Spraw, by był on w harmonii z Twoim rytmem dnia. Nie wykonuj ćwiczeń ponad swoje siły, ważne, by wyrobić w sobie dobry nawyk. Na początek spróbuj od regularnych spacerów i ćwiczenia mięśni brzucha. Wykonuj ćwiczenia przez najbliższych 21 dni tak, by weszły Ci one w krew. Słuchaj przy tym ulubionej muzyki, a gwarantuję, że tak spędzony czas sprawi Ci wiele przyjemności, odpręży Cię i doda sił witalnych.

ograniczam się

Te 5 zasad będzie mi przyświecało przez najbliższy tydzień. Postaram się lepiej odżywiać i uprawiać regularnie lekkie ćwiczenia.

A jakie są Twoje ulubione formy ruchu? Może masz sprawdzone zasady zdrowego odżywiania, które uważasz za esencję swojego stylu życia?

Previous Post Next Post

Przeczytaj jeszcze

1 Comment

  • Reply Iwona Turzańska

    Piękne 5 zasad.

    23 lutego 2017 at 8:17 PM
  • Leave a Reply