fbpx
Książki

Najlepsze książki o zwierzętach i ich prawach dla dzieci

Książki o zwierzętach dla dzieci

Mamo, dlaczego nie jemy mięsa? Dlaczego hipopotam jest gruby? Dlaczego mrówki są pracowite? Dlaczego niektóre zwierzęta się nas boją? Moje dzieci, odkąd pamiętam, były zafascynowane małymi, słodkimi, pluszowymi czworonogami. Wielkie, z dalekich krajów były dla nich niestworzonymi stworzeniami do obejrzenia w filmach lub zoo. Książki o zwierzętach były naszą ulubioną lekturą. I nadal są! 

Z wiekiem dobieramy nowsze lektury dopasowane do dojrzewającej świadomości moich dzieci. Dziś mam dla Was cztery książki, które ostatnio czytamy niemal non stop. Dotykają one tematyki zwierząt – tego, jakie mają zwyczaje, jak nas postrzegają, co jest dla nich dobre, a co niekoniecznie. I przede wszystkim: że zwierzęta również mają prawa, tak jak ludzie. Oto moje zestawienie najlepszych książek  o zwierzętach i ich prawach dla dzieci!

Zwierzokracja. Ola Woldańska-Płocińska. 2018, Wyd. Papilon

Zwierzęta mają prawa, których należy przestrzegać z szacunku do nich. Nie jesteśmy władcami świata, ale tylko jednym z jego elementów. Człowiek od zawsze żył obok zwierząt i razem z nimi. Odkąd osiadł w jednym miejscu, zaczął je oswajać, ale zawsze był blisko nich. Zdarzało się, że żył z nimi pod jednym dachem. Tak było aż do niedawna, kiedy zaczęliśmy hodować zwierzęta na masową skalę, przemysłowo, w ścisku i uwłaczających im warunkach.

Książki o zwierzętach i ich prawach dla dzieci. Zwierzokracja z wydawnictwa Papilon/

Ale ścisk! Świnie też chcą mieć swoją przestrzeń

Zwierzokracja pokazuje, jak człowiek traktował zwierzęta w różnych epokach i zestawia to z czasami współczesnymi, w których oderwaliśmy się od naszej wspólnej historii na rzecz szybkiej i nadmiernej konsumpcji mięsa. Jednak w Zwierzokracji nie znajdziecie nachalnej wege-propagandy i przymusu do przejścia na dietę roślinną – raczej ciekawe historie związane z prawami zwierząt i pokazaniem diety wegetariańskiej jako rozsądnej alternatywy.

Książka uzmysławia, czego potrzebują świnie, kury czy indyki, a co dostają od nas na wielkich fermach. Uczy, że każde zwierzę było kiedyś dzikie, co nie oznacza niebezpieczne, ale wolne!

Na świecie jest coraz mniej dzikich zwierząt, czyli takich, które nigdy nie spotkały człowieka.

Pokazuje też mnóstwo ciekawych zwierzęcych historii dotyczących naszych pupili: jak się z nimi obchodzić, by nie zrobić im krzywdy, i jak sprawić, by były szczęśliwe.

Zwierzokracja, wyd. Papilon, to świetna książka o zwierzętach dla dzieci

Jak zmieniło się nasze życie, gdy przenieśliśmy się do miast?

O Zwierzokracji mogłabym pisać elaboraty! Uwielbiamy czytać tę książkę z moimi dziećmi! 3-letnia córeczka zachwyca się pięknymi ilustracjami, a prawie 6-letni synek wzrusza się lub zaśmiewa przy świetnie skonstruowanych tekstach. A wszystko to zasługa autorki, Oli Woldańskiej-Płocińskiej. Uważam, że to pozycja obowiązkowa w każdym domu, również dla starszych dzieci i osób dorosłych.

Człowiek jaki jest, każdy widzi. Marzena Matuszak. 2017, Wyd. Dwie Siostry

Komar, kot, rekin, leniwiec, małpa, świnia, wąż, mysz, wilk, żółw i inne zwierzęta spotykają się w hotelu u Yetich na szczycie Himalajów. Każdy opowiada swoją historię kontaktu z człowiekiem, każdy postrzega go w inny, mniej lub bardziej przerażający sposób. Wszystkie historie nawiązują do zwykłych, życiowych sytuacji, do mitów związanych ze zwierzętami (groźny jak wilk czy rekin, wolny jak żółw), do zwyczajów z nimi związanych.

Człowiek jaki jest, każdy widzi to świetna książka o zwierzętach dla dzieci

Człowiek jaki jest, każdy widzi

Człowiek jaki jest, każdy widzi jest piękną i niezwykle ciekawą historią, dla dzieci powyżej 5 roku życia, choć młodsi również się nią zaciekawią. Uświadamia nam, jak widzą nas czworonogi, pupile, owady, a nawet ryby. Sam koncept książki przywodzi na myśl „Czarodziejską Górę” Manna, w której każdy pacjent w sanatorium Berghof ma swoją niesamowitą, czasem tajemniczą historię.

Ilustracje Grażyny Rigall pięknie kontynuują polską myśl ilustratorską. Warto!

Dlaczego hipopotam jest gruby? Dorota Sumińska. 2016, Wydawnictwo Literackie

Dorota Sumińska, lekarz weterynarii i psycholog zwierzęcy, znana jest wszystkim wiernym słuchaczom Radia Tok FM. W każdy niedzielny poranek odpowiada na pytania słuchaczy na temat zwierząt, z ogromną troską o dobro naszych pupili.

Dlaczego hipopotam jest gruby? Dorota Sumińska

Dlaczego hipopotam jest gruby?

Dlaczego hipopotam jest gruby jest książką napisaną w formie odpowiedzi na pytania ciekawiące nie tylko dzieci, ale też dorosłych. Dlaczego mrówki są pracowite, czy zwierzęta biorą śluby, po co ośmiornicy osiem łap, co króliki lubią robić najbardziej, dlaczego pingwiny noszą jajka na nogach? No kto wie, kto? Dorota Sumińska w sposób humorystyczny, choć nadal specjalistyczny opowiada o wszystkim, co może nas w świecie zwierząt interesować.

Ciekawi życia zwierząt? Dorota Sumińska przybywa z pomocą

Ciekawi życia zwierząt? Dorota Sumińska przybywa z pomocą

Książka dostępna jest też jako e-book. Polecam ją dla dzieci powyżej 4 roku życia, również dla dzieci szkolnych – duże litery pomagają czytać samodzielnie.

Dlatego nie jemy zwierząt. Ruby Roth. 2013, Wyd. Cień Kształtu

Książka o weganach, wegetarianach i wszystkich żywych istotach – jak podtytuł wskazuje – wyjaśnia, dlaczego warto nie jeść zwierząt. Krótkie historie zwierząt hodowlanych, opisujące, jakie są ich potrzeby, co lubią robić, jaki mają temperament i jak z nimi postępują ludzie mocno oddziaływują na wyobraźnię.

Dlatego nie jemy zwierząt

Dlatego nie jemy zwierząt

Świnki potrzebują widzieć, słyszeć i czuć siebie nawzajem. Czasami przytulają się tak mocno, że ciężko je rozdzielić. Miłość jest częścią ich natury.

Wiedzieliście o tym? Albo…

Dumne krowy popisują się, te zaprzyjaźnione chodzą razem na spacery, a cielaki bawią się w naśladowanie przywódcy. Stado zachowuje się jak duża rodzina.

Założę się, że nikt z Was nie bawi się w obserwowanie świń czy krów, bo sprowadziliśmy ich rolę tylko do schabowego czy steku na naszym talerzu, zapominając, że te żywe istoty też mają prawo do swoich naturalnych zachowań! A my im to prawo ostatnio odbieramy.

Dlatego nie jemy zwierząt

Warto poznać prawdziwy charakter zwierząt

Dla wegan i wegetarian to punkt obowiązkowy! Osobom dążących do zmiany diety polecam tym bardziej.

Nasza ludzka siła jest bezgraniczna. Codziennie mamy siłę, by zmienić nasze życie. (…) traktując zwierzęta z szacunkiem, praktykujemy pokój na świecie.

Prawda, że można się zmotywować do działania? A przy okazji pokazać dzieciom, jakie jest prawdziwe oblicze zwierząt.

Cieszy mnie, że coraz więcej jest książek pokazujących zwierzęta takimi, jakie są naprawdę, a nie jak je postrzega człowiek. Każda z nich jest wartościowa, zabawna, ale też mądra. Którą zaserwujesz swoim dzieciom jako czytankę na dobranoc?

Previous Post Next Post

Przeczytaj jeszcze

No Comments

Leave a Reply