fbpx
Zero Waste

Miejsce dla każdego zero wastera, czyli jak powstaje Po-Dzielnia i jak możesz w tym uczestniczyć

Wprowadzasz w domu reżim, by nie trzymać nieużywanych przedmiotów. Przeglądasz szafy i zbierasz ubrania do wydania innym w większych workach. Przeczytane książki odkładasz, by ktoś mógł z nich jeszcze korzystać. Nieużywane naczynia przekazujesz dalej. Zamiast kupować, wolisz pożyczać albo brać już raz używane. Jesteś zero waste, bo unikasz szybkiej konsumpcji i chcesz czerpać z przedmiotów, którym możesz dać drugie życie. Tylko nie masz gdzie tych przedmiotów oddać i cały czas zachodzisz w głowę, co z nimi zrobić, żeby nie skończyły żywota w śmietniku.

Dziel się w Givebox Poznań

W odpowiedzi na problem nadmiaru w naszych domach zainicjowaliśmy akcję Givebox Poznań, idąc w ślady za zachodnimi sąsiadami zasiedliliśmy niektóre dzielnice miasta wspólnymi szafami – giveboxami – do dzielenia się rzeczami za darmo. Giveboxy szybko zyskały na popularności. Średnio z każdej korzysta około 100 osób dziennie, zostawiając niepotrzebną odzież, książki i inne przedmioty, które mogą się jeszcze przydać innym.

Givebox Poznań

Givebox Poznań w czterech odsłonach: Jeżyce, Łazarz, Suchy Las i Wilda

Przy tak dużym obłożeniu zauważyliśmy, że szafy są notorycznie przepełnione i nie wszyscy stosują się do regulaminu, by zostawiać rzeczy czyste, zadbane i w pełni funkcjonalne. Z jednej strony meble spełniają swój cel jako zawsze otwarte, dostępne dla wszystkich punkty wymiany bezgotówkowej, z drugiej marzył nam się lokal pod dachem i z drzwiami, w którym będziemy lepiej panować nad jakością.

Po-Dzielnia, czyli wszystko za darmoszkę w lokalu

I zdarzyło się! A w zasadzie dzieje się teraz. Niedawno wygraliśmy konkurs Otwartej Strefy Kultury – Łazarz na jeden z lepszych, nieużywanych lokali przy ul. Głogowskiej, niedaleko Dworca Zachodniego i Międzynarodowych Targów Poznańskich. Chcemy otworzyć Po-Dzielnię, czyli centrum ekonomii współdzielenia. W naszym zamyśle będzie tu funkcjonował freeshop, czyli sklep z używanymi rzeczami za darmo. Można tu będzie również takie rzeczy zostawić dla innych, na podobnych zasadach jak w giveboxie. Pod dachem będzie bezpieczniej, bardziej przytulnie, można będzie usiąść, pogadać, przymierzyć ubrania, poczytać książkę, wypić kawę, poszydełkować – wszystko, czego dusza zapragnie!

Dzięki przełożeniu idei z szaf Givebox do lokalu, stworzy się nowe miejsce nie tylko wymiany przedmiotów, ale również integracji i edukacji (dla różnych grup wiekowych) z zakresu współdzielenia i ograniczenia konsumpcjonizmu. Tworzymy miejsce, w którym będziemy mocno promować i nadawać kolejne życia różnym przedmiotom. – Agata Markisz, Givebox Poznań.

Ekipa Givebox - Po-Dzielnia

Ekipa Givebox – Po-Dzielnia przed nagraniem filmu promującego zrzutkę

Dodatkowo, planujemy organizować spotkania i warsztaty w tematyce zero waste i ekonomii współdzielenia. To będzie nasze miejsce na promowanie bliskich nam idei, w które – z tego, co obserwuję – wierzy coraz więcej osób.

Przede wszystkim, chcemy dać Wam – i nam – alternatywę do szybkiej, taniej mody, oferując modę z drugiej ręki za darmo! Im dłużej przedmioty żyją, tym mniej zaśmiecamy planetę. Im więcej dzielimy się z innymi, tym przychylniej patrzymy na nieznajomych. Im mniej kupujemy w galeriach handlowych, tym bardziej dajemy sygnał, że mamy przesyt konsumpcjonistycznym stylem życia.

Dzięki Po-dzielni, stawiam kolejny krok w zmienianiu świata na lepsze. Poznań zyska wyjątkowe miejsce! To tu poruszane będą problemy z którymi boryka się obecnie nasza cywilizacja. Żyjemy w czasach nadmiaru i nie bardzo potrafimy sobie z tym, jako społeczeństwo poradzić. – Ania Kaczmarek, Givebox Poznań

Samo się nie zrobi, potrzebujemy wsparcia

Wiem, że takie działania mogą przynieść realną zmianę, podobnie jak styl życia zero waste pączkuje i powoli przynosi pierwsze efekty. Wy też możecie uczestniczyć w tym procesie i współtworzyć Po-Dzielnię. Uruchomiliśmy crowdfunding na portalu zrzutka.pl. Mamy ostatnie 6 dni na zebranie kwoty, która pozwoli nam przeprowadzić wymagany remont i wyposażyć lokal w odpowiednie sprzęty. Przy współpracy z Wydziałem Architektury Politechniki Poznańskiej będziemy meblować się z regały z naturalnych tworzyw, również z upcyclingu. Lokal wymaga wymiany tylnego okna, zamontowania kaloryfera i dostosowania pomieszczeń do użytkowania jako freeshop i sala warsztatowa. Więcej planów na remont zobaczycie tutaj.

Po-Dzielnia to wielki społeczny eksperyment. Realizacja tego projektu pokaże nam, na ile zwykły człowiek, grupa przyjaciół, sąsiedzi, społeczność jest w stanie małymi krokami zrobić coś dla świata. – Kalina Olejniczak, Givebox Poznań

Gorąco Was proszę o choćby niewielkie wpłaty, za które również przewidziane są ciekawe prezenty, w tym mydła mojej produkcji, książka z autografem czy konsultacje zero waste. To miejsce posłuży nam wszystkim!


Jeśli chcesz nas wesprzeć, dokonaj płatności wchodząc na ten link.


Liczę, że Po-Dzielnia będzie moją przestrzenią wystawową do pokazywania obrazów z odpadów i śmieci. I mam nadzieję, że da mi odwagę do bardziej świadomego życia na co dzień. – Daria Mielcarewicz, Givebox Poznań

Będziemy Was na bieżąco informować o postępach prac i dacie otwarcia Po-Dzielni na naszym fanpage’u na Facebooku. Koniecznie nas polubcie, a my odwdzięczymy się stworzeniem miejsca właśnie dla Was. A jeśli chcecie nas wesprzeć pracą wolontariacką, zgłoście się do nas!

Co myślicie o takich miejscach? Warto je tworzyć, a może nie ma sensu? Koniecznie napiszcie w komentarzach

Previous Post Next Post

Przeczytaj jeszcze

No Comments

Leave a Reply