-A może w niedzielę zjemy coś bez mięsa? – padło z ust mojego męża, świeżo po obejrzeniu szokującego dokumentu Cowspiracy.
-Jasne! Mamy dwie Jadłonomie, ciecierzycę, mnóstwo warzyw. Coś wykombinuję.
I wykombinowałam zimowe brukselkowe curry, nie korzystając z żadnego gotowego przepisu 🙂
Od dawna planowałam przejść na dietę wegetariańską lub wegańską (tylko ta tęsknota za serem!), a nie tylko jakiś tam fleksitarianizm. Mieliśmy już nasze bezmięsne czasy, ale kończyły się przy pierwszych, gorszych dniach, pokusach w trakcie proszonych kolacji, braku pomysłu, jak zdrowo karmić dzieci po zrezygnowaniu z mięsa. Jak widać, potrzebujemy wsparcia i wiedzy. Czas więc po nią sięgnąć! I zacząć po prostu jeść wegetariańsko, bez żadnego „ale”. Zobaczymy, jak długo wytrwamy teraz, trzymajcie kciuki.
Wegańskie brukselkowe curry
Tymczasem, dzielę się z Wami przepisem na wegańskie curry z dodatkiem ciecierzycy i brukselki. Tak, jestem w Drużynie Psychofanów Kapusty Brukselskiej. Po latach nienawiści, zaczęłam ją darzyć wielką miłością. Smakuje mi jak nigdy dotąd, a wszystko to dzięki właściwemu przyrządzeniu. Jest kilka fajnych sposobów na to małe, zielone cudo.
- Gotuję brukselkę w lekko osolonej wodzie. Podaję z rozdrobnionym czosnkiem i miodem. Całość można lekko posypać mieloną słodką papryką.
- Zblanszowaną brukselkę piekę w piekarniku z warzywami. Upieczoną posypuję prażonymi pestkami dyni, skrapiam cytryną i – znów – dodaję troszkę miodu.
- Brukselkę dodaję do warzywnych zup. Po prostu! Chyba wszyscy to znamy.
- Brukselka dobrze smakuje kiszona lub marynowana, choć w tej formie jej nie próbowałam
- Listki brukselki można wykorzystać do sałatki albo smoothie. Świeża ma najwięcej cennych właściwości
Mój nowy sposób na brukselkę to wegańskie curry, które pewnie można zrobić z tym, co akurat mamy w lodówce. Ja wybrałam taką kompozycję, która stworzyła pyszną całość, dlatego chcę się nią z Wami podzielić.
Fakty o brukselce
- Brukselka to skrzyżowanie jarmużu i kapusty głowiastej
- Jadalne części to zgrubiałe listki, które formują się w kulkę
- Brukselka ma mało kalorii (37 kcal w 100g) i dużo błonnika, dlatego polecana jest dla osób na diecie
- Ma dużo witamin i mikroelementów, w tym najwięcej witaminy C ze wszystkich kapustowatych
- Gorzki smak brukselki znika, gdy ją zamrozisz, a potem ugotujesz
- Brukselka jest praktycznie bezodpadowa, gotuje się ją w całości i w całości zjada – zero resztek! Ewentualnie, zewnętrzne brudne listki można wrzucić do kompostu, chyba że postaramy się o dokładne mycie.
Jak przyrządzić brukselkowe curry z ciecierzycą?
Składniki:
- 200 g ugotowanej ciecierzycy
- 10-15 brukselek
- 1 marchew
- 5 większych pieczarek
- 400 g passaty pomidorowej lub pomidory w słoiku/puszce
- 1 średnia cebula
- 2 ząbki czosnku
- natka pietruszki
- opcjonalnie: skórki z wyciśniętej cytryny lub pomarańczy (ja używam swoją marynatę cytrynową z cynamonem)
- oliwa
- kmin rzymski
- cynamon
- kurkuma
- papryka wędzona
- papryka słodka
- sól
- miód
- Ciecierzycę moczę w wodzie przez noc. Następnie gotuję przez 40 minut na małym gazie, z odrobiną soli.
- Na dużej, głębokiej patelni rozgrzewam oliwę. Pokrojoną drobno cebulę podsmażam, od razu dodając: kmin rzymski, cynamon, 2 małe łyżeczki soli, kurkumę, paprykę słodką i wędzoną. Dodaję dwa ząbki zgniecionego nożem i posiekanego czosnku.
- Marchewkę kroję w mniejsze kawałki. Brukselkę w połówki lub ćwiartki. Dodaję je do smażącej się cebulki. Lekko obsmażam. Jeśli się pali, podlewam wodą z gotowania ciecierzycy.
- Pieczarki kroję w kostkę (te większe egzemplarze). Dorzucam na patelnię, razem z ugotowaną ciecierzycą. Znów delikatnie podlewam wodą z jej gotowania. Duszę 5 minut pod przykryciem.
- Dodaję dwa większe kawałki marynowanej w cynamonie skórki cytryny.
- Dolewam passatę pomidorową, mieszam i przykrywam pokrywką. Zostawiam na 15-20 minut do podduszenia, co jakiś czas mieszając.
- Na końcu dodaję łyżeczkę miodu.
Całość posypuję natką pietruszki, świetny będzie też dodatek świeżej kolendry. Podaję z ugotowaną z szafranem kaszą jaglaną.
Taka potrawa nie tylko świetnie smakuje, ale też cieszy oko kolorami i aromatami, co zimą jest szczególnie ważne. Nawet moje dzieci zajadały się brukselkowym curry! Mam nadzieję, że Wam będzie równie smakowało 🙂
Jeśli macie swoje ulubione sposoby na brukselkę, koniecznie się nimi podzielcie w komentarzach.
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na newsletter!
[mc4wp_form id=”960″]
9 komentarzy
Przede wszystkim powoli, nie ma się co od razu rzucać na głęboką wodę 😛 Na szczęście internet dużo podpowiada, teraz każdy jak chce,może nauczyć się gotować:P Najtrudniej jest niestety z jedzeniem w mieście:P
27 lutego 2018 at 6:46 PMChyba masz rację 🙂 Choć z drugiej strony, wegańskich czy wegetariańskich knajp jest coraz więcej. Tylko trzeba wiedzieć, gdzie 🙂
5 marca 2018 at 9:23 AMJest więcej i chwała za to! Również za google i internet w telefonie, że łatwiej te miejsca odnaleźć 🙂
5 marca 2018 at 8:51 PMo super! Takie curry chętnie wypróbuję 🙂 Fajnie, że obejrzeliście cowspiracy, sama niedawno obejrzałam z najlepszą przyjaciółką (ja sama jestem weganką od 5 lat, a ona po filmie przeszła na weganizm) i uważam , że to świetny film, od razu udostępniłam na grupie zero-waste.
5 marca 2018 at 3:06 AMMoje sposoby na brukselkę to kaszotto, śmieciowe burgery (wegańskie oczywiście) no i pasztet z soczewicy z dodatkiem brukselki 😀
Też masz ciekawe sposoby! Pasztet z soczewicy z brukselką? Muszę spróbować!
5 marca 2018 at 9:22 AMZrobiłam – wyszło pyszne. Przepis został wydrukowany i dołączony do książki kucharskiej.
13 marca 2018 at 1:42 PMSuper, cieszę się, że przepis się sprawdził!
13 marca 2018 at 1:44 PMPrzepyszne, znałam wersję z samą ciecierzycą ale ta jest jeszcze pyzzniejsza i na pewno zostanie z nami na dłużej!
17 grudnia 2020 at 11:07 AMOj tak, to całkiem smaczne curry! Cieszę się, że i Wam posmakowało!
17 grudnia 2020 at 11:12 AM