Uwielbiamy pić w domu soki zrobione w wyciskarce. Gorzej z chęcią do jej mycia, tu na pewno trudniej o motywację. Chyba tylko to zatrzymuje nas przed częstszym z niej korzystaniem. Wyciskarka stoi na blacie i zajmuje miejsce, a my robimy soki tylko kilka razy w miesiącu. Zdecydowanie za rzadko i czas to zmienić, szczególnie że a) dzieci uwielbiają pić nasze soki b) garną się, by nam w tym pomagać, c) soki zimą to najzdrowsza rzecz na budowanie odporności!
Po sokach zawsze zostaje pojemnik pełen wyciśniętych wiórków z owoców i warzyw. Co można zrobić z wytłoczyn, żeby nie wyrzucać? Pomysłów może być wiele i wiem, że w każdym domu jest na to inny sposób. Wrócę do nich pod koniec wpisu, żeby podać Wam więcej pomysłów niż tylko ten mój, którym jest…
… ciasto z wytłoczyn po soku
Robi się je stosunkowo szybko, a przepis jest prosty i bez większej filozofii. Każdy początkujący domowy cukiernik powinien mu podołać. Chyba, że jesteście tak niepokornymi kucharzami jak ja i nie zważacie na podawane proporcje, tylko improwizujecie oczekując spektakularnych efektów. To również fajnie! Mój przepis jest wynikiem kuchennych eksperymentów. Sprawdził się, więc go szybko zapisałam w moim kuchennym kajeciku i będę z niego częściej korzystać.
Rada dotycząca resztek:
Przed użyciem dokładnie umyj, a nawet obierz owoce i warzywa. Zazwyczaj wrzucałam jabłka ze skórkami i środkami, ale tym razem wszystko usunęłam, z zamiarem wykorzystania miąższu do wypieków. W innym razie pozostałości po soku byłyby włókniste, a pestki nie sprawią, że ciasto będzie udane. Martwisz się, że skórki jabłek się zmarnują? Nic bardziej mylnego! W tym wpisie mam na nie sposoby!
Raz miałam wtopę, gdy użyłam resztek po wyciskaniu soku z cytrusów. Resztki były aromatyczne, ale tak włókniste i pestkowe, że kulki mocy, które z nich zrobiłam, były jak kulki kulinarnych tortur. Moja przestroga może się więc przydać!
Jakie resztki nadadzą się do ciasta?
Wszelkie owocowe i warzywne wiórki powinny być dobre, choć raczej z tych warzyw, które mają choć lekką słodycz. Marchew, seler, burak, nawet topinambur będą dobrą bazą do ciasta. Z owoców: jabłka, banany, kiwi, truskawki, mango, ananas (tu może być już lekko włókniście).
Mój sok był z marchwi, jabłek, selera, kiwi i banana. Ta mieszanka sprawdziła się w cieście wyśmienicie! Samo połączenie marchwi z jabłkiem będzie równie smaczne. Burak też daje dobry efekt. A co do tego?
Przepis na ciasto z resztek po tłoczeniu soku
- ok. 2 szklanki wytłoczyn po owocach i warzywach
- 1,5 szklanki mąki
- 0,5 szklanki drobnego cukru brązowego lub innej substancji słodzącej
- 0,5 szklanki oleju rzepakowego (ja użyłam olej zimnotłoczony)
- 3 jajka
- 2 łyżeczki sody oczyszczonej
- 2 czubate łyżeczki kakao (ja użyłam surowe kakao kupione na wagę)
- 1 łyżeczka cynamonu
- masło lub olej kokosowy
- bułka tarta
- odrobina mleka
- wiórki kokosowe (opcjonalnie)
- Jajka rozbijam w większej misce i ubijam mikserem. Gdy uzyskam efekt lekkiej piany, dodaję cukier i dalej ubijam.
- Następnie dodaję olej i mieszam mikserem. Powstaje substancja przypominająca kogel mogel.
- Mąkę mieszam z sodą i przyprawami – cynamonem i kakao – w drugiej misce.
- Do jajek dosypuję powoli mąkę z dodatkami i stopniowo mieszam mikserem.
- Teraz jest czas, by dosypać owocowe i warzywne wiórki po tłoczeniu soku. Ja dodaję również wiórki kokosowe, bo ciasto z nimi smakuje mi po prostu lepiej. Dokładnie mieszam drewnianą łyżką.
- Ciasto powinno mieć konsystencję gęstawą, ale nie za gęstą. Dla rozrzedzenia dodaję odrobiny mleka, może być roślinne.
- Okrągłą blaszkę biszkoptową smaruję masłem (może być olej kokosowy) i obsypuję bułką tartą.
- Ciasto wlewam na blaszkę i równomiernie rozkładam.
- Wkładam do piekarnika rozgrzanego do temperatury 180 stopni Celsjusza z termoobiegiem. Piekę przez 40 minut.
Do ciasta będą też pasowały bakalie, takie jak rodzynki, suszona żurawina czy pokruszone orzechy. Możecie improwizować!
Moje ciasto za długo w domu nie postało, co świadczy chyba o jego dobrej jakości!
Co jeszcze można zrobić z wytłoczyn po soku?
- kulki mocy – przekąska na surowo z mielonymi orzechami, bakaliami, kokosem i kakao
- wysuszone wytłoczyny można zmielić na wiór i stosować jako posypkę do ciast albo dodatek do potraw
- warzywne resztki mogą być surowcem do wege burgerów, szczególnie wytłoczyny z buraka
- warzywne wytłoczyny można użyć do gotowania zupy jarzynowej
- z resztek warzywno-owocowych można też usmażyć racuchy!
Powyższe inspiracje to również Wasze pomysły, które zgłaszaliście w mediach społecznościowych. Wspieramy się nawzajem i to mi się podoba!
Na pewno macie swoje ulubione sposoby na wykorzystanie resztek po wyciskaniu soku. Koniecznie podzielcie się nimi w komentarzu! Sama chętnie wypróbuję coś nowego.
24 komentarze
Dziękuję za przepis 🙂 Trochę mnie zmartwiłaś tym obieraniem, ale rozumiem cel tej operacji 🙂
29 stycznia 2018 at 11:57 AMWyjątkiem są jabłka z miękką skórką, ale jeśli jest twarda, nie polecam ich wrzucać w całości, jeśli chcemy ponownie wykorzystać pulpę w cieście.
29 stycznia 2018 at 12:17 PMCiasto jest wyśmienite. Dodam że to pierwsze jakie robiłem w życiu. Dziękuję za świetny pomysł!
3 kwietnia 2020 at 6:26 PMŚwietnie! Bardzo się cieszę, że wyszło <3
3 kwietnia 2020 at 10:00 PMŚwietny pomysł! My niemal codziennie używamy wyciskarki, ale wrzucamy do niej głównie pomarańcze i grejpfruty i raczej wątpię czy da się je również w ten sposób wykorzystać… choć mam cichą nadzieję, że jednak się mylę. Przy innych pozostałościach z pewnością te pomysły przetestuję! Dziękuje za bardzo pożyteczny wpis…jak każdy zresztą 🙂
1 lutego 2018 at 3:30 PMZ resztkami po cytrusach jest ten problem, że one są dość włókniste i na ciasto się nie nadają, ale już na aromatyczny ocet owocowy jak najbardziej!
1 lutego 2018 at 8:45 PMI znowu świetny pomysł! 🙂
1 lutego 2018 at 10:34 PMCiasto jest obłędne! Dzieci za nim przepadają 🙂
19 lipca 2020 at 2:19 PMCiasto mega tylko przełożyłam po widłami śliwkowymi palce lizać
4 grudnia 2020 at 4:26 PMAle super pomysł, mnie też sporo takich resztek zostaje, bo praktycznie codziennie wyciskam soczki na 4swiss, żeby dzieciaki miały do śniadania zdrowy napój. Też nie lubię nadmiaru odpadków a teraz będę wiedziała co z nimi zrobić 😉
27 lutego 2018 at 2:04 PMIle kalorii ma takie ciasto? Nie umiem oszacować kaloryki wytłoczyn :/
23 marca 2020 at 3:23 PMAle jest pyszne 🙂
Wytłoczyny mają tyle kalorii ile sucha masa z marchwi czy innych używanych owoców/warzyw. Myślę, że można przyjąć około 42 kcal na 100 g marchewki.
23 marca 2020 at 4:05 PMWłaśnie zrobiłam, ciasto wyszło pyszne. Każdy się dziwił 🙂 smakuje trochę jak piernik . Pozdrawiam
3 kwietnia 2020 at 6:37 PMCudnie! Ciesz się, że smakowało.
3 kwietnia 2020 at 10:01 PMZostało mi sporo wytłoczyn po marchewce i jabłku, więc dziś skorzystam z przepisu 🙂 zastanawia mnie tylko po co używać zimnotloczonego oleju do pieczenia, w 180C całkowicie straci swoje właściwości, oleje rafinowane mają wyższa temperaturę dymienia, więc lepiej takie używać do pieczenia, smażenia, a zimnotloczone tylko na zimno, przez wysoka temperature nie tylko traca swoje właściwości ale i staja się toksyczne. Pozdrawiam
6 kwietnia 2020 at 8:15 PMRzeczywiście, możesz użyć normalnego oleju. Udanych wypieków!
6 kwietnia 2020 at 8:35 PMBardzo ciekawy przepis. Niestety wyszedł mi z tego całkowity zakalec… Wariant z kokosem, wszystko wg przepisu. Dam mniej marchwi następnym razem może będzie lepiej.
24 czerwca 2020 at 2:48 PMTo ciekawe… Może rzeczywiście za dużo mokrej marchwi. Popróbuj!
24 czerwca 2020 at 4:51 PMCzym można zastąpić mąkę jeśli ktoś jest uczulony na pszenicę? 🙂 Jakiś inny rodzaj mąki?
23 listopada 2020 at 8:12 PMCześć. Miałam resztki po ananasie i mango. Trochę mniej niż 2 szklanki. Ładnie urosło, ale jest gliniaste. Mimo że patyk był suchy. Pomysł super, ale coś poszło nie tak.
10 stycznia 2021 at 6:30 PMTak sobie kminię, że następnym razem robiąc sok przygotuję pojemniki i wydam dyrektywę pomocnikom na osobne tłoczenie poszczególnych frakcji- marchew pójdzie na ciasto, jabłka na racuszki a buraki do burgerów
13 marca 2022 at 9:29 PMJuż się jaram! 🤣
Idealnie! Wtedy od razu masz wszystko poporcjowane do dalszego użycia 🙂
14 marca 2022 at 10:12 AMWlasnie zrobilam – przepyszne 🙂 !
30 września 2023 at 12:15 PMTo ciasto gości u mnie już od ponad roku. Mogę śmiało powiedzieć, że uzależnia 😉 zawsze robię z 1,5 porcji 😉 i chyba ostatnio robię sok nie dla soku, tylko dla wytłoczyn na ciasto 😀
7 czerwca 2024 at 1:05 AM