fbpx
Porządki

Sprzątanie według Konmari

Sprzątam, sprzątam, a końca nie widać. Czasami myślę, że bliżej mi do ch… pani domu, niż do perfekcyjnej. Co uporządkuję jedną część domu to pojawiają się śmieci, kurz i graty w drugiej. Dlaczego tak się dzieje? Czy Was też to zastanawia?

Według Marie Kondo, znanej pod pseudonimem Konmari, autorki światowego bestselleru „Magia sprzątania”, do porządkowania mieszkania powinno się podejść raz, a dobrze. Łatwo powiedzieć, trudniej wykonać, ale spróbujmy krok po kroku.

ograniczam się
Marie Kondo, autorka 'Magii sprzątania’

Warto zacząć od czegoś prostego i zobaczyć, czy to się aby sprawdza.

Uporządkowanie szuflady z bielizną.

1. Najpierw rozpraw się z majtkami, skarpetkami i rajstopami tak, by zostawić tylko te, które lubisz i chcesz nosić. Z resztą się ładnie pożegnaj i podziękuj za to, że z Tobą były – wiem, brzmi to może dziwnie, ale wg Marie tak powinno się postępować z rzeczami, których się pozbywamy: kulturalnie i z uczuciem

2. Zgromadź w jednym miejscu bieliznę, którą postanawiasz zostawić i posegreguj według kategorii (majtki, staniki, skarpetki, podkolanówki, rajstopy)

3. Ułóż ubrania w szufladzie/pudełku według metody Konmarie. Zwróć uwagę, w jaki sposób składane są poszczególne elementy. Czytałam o metodzie 'stojącej’, czyli takiego składania ubrań, by stały one obok siebie, a nie na sobie leżały, ale nie potrafiłam tego sobie wyobrazić. Filmik najlepiej to obrazuje, także polecam i Tobie – obejrzyj i spróbuj sam/-a. W efekcie będzie Ci łatwiej znaleźć rzecz, której szukasz.

Czujecie się zainspirowani? To co, może warto spróbować uporządkować pozostałe części szafy? A może macie swoje ulubione metody, którymi się chcecie podzielić?

Previous Post Next Post

Przeczytaj jeszcze

3 komentarze

 • Reply Konstanty Aniołek

  Odkąd zacząłem tak składać koszulki w szafie mam więcej przestrzeni i bardziej przejrzystą garderobę 🙂

  5 września 2016 at 12:29 PM
 • Reply Ruda

  Składanie ubrań w sposób opisany w książce jest świetne. Jestem po trzydziestce i od kilku miesięcy wreszcie mam porządek w szafie. Oczywiście to też zasługa wyrzucenia wielu ubrań i ograniczania zakupów, ale teraz jestem w stanie w ciągu 10-15 minut posprzątać całą garderobę, bo zazwyczaj ogranicza się to do poprawienia tego co jest w środku.

  23 października 2016 at 8:17 PM
 • Leave a Reply