fbpx
Porządki

Domowe sposoby na wiosenne porządki

Zostaw to, nie rób tego! Przestań sprzątać, skup się na sobie i na domowym spa. Okna same się umyją siłami natury, na pewno spadnie jakiś deszcz. Dywany trzepiesz codziennie ganiając za dzieciakami. Po co latać ze ścierką i tylko się denerwować?

Chcesz czy nie – zbliżająca się wiosna generuje serię wydarzeń, wśród których nieuchronnie znajdują się porządki. Mam dla Ciebie kilka sposobów, dzięki których może uda Ci się znaleźć jeszcze trochę czasu dla siebie i rodziny, zamiast odkręcać kolejny płyn do podłóg.

naturalne domowe sposoby sprzątanie mycie okien firany
Zabierz się za wiosenne porządki z umiarem

Ustaw priorytety

Spisz listę obowiązków, które na Tobie ciążą przed świętami, a potem uporządkuj je od 1 do 10, gdzie na pierwszym miejscu jest rzecz najważniejsza, bez której Święta się nie odbędą, a na 10 najmniej ważna. Na przykład u mnie na pierwszym miejscu będzie zadbanie o dobre jedzenie, na drugim niestety mycie okien, ale na ostatnie miejsce spadnie na pewno kupowanie prezentów. Wystarczy, że na wiosnę zastosujemy zabawkowy płodozmian i wszyscy będą zadowoleni. Pamiętaj, żeby podzielić się obowiązkami z partnerem/-ką i dziećmi, tak by każdy miał swój udział w wyganianiu zimy z domu.

Domowe i sklepowe środki czystości

Wracając do porządków, jeśli już wiesz, jakie powierzchnie będziesz sprzątać, odpowiednio dobierz środek czystości. Może myślisz, że to banał, ale w domu o wysokiej świadomości ekologicznej warto zastosować kilka przydatnych detergentów.

Możesz sięgnąć po gotowe środki ze sklepów, które szczerze polecam i często sama stosuję. Pisałam o nich w tym wpisie, dlatego jeśli masz ochotę na sklepowe szaleństwo, koniecznie tu zajrzyj.

Jeśli wolisz pobawić się w domowego chemika i zrobić własną czyszczącą mieszankę, a jednocześnie sporo zaoszczędzić, przeczytaj tutaj, jakie mam rady na porządki w łazience. Sięgnij po ocet, sodę oczyszczoną, olejki eteryczne i …odpowiednią ilość bawełnianych ścierek. Do dzieła!

Domowy płyn do podłóg

Z octu i olejku lawendowego możesz przygotować płyn do mycia podłóg w następujący sposób:
Na wiadro wody wlewasz szklankę octu (np. spirytusowego), dodajesz łyżeczkę
olejku lawendowego, jeśli masz, to również sosnowego i masz gotowy płyn ekologiczny do podłóg. Taki płyn działa antyseptycznie, a dodatkowo inhaluje w trakcie chorób, które na przednówku atakują co drugą polską rodzinę.

Środek do czyszczenia fug

Soda oczyszczona w połączeniu z wodą może służyć przy czyszczeniu zabrudzonych fug. Wystarczy, że nałożysz ją na powierzchnię pomiędzy kafelkami, wetrzesz szczotką i zostawisz na jakiś czas, by soda się uaktywniła. Potem wyszoruj fugi i przemyj wodą. Powinno pomóc!

Domowy sposób na płyn do mycia szyb

Jeśli w projekcie „Czysty dom na święta” przypadło Ci zadanie umycia okien, możesz dostać bonus za wymieszanie własnego płynu. Będziesz potrzebować: wody, octu i – opcjonalnie – alkoholu lub soku z cytryny.

Wodę wymieszaj z octem w stosunku 1:1, wg niektórych przepisów wystarczy 1:3, czyli na 1 szklankę octu wlej 3 szklanki ciepłej wody. Taki płyn poradzi sobie z umiarkowanymi zabrudzeniami.

 

Jeśli walczysz z długotrwałym brudem, dodaj do płynu kilka łyżek denaturatu lub soku z cytryny.

Pranie firanek

Domowe sposoby mi znane są z wykorzystaniem soli, sody oczyszczonej i proszku do pieczenia.
Firanki należy namoczyć w wodzie z dodatkiem 4 łyżek soli kuchennej na 3 litry ciepłej wody, a następnie wybrać z dodatkiem sody oczyszczonej.
Do zwykłego prania firan można też dodać proszek do pieczenia – powinien dodać im śnieżnej bieli (kojarzonej ze śnieguliczką bardziej niż ze śniegiem, w końcu wiosna idzie).

Jak usunąć kamień z czajnika

Używany przeze mnie domowy sposób na zakamieniony czajnik czy ekspres do kawy to przeczyszczenie go kwaskiem cytrynowym. Do czajnika należy wsypać kilka łyżeczek kwasku, zalać litrem wody i zagotować. Ekspres do kawy możesz odkamienić w podobny sposób. Do zbiornika z wodą wsyp kwasek cytrynowy, dodaj wodę i włącz ekspres, tak by woda przelała się do dzbanka na kawę.
Dobra rada: nie pij tego, nawet jeśli podejrzewasz swoje nerki o kamienie.
 
Z takimi środkami czyszczącymi wygonisz zimę na drugą półkulę!
 
Pamiętaj tylko, by się nazbyt nie przemęczać, czasem zwolnić i znaleźć czas na chwilę szaleństw z najbliższymi, a wieczorem na relaksującą kąpiel. Bo to te chwile są w życiu najważniejsze.
Jestem ciekawa, jakie są Twoje domowe sposoby na wiosenne porządki, oprócz tego, że chciałabyś ich uniknąć. Podziel się nimi w komentarzu. 
Previous Post Next Post

Przeczytaj jeszcze

4 komentarze

  • Reply Anna Teodorczyk

    Jeśli chodzi o sprzątanie to nigdy się nie przemęczałam. 🙂 na szczęście mój partner zajmuje się w wielu kwestiach tymi zaszczytnymi zajęciami.

    Od siebie mogę potwierdzić że połówka cytryny rozpuści – zdrapie – zmyje zacieki od wody na drzwiach prysznica tak dobrze jak drogi żrący płyn, a soda z octem świetnie poradzi sobie z czarnym grzybem na fugach.

    23 kwietnia 2017 at 3:18 PM
    • Reply Kasia W | Ograniczam Się

      Chwała partnerowi i zbawiennemu działaniu cytryny, octu i sody! 🙂 Podłogę też myjecie wodą z octem?

      23 kwietnia 2017 at 5:14 PM
      • Reply Anna Teodorczyk

        Nie, zazwyczaj ciepłą wodą bez niczego, albo płynem. Mieszkamy jeszcze u moich rodziców a im wszelkie działania bez chemii niestety nie odpowiadają :/

        24 kwietnia 2017 at 11:10 AM
  • Reply Magda

    ja tam też niekoniecznie lubię się przemęczać przy porządkach i zazwyczaj wszystko robię na bieżąco, puszczam roombę lub wykorzystuję chwilę np czekając aż się woda na kawę zagotuje. na wiosnę robię za to mega porządki w garderobie i to jest wyzwanie.

    16 marca 2020 at 4:07 PM
  • Leave a Reply