fbpx
Minimalizm

Jak żyć z mniejszą ilością rzeczy

100 things challenge, czyli wyzwanie do posiadania 100 (lub mniej) przedmiotów jest jednym ze sposobów na rozpoczęcie życia minimalisty. Już w 2007 roku Leo Babauta na swoim blogu Zen Habits dał przykład i stworzył listę rzeczy, które są mu niezbędne do życia, tak by zamknąć się w założonym minimum. Tak odważny i pionierski krok zapewnił mu popularność i miano jednego z 25 najlepszych bloggerów w Stanach.
Oczywiście można dyskutować, czy przyjęta strategia wyłączenia z minimalnej setki: książek, artykułów gospodarstwa domowego, naczyń, stanu posiadania innych członków rodziny, a kolekcje traktować jako 1 przedmiot (!) jest nadal minimalizmem. Jednak zakładając, że każdy krok w stronę ograniczania się jest chwalebny, czapki z głów dla Leo i każdej kolejnej osoby, która podjęła lub podejmuje to wyzwanie.
Teraz czas na mnie. Cały czas trawię i mielę możliwości, w jaki sposób się do tego zabrać. Cały czas się zastanawiam, czy ubrania mogę potraktować jako 'kolekcję’ i które przedmioty są wyłącznie moje, a które traktować jako wspólne dobro rodzinne. Krok po kroku na pewno do tego dojdę i zacznę czyścić dom z gratów (decluttering). Powieszę sobie tę grafikę Yumi Sakugawy  z bloga 'Wonder How To’ w widocznym miejscu, żeby inspirowała mnie do przełożenia teorii na czyny. Wam również polecam!
Previous Post Next Post

Przeczytaj jeszcze

2 komentarze

 • Reply simplife pl

  Ja jakoś chyba nigdy do końca nie zrozumiem dlaczego mniejsza lub większa (konkretna) liczba jest wyznacznikiem komfortu 😉

  31 marca 2015 at 7:35 PM
  • Reply admin

   To prawda. Hasła typu '100 things challenge' czy choćby '15 miejsc, które musisz odwiedzić przed śmiercią' tylko pobudzają wyobraźnię, że jest jakiś zamknięty zbiór, który nam wystarczy. Ale czy ostatecznie to będzie 101 rzeczy, czy 14 miejsc, nie powinno stanowić o naszej porażce, lecz prowadzić do wniosku, że dla nas te 101 czy 14 jest akurat i wystarczy. Bo każdy jest inny i ma inne potrzeby. Ważne, żeby uświadomić sobie zbędność nadmiaru, który nas otacza i skupić się na tym, co ważne, czyż nie?

   2 kwietnia 2015 at 4:25 PM

  Leave a Reply