To już szósta edycja eko prezentowników na moim blogu. W ciągu ostatnich kilku lat zgromadziłam dla Ciebie mnóstwo pomysłów na (i nie tylko) prezenty na święta. Wahałam się czy kolejny jest jeszcze potrzebny, ale znalazłam temat, który zdecydowanie warto pogłębić.
Eko motyw na te święta
W tym roku prezentownik ma jeden temat przewodni. A jest nim: CYRKULARNOŚĆ. Marzę o świecie, w którym produkty, zamiast trafiać do śmietników, nieustannie krążą w obiegu. I powiem Ci, że nie jestem w tym marzeniu osamotniona, bo znalazłam wielu twórców, którym ta idea jest szczególnie bliska. Przyznam, że pomysłowość wielu z nim naprawdę mnie zachwyca. Z reguły są to małe, jedno lub kilkuosobowe firmy, które wytwarzają na rynku lokalnym. Wybierając prezenty na święta, gorąco zachęcam Cię do wsparcia ich działalności.
Cyrkularność, czyli co?
Z okazji Mikołajek przedstawiam Ci selekcję prezentów, które zostały stworzone w duchu gospodarki cyrkularnej. Każdy z przedmiotów, który tutaj wybrałam zawiera w sobie aspekt “drugiego życia”. Są to np. rzeczy wytworzone z resztek, odpadów. ścinków. Są też takie, które właśnie przeżywają swoje “drugie życie” i dzięki pomysłowości artystów lśnią zupełnie nowym blaskiem. Umieściłam tu też takie przedmioty, które można używać bez końca, dzięki dostępnym częściom zamiennym.
Na blogu znajdziesz również nadal aktualne prezentowniki z proprzednich Święta bez prezentów 2022 Prezentownik 2021, Prezentownik 2020, Prezentownik 2019, Prezentownik zero wastera 2018.
Przed Tobą piękne i praktyczne przedmioty, które ucieszą niejednego zerowastera.
- Ozdobne talerze, Aren’t Plates, 75-150 zł
Talerze, ale nie do jedzenia. Artystka wykorzystuje starą porcelanę, którą zdobi własnoręcznie autorskimi malunkami. Są takie z pieskami, są bardziej abstrakcyjne, są też takie w tematyce kobiecej. Bardzo je lubię!
Polskie, nowoczesne góralskie kapcie ze skóry i owczej wełny. Szczególnie wpadły mi w oko modele z wymienną wkładką, która – jak to w ulubionych kapciach – lubi się wycierać. Są modele na różne tęgości stopy, zatem każdy znajdzie coś dla siebie. Cieplutkie i puszyste jak owieczka. Opcja idealna dla zmarzluchów. Na kod ograniczam15 masz rabat 15% na wszystkie kapcie, dywaniki i produkty skórzane. Kod jest ważny do 31.12.2023.
- Torba – nerka upcyclingowa, Maruna, 245 zł
“Duża, upcyklingowa nerka uszyta z używanych kurtek i płaszczy. Pas pozyskany ze złomowanych samochodów. Forma nerki inspirowana jest klimatem i linią kanciastych aut z lat 80”. WOW! To jest ta kreatywność, którą zachwycają mnie niszowi twórcy. Genialne pomysły, które są kwintesencją cyrkularności. Szyją zarówno klasyczne, spokojne modele, jak i ekstrawagancjie, odjechane, kolorowe np. z futerkiem i innymi bajerami.
- Notes Chwastnik, Roślinne przestrzenie, 18 zł
Notes ręcznie szyty przez sympatyczną parę z Elbląga. Wykonany z papieru z recyklingu. Jego surowy, minimalistyczny sznyt sprawi, że przypadnie do gustu fanom najprostszych rozwiązań. Motyw roślinny na pewno ucieszy botanicznych entuzjastów.
- Portfel z materiałów z odzysku, Trashki, 95 zł
Portfel to prezentowy klasyk. Jak się okazuje, nie musi być nudnawym czarnym, skórzanym prostokątem z przegródkami. Trashi szyją w Krakowie już od 2010 roku, a ich motywem przewodnim jest upcycling, zero waste i fair trade. Szanuję!
- Pokrowiec na laptopa z resztek tkanin, Tkanki, 180 zł
Dzięki niemu laptop obdarowanego będzie przemierzał świat bezpiecznie i miękko. To inwestycja w dłuższe życie elektroniki, bo z taką ochroną, niepoobijany, ma szansę pożyć dłużej.
- Patchworkowa torba, Skraveck, 149 zł
Pastelowa, patchworkowa torba ro prezent dla rozważnej i romantycznej – stworzona jest ze skrawków używanych tkanie, ale cieszy oko kwiatowym printem i różowymi przeszyciami. Urocza! Z nutką róży 🙂
- Opaska na głowę – korona (zamówienie przez Instagram)
Niezwykle dekoracyjna, efektowna opaska z przesłaniem “bądź królową każdego dnia”. Tworzy je moja imienniczka – Kasia, która sama o sobie mówi, że upcycling to jej drugie imię.
Dla tych, którzy troszczą się o swoje włosy i planetę. Gumki powstają z tkanin, które kiedyś były ubraniami. Takie gumki to świetne prezenty na święta dla włosomaniaczke, a dodatkowo kosztują mniej 20 zł i są z drugiego obiegu. Mogą też być fajnym dodatkiem do większego prezentu.
- Zdobiona, artystyczna koszula, Kroi sie, 150 zł
Bardzo oryginalne, zdobne koszule komponowane przez Agnieszkę – artystyczną, poetycką duszę. Już same opisy produktów na stronie działają na wyonraźnię. Przeczytajcie koniecznie jak autorka pisze o sobie i swoich rzeczach na stronie. Od samej lektury robi się ciepło na sercu. W takiej koszuli na pewno nie spotkasz nikogo, poza osobą, którą widzisz w lustrze :).
- Kolczyki z tłuczonej porcelany, Biżuteria z talerzy, 70 zł
Biżuteria ze starych talerzy to jeden z tych przykładów upcyclingu, który naprawdę mnie zadziwia. Nie spodziewałam się, że ze stłuczki mogą powstać tak piękne, dekoracyjne przedmioty. To propozycja z nutką sentymentu – na stronie znajdziecie bardzo duży wybór biżuterii, w której odnajdziecie wzory znane np. z babcinych kredensów. Tworzy je Magdalena Ziółkowska – absolwentka Wydziału Rzeźby ASP w Warszawie.
- Zegar Bar Mleczny, Biżuteriaztalerzy, 90 zł
Kolejna propozycja Magdaleny Ziółkowskiej idealna dla fanów stylistyki rodem z PRL. Tym razem talerz stał się zegarem, który mógłby zdobić np. kuchnię.
- Soda Stream Duo, od 450 zł
Saturator do gazowania wody polecam wszystkim fanom wody z bąbelkami. I serio nie dlatego, że zdarzyło mi się współpracować z Soda Stream. Sprzęt ten ciągle stoi na boim blacie i służy całej rodzinie. Najbardziej cieszy moje dzieci, które uwielbiają naciskać przycisk uwalniający gaz do wody. To fajna opcja z dwóch powodów: nie trzeba kupować wody w plastiku + nie trzeba nosić ciężkich butelek ze sklepu do domu.
- Torebka półksiężyc szyta ze skórzanego płaszcza, Trykot, 549 zł
Torebki szyte ze starych płaszczy z zachowaniem oryginalnych przeszyć, kieszeni i detali to rzemieślniczy majstersztyk. Trykot szyje też z innych nietypowych materiałów np. z noszy wojskowych, a także innych znalezisk, pamiętających czasy naszych dziadków (np. z lat 40-tych i 50-tych XXw). Te wyjątkowe przedmioty to efekt pięknej współpracy matki i córki. Na kod: ograniczamsie masz 10% rabatu.
- Recycled planner, planer niedatowany, Papierniczeni, 90 zł
Piękny, minimalistyczny planner, który powstaje ręcznie, z wykorzystaniem najwyższej jakości materiałów. Doceniam to, że jest niedatowany. Nawet jeśli przestaniesz notować, nie musisz go wyrzucać, możesz zacząć od nowa na kolejnej stronie.
- Nerka rowerowa Bagirlsproject, 190 zł
Zrównoważone projektowanie + upcykling + jazda na rowerze = Bagirlsproject. Olga i Zosia we dwie tworzą kolekcje toreb, sakiew, plecaków i akcesoriów do używania podczas jazdy na rowerze. Wymyślają i testują autorskie rozwiązania w mieście i w terenie. Do tworzenia toreb wykorzystują np. stare plandeki.
- Magnes Poznańska Pyra, 36 zł | Fartuch Gzik, 96 zł
Klunkry Wielkopolskie to marka szczególnie bliska mojemu sercu, ponieważ to coś więcej niż zwykły biznes z gadżetami. “Za Klunkrami stoi mnóstwo ludzi – przedstawicieli instytucji działających w obszarze ekonomii społecznej, czyli tam, gdzie zarabia się pieniądze po to, by je zainwestować w pomoc ludziom doświadczającym różnych trudności”. Klunkry wytwarzają ludzie, którzy wychodzą z różnych życiowych zakrętów. Kupując produkty ich rąk, przekazujemy pieniądze na dalsze wsparcie.
Świetne, jakościowe prezenty na święta z wielkopolskim sznytem i humorem.
Pomysły można by mnożyć, a najważniejsze jest dopasowanie ich do obdarowywanych. Być może Twoi najbliżsi są otwarci na prezenty ekologiczne i w dodatku z drugiej ręki? Zajrzyj koniecznie w Poznaniu do Po-Dzielni lub poznańskich komisów Coś na Rzeczy czy Kula Lump, w Warszawie i innych miastach na podobnych zasadach działa Bazar Miejski.
„Cyrkularne”, czyli krążące w drugim obiegu książki, naczynia czy jakościowe ubrania (tylko sprawdzaj metki!) kupisz też online na Vinted czy OLX. Ekologiczne kosmetyki czy woreczki na zakupy kupisz w Drogerii Ekologicznej (kod rabatowy ograniczam10)i w Wielorazówce (kod rabatowy ograniczamsie10).
Nic tylko korzystać!
No Comments