fbpx
Ekologia Zero Waste

Zakaz jednorazowego plastiku przegłosowany w Parlamencie Europejskim – z czym to się wiąże?

Kawałki plastiku na maltańskiej plaży

Stało się! Wczoraj słuchałam posiedzenia plenarnego Parlamentu Europejskiego, który zaraz potem przegłosował restrykcje związane z redukcją jednorazowego plastiku w Unii Europejskiej!

Główne postanowienia związane są z ograniczeniem plastiku pływającego w morzach, który stanowi 3/4 wszystkich odpadów w nich znajdowanych. Szacuje się, że od 2-5 % produkowanego rocznie plastiku trafia do mórz i oceanów. 
Plastik stał się realnym zagrożeniem dla organizmów morskich, klimatu, naszego zdrowia i …naszych finansów. Koszty związane z zajmowaniem się porzuconym plastikiem wynosi od 259 do 695 mln euro, głównie w turystyce i rybołówstwie.

W głosowaniu w sprawie dyrektywy brało udział 560 europosłów. 35 wyraziło sprzeciw, a 28 wstrzymało się od głosu.

Jakie postanowienia dyrektywy przeciw jednorazowemu plastikowi są dla nas ważne?

  

✔️Wzrost do 90% selektywnej zbiórki plastikowych butelek mamy osiągnąć do 2025

✔️Udział plastiku z recyklingu w butelkach plastikowych ma być ustalony na poziomie 25% do 2025 i 30% do 2030

✔️Nałożone będą restrykcje na jednorazowe słomki, patyczki do balonów, plastikowe patyczki do uszu, jednorazowe opakowania styropianowe i plastikowe, np. kubki na napoje i pojemniki na żywność

✔️Redukcja o 25% użycia jednorazowych kubków i pojemników na żywność ma nastąpić do 2025 roku

✔️ Ustawiony będzie pułap wymuszający recykling plastikowych butelek na 35% do 2025

✔️ Rynek ma być bardziej restrykcyjny na opakowania z plastiku oksydegradowalnego, podobnie jak polistyrenowe opakowania na żywność

✔️Zmienione będą koszty nakładane na producentów problematycznych opakowań w ramach rozszerzonej odpowiedzialności za produkt

✔️Nałożenie restrykcji na producentów papierosów (filtry z użyciem plastiku), plastikowych kubeczków, chusteczek nawilżanych i jednorazowych podpasek, w tym kontrola składu chemicznego produktów.

Rozszerzona będzie odpowiedzialność producenta za jednorazowy plastik wprowadzany na rynek.

Zmiany te mają zaoszczędzić nam 22 mld euro kosztów środowiskowych!
Dyrektywa plastikowa Unii Europejskiej

Dyrektywa plastikowa Unii Europejskiej zakaże używania jednorazowego plastiku

Teraz nic tylko wdrażać lokalne programy operacyjne, nakładające konkretne prawa na producentów, sprzedawców i konsumentów. Bez nich ciężko będzie płynnie zaadoptować postanowienia unijnej dyrektywy, a przecież o zmiany w regulacjach prawnych powinno nam, osobom działających w kierunku zero waste, najbardziej chodzić.

Czy będzie nam łatwiej? Czy nasz rząd okaże się odpowiedzialnym graczem na arenie międzynarodowej? To wszystko okaże się z czasem. Ja życzę tego sobie i nam wszystkim.

Previous Post Next Post

Przeczytaj jeszcze

No Comments

Leave a Reply