fbpx
Podróże

Paryż – (nie)oczywisty cel podróży

książki paryż francja podróże

Rzadko podróżuję, ale jak już gdzieś wyjadę, staram się czerpać z nowego miejsca całymi garściami. Tym razem miałam bardzo mało czasu na bardzo duże miasto. Co można zobaczyć w jeden dzień, w dodatku w deszczowy, jesienny dzień?

Paris, Paris

Cały czas ekscytuję się tym. I nadal nie mogę uwierzyć we własną ekscytację. Nie jestem osobą, która na cel podróży wybrałaby najbardziej turystyczne miejsce na świecie. Popularność Paryża co prawda lekko spadła w ostatnich latach na rzecz Londynu czy Bangkoku (według badań prowadzonych przez MasterCard), a CNN plasuje Paryż na 5. miejscu jeśli chodzi o miasta najchętniej odwiedzane na świecie. Dość stwierdzić, że stolica Francji jest jedną z najlepiej rozpoznawalnych na świecie, nawet przez osoby, które nigdy jej nie odwiedziły. I może ta popularność zniechęca nieszablonowych podróżników – a nie powinna.

Paryż Louvre muzeum

Louvre i kolejka na dwie godziny stania

Kuchnia

Paryż to miasto idealne do spacerowania. Nawet gdy pogoda nie sprzyja, i tak jest średnio kilka stopni cieplej niż w Polsce. Na każdym rogu jest piekarnia (boulangerie) czy kawiarnia (café), w których można się poczuć nad wyraz parysko. Restauracje serwują tradycyjne potrawy, bardzo mało tu dań z innych rejonów Europy czy świata. Podczas gdy w Polskiej kuchni lubimy gotować włoskie makarony i pizze, w Paryżu najprawdopodobniej zjemy kwintesencję francuskiej kuchni: wołowinę gotowaną w czerwonym winie, serowe fondue, a na deser creme brulee i tarte tatin. Weganom trudno byłoby znaleźć coś dla siebie. Wędrując od restauracji do restauracji nie znalazłam menu, które nie byłoby oparte na mięsie.

Sekwana Paryż

Francuska kuchnia, mimo że obfita w produkty zwierzęce, jest – co tu wiele mówić – nieziemsko pyszna! Nawet najzwyklejsza restauracja niczym nie wyróżniająca się z tuzina innych serwuje swoje specjalności zakładu w sposób nienaganny. Starszawi kelnerzy nawołują klientów stojąc u progu. Restauracje nie muszą walczyć o klienta wystrojem, bo Francuzi uwielbiają jeść na mieście. Dlatego w większości z nich panuje styl tradycyjny o ciepłych kolorach, koniecznie z opcją siedzenia na dworze. Z moich obserwacji wynika, że Francuzi palą więcej niż Polacy. A paląc i popijając wino komentują to, co się dzieje na ulicy.

paryż francuska restauracja

Jedna z francuskich restauracji

Plan zwiedzania

Miałam tylko jeden dzień na zwiedzanie, a że byłam w Paryżu po raz pierwszy, musiałam zobaczyć miejsca charakterystyczne dla tego miasta. Louvre, Notre Dame, Montmartre, Sacre Coeur i wieża Eiffla to pięć punktów na mapie, które odwiedziłam. Większość z tych miejsc zobaczyłam tylko z zewnątrz, uciekając od kolejek i biletów wstępu. Jedyny wyjątek zrobiłam dla wieży Eiffla. Godzinę stania w długim ogonku i kilka nowych znajomości później jechałam na szczyt największego osiągnięcia techniki XIX wieku. Paryż nocą wygląda jeszcze cudniej niż za dnia. A jadąc windą na samą górę serce podchodzi do przełyku. Mimo że byłam na najwyższym budynku świata w Dubaju, wieża Eiffla jest o stokroć piękniejsza. Dla tego ogromu wrażeń warto odwiedzić Paryż, choćby na jeden dzień.

montmartre paryż paris

Montmartre, widok na Sacre Coeur

Free walking tour

Jeśli masz mało czasu, a chcesz dowiedzieć się o mieście trochę więcej, wybierz jedną z darmowych wycieczek z przewodnikiem. Można je znaleźć w internecie, choćby tu i tu. Zazwyczaj w ofercie jest kilka wycieczek dziennie w obrębie różnych dzielnic. Tego typu zwiedzanie pozwala na zgłębienie wiedzy o nowym miejscu bez konieczności kupowania przewodnika. Osoba oprowadzająca to stały mieszkaniec miasta, który zna wszystkie warte pokazania zakamarki, zazwyczaj niezauważalne dla zwykłego turysty.

free walking tour paris paryż

Darmowa wycieczka z przewodnikiem po Paryżu pozwala oszczędzić na… jedzenie (jest drogo!)

Dobrym zwyczajem jest obdarować przewodnika napiwkiem, nie jest to jednak konieczne. Na wycieczkę można zapisać się przez internet, ale nie trzeba. Wystarczy zjawić się we wskazanym na stronie miejscu, by wędrować z grupą innych zwiedzających uliczkami Paryża.

Inne sposoby na tanie podróżowanie znajdziesz tutaj.

Zabrakło mi czasu, by odwiedzić sklepy bez opakowań, restauracje serwujące według zasad zero waste i sklepy sprzedające żywność fair trade. Żałuję, choć nie do końca, bo moje życie to nie tylko redukowanie odpadów. Przy następnej wizycie będę mogła powiedzieć „Tu już byłam, teraz czas na coś więcej.”

sacre coeur widok paryż

Widok ze wzgórza Sacre Coeur na Paryż

Zastanawia mnie, jak Wy sobie radzicie z krótkimi wypadami w nowe miejsce. Zwiedzacie wszystko dokładnie i gonicie za kolejnymi atrakcjami? Czy może chłoniecie miasto „przy okazji” spacerów? Dajcie znać w komentarzu pod tym wpisem.


PS Wszystkie moje uwagi są subiektywne i powstały na podstawie kilku dni w Paryżu. Można je potraktować jako impresję na temat stolicy Francji, niekoniecznie jak wyczerpujący przewodnik.

Previous Post Next Post

Przeczytaj jeszcze