fbpx
Zero Waste

8 sposobów na pudełka po jajkach

Wielkanoc może w wielu polskich domach oznaczać zwiększone zużycie jajek. Bez wątpienia będziecie przygotowywać pisanki, dzieci wezmą się za dmuchanie wydmuszek i ozdabianie kolorowymi farbkami. Na stole zagoszczą jaja faszerowane, jaja na twardo serwowane z żurkiem czy jajka w sałatce jarzynowej. Nie o samych jajkach chcę jednak napisać. Zastanówmy się, co zrobić z opakowaniami, w których jajka są sprzedawane. 

Można je wyrzucić, ale po co, skoro jest tyle pomysłów na ich ponowne wykorzystanie!

1. Zabawkowy statek

W naszym domu była to zabawka-hit zeszłych świąt wielkanocnych. Kolejny raz udowodniłam, że ponownie użyte opakowanie może świetnie służyć jako domowej roboty gadżet, który spodoba się każdemu dziecku. Wystarczy w kartonik po jajkach wbić maszt w postaci patyczka lub zwykłego ołówka, zawiesić żagiel z materiału lub papieru, załadować maskotki i żeglować po morzach i oceanach dziecięcego pokoju.
źródło

 2. Krokodyl

Wytłoczki po jajkach mogą być świetnym materiałem do stworzenia kartonowego krokodyla. Wystarczy zebrać dwa opakowania, pomalować je farbami na zielono, dokleić oczy, zęby i ogon z kolorowego papieru i krokodyl jak malowany!
źródło krokodyla

3.  Okularki

A może by urządzić przebieraną imprezę? Karton po jajkach to świetny materiał na stworzenie papierowych okularków. Będziesz potrzebować jeszcze patyczków po lodach lub kredek ołówkowych. Wystarczy, że wytłoczkę wytniesz w odpowiedni sposób, pokolorujesz według uznania i przyczepisz do patyczka. A potem przyłóż do oczu i sprawdź, czy ktoś Cię pozna.
Źródło okularków

4. Stojak na kredki

Wczoraj wykonaliśmy go własnym sumptem w poszukiwaniu kreatywnej zabawy dla znudzonych kiepską pogodą dzieci. I wiecie co? Była to prosta, ale przynosząca wiele radości i satysfakcji nawet dla najmłodszych dzieci zabawa. Wystarczy wziąć wytłoczkę po jajkach, odwrócić do góry dnem, powbijać w nią kredki (świetnie sprawdzą się ołówkowe) i korzystać z takiego stojaka podczas rysowania tego, co wyobraźnia przyniesie. Nawet roczna Ada bawiła się wkładaniem i wyciąganiem kredek, próbując też wkładać w małe dziurki swoje paluszki. Banalne? Raczej odkrywcze!
Stojak na kredki

5. Mini-szklarnia

Nie wiem, czy wiesz, ale wytłoczki po jajkach powszechnie używane są jako pojemnik do robienia sadzonek. Dziś pierwszy dzień wiosny, czyli czas najwyższy zaopatrzyć się w nasiona ulubionych roślin i dobrej jakości ziemię (bez torfu!).
Do każdego zagłębienia nasyp niewielką ilość ziemi, zasiej nasionka i podlej. Tak przygotowany mini-zielnik możesz dodatkowo okryć folią i postawić na parapecie do wykiełkowania. Po kilku tygodniach możesz przesadzić je do większych donic na balkonie lub wykorzystać jako kiełki na kanapki.
źródło mini-szklarni

6. Przybornik do szycia

Jeśli jeszcze nie masz przybornika, wykorzystaj w kreatywny sposób kartoniki po jajkach i zrób coś, co idealnie spełni swoją rolę. Każde z zagłębień może służyć za mały pojemnik na guziki, nici, miarkę, a szpilki możesz nawet powbijać w karton, by się nie rozsypywały. Pudełko możesz też ozdobić w ulubiony przez Ciebie sposób – okleić resztkami tkaniny, papierem kolorowym czy tasiemkami.
Przybornik na nici

7. Pudełko na biżuterię

Miłą formą ponownego wykorzystania pudełka po jajkach jest stworzenie segregatora na biżuterię. Kolczyki, pierścionki, naszyjniki, bransoletki mogą doczekać się uporządkowania dzięki sześciu lub dziesięciu małym wgłębieniom. Oczywiście tu też popuść wodzę fantazji i ozdób w wybrany przez Ciebie sposób. Choć mi podoba się minimalistyczna forma zaprezentowana na zdjęciu poniżej. Co o niej myślicie?
źródło pojemnika na biżuterię

8. Wóz strażacki

Z pudełka po jajkach można dzieci mogą zrobić wóz strażacki. Do wykonania potrzebne będą:

 • pudełko po jajkach
 • nożyczki
 • farby i pędzle
 • taśma dwustronna lub klej Vicol
 • kawałek tektury
 • patyczki do szaszłyków (opcjonalnie)

Wóz strażacki z pudełka po jajkach

Wóz robiliśmy według tej instrukcji:

Czas spędzony na przygotowaniach do świąt możemy spędzić w sposób przyjemny i kreatywny. Nie zapominajmy o dzieciach, które oprócz pomagania przy wiosennych porządkach mogą się jeszcze pobawić pudełkami. Wystarczy podrzucić im pomysł, a reszta potoczy się sama.
Taki upcycling pudełek to okazanie szacunku przedmiotom, które zazwyczaj traktujemy pobieżnie i od razu wrzucamy do odpowiedniego pojemnika na śmieci. Gdy dobrze pomyślisz, nie potrzebujesz nowych eleganckich boxów na uporządkowanie drobnych przedmiotów. Nawet Marie Kondo radzi, by skupić się na wykorzystaniu tego, co już jest w domu. Mam nadzieję, że i jak Was do tego zainspirowałam.
Ciekawe, czy znacie jeszcze inne sposoby na ponowne wykorzystanie kartonowych wytłoczek? Koniecznie podzielcie się nimi w komentarzu.
Previous Post Next Post

Przeczytaj jeszcze

4 komentarze

 • Reply Magda

  A ja kupuje jajka wiejskie z koszyczka wiec chodzę z własnym pudełkiem na zakupy 🙂 a nadmiar pudełek oddaję pani w warzywniaku, która wykorzystuje je dla innych klientów

  10 maja 2017 at 8:48 PM
 • Reply narentis

  Ja kupuję jajka na targu u znajomej, zawsze tej samej Pani. Jednak zimą czasem po prostu nie chce mi się specjalnie po nie jechać ( co innego latem – rowerem, cała przyjemność ) więc po przestępstwach czyli zakupie jajek w sklepie ( tylko z chowu ściółkowego) zebrane opakowania hurtowo oddaję „mojej” Pani. Zwykle dostaję w podziękowaniu miły uśmiech a czasem jajko gratis 🙂

  30 czerwca 2017 at 6:28 PM
 • Reply Emilia Sz

  nie chodzi tylko o salmonellę. Ja mam opór dawania opakowań po jajkach do zabawy dzieciom. Nie da się ich umyć, a leżały w nich jajka, które nie zawsze są czyste (na niektórych widać, że nie są na pewno czyste na skorupkach). Jestem daleka od wychowywania dziecka w sterylności nie dbamy przesadnie o mycie rąk, moje dziecko bije surowe mięso na kotlety, ale jednak z opakowaniami od jajek mam problem 😉

  26 października 2017 at 1:55 AM
 • Reply ALE JAJA! FONETYKA JUŻ Z GŁOWY NIE UMYKA! – motylewdzienniku

  […] 7 sposobów na pudełka po jajkach […]

  24 sierpnia 2018 at 11:20 AM
 • Leave a Reply