6 miesięcy temu zakładałam Klub Ograniczam Się pełna nadziei i ekscytacji. Planów było dużo, a Klub spotkał się z dużym zainteresowaniem mojej społeczności. Co zrealizowaliśmy w te pół roku, z czego najbardziej zadowoleni są Uczestnicy, a co się nie udało? Zapraszam na małe podsumowanie!
Dlaczego w ogóle powstał Klub Ograniczam Się?
Moja droga z zero waste zaczęła się w 2015 roku. Wtedy jeszcze idea ograniczania odpadów nie była w Polsce zbyt popularna. Często czułam się wyobcowana krocząc taką ścieżką, mimo wsparcia i zrozumienia bliskich. W ostatnich latach zauważyłam też rosnący hejt – być może wynikający z niezrozumienia lub dążenia do perfekcji kosztem innych z którym spotykam się na otwartych grupach zero waste czy Instagramie. Wiedziałam, że wielu moich obserwujących ma takie spostrzeżenia jak ja. Postanowiłam wyjść naprzeciw potrzebie znalezienia zgranej i wyrozumiałej społeczności: stworzyłam Klub Ograniczam Się.
Jakie były nasze założenia?
Stworzyłam klub subskrypcyjny, do którego można dołączyć na 3 lub 6 miesięcy. W zgranej społeczności ludzi o podobnych wartościach realizujemy wyzwania, przeprowadzamy webinary z ekspertami i wspólnie przekładamy teorię na praktykę. Każda z osób w Klubie ma za sobą własną ścieżkę ograniczania się – wiemy, że nie wystarczy tylko przyswojenie teorii, by coś zmienić. Dlatego poza grupą na Facebooku funkcjonuje także platforma edukacyjna pełna kart pracy, nagrań webinarów i notatek wizualnych. Dzięki tym materiałom wprowadzenie zmian staje się o wiele prostsze.
Kto dołączył do Klubu?
Członkowie i Członkinie naszej społeczności, to w większości osoby, które pragną poszerzyć i usystematyzować swoją wiedzę o zero waste oraz poszukujące osób kierujących się w życiu podobnymi wartościami. W ankiecie, którą stworzyłam dla Klubowiczów, jako najbardziej wartościowe w Klubie wskazali webinary z ekspertami i materiały na platformie edukacyjnej (karty pracy, notatki wizualne, nagrania spotkań). Bardzo mnie to cieszy, bo tematykę webinarów dobieram nieprzypadkowo, a materiały tworzymy z moim teamem z dużą starannością!
Do Klubu dołączyły zarówno osoby, które dopiero zaczynają zdobywać wiedzę o zero waste, jak również takie, które interesują się tymi kwestiami od kilku lat. Bierzemy to pod uwagę planując kolejne treści, tak aby każdy znalazł w Klubie coś dla siebie!
Jakie działania planowaliśmy?
Zaplanowanie optymalnego harmonogramu działań to było wyzwanie. Z jednej strony chcieliśmy dać Klubowiczom wiele różnych aktywności, a z drugiej wiem, że mało kto cierpi na nadmiar czasu. Postawiliśmy na 4 webinary w miesiącu (całkiem sporo, jak sądzisz?), comiesięczne wyzwanie o różnej długości i cykle postów w grupie na Facebooku.
Co z tego wyszło?
Zrealizowaliśmy wszystkie zaplanowane działania. Klubowicze dobrze ocenili wyzwanie odgracanie z Agnieszką z Prostej Organizacji, które odbyło się przy starcie 1. edycji. Nadal zbiera ono pozytywne opinie – wszystkie materiały są dostępne na platformie. Z dobrym odbiorem spotykają się też webinary i karty pracy na platformie na platformie. Klubowiczom podobają się spotkania o gotowaniu bez resztek z Jagną Niedzielską, świadomym kupowaniu ubrań z Zosią Zochniak z Ubrania Do Oddania i Kasią Kędzierską z Simplicite.pl, ograniczaniu plastiku z Piotrem Barczakiem czy śladzie węglowym z Januszem Mizernym. Za bardzo pomocne uznali też spotkania o komunikacji bez przemocy (NVC) z Hanią Kozłowską.
Dodaliśmy też inne aktywności, opierając się na tym, jakie potrzeby zgłaszali nam Klubowicze.
Co dodaliśmy?
Klubowicze wskazywali, że cenią praktykę, dlatego dodaliśmy masterclass, czyli zajęcia w formie warsztatów na żywo. W takiej formie przeprowadziliśmy gotowanie live z Jagną Niedzielską oraz spotkanie o segregowaniu odpadów. Warsztaty o NVC były możliwością ćwiczenia komunikacji bez przemocy z naszą ekspertką Hanną Kozłowską. A tygodnie w Klubie zaczynają się naszą wersją telewizji śniadaniowej w postaci Kranówki z Wągrowską. Spotykamy się co poniedziałek rano w grupie i pozytywnie nastrajamy na tydzień przed nami.
Co zmieniliśmy?
Początkowo webinary miały wyłącznie formę wywiadów, które przeprowadzałam z ekspertami. Klubowicze pisali, że woleliby również spotkania w formie wykładowej czy Q&A – dlatego je wprowadziliśmy. Obecnie webinary odbywają się w 3 formułach:
- wywiad, który prowadzę z ekspertem lub ekspertką
- wykład + pytania Klubowiczów
- spotkanie, podczas którego ekspert lub ekspertka odpowiadają na pytania Klubowiczów
Ta zmiana została oceniona pozytywnie i to nas cieszy!
Co jeszcze dzieje się w Klubie?
W trakcie działania Klubu dostrzegliśmy potrzebę stworzenia grupy aktywistycznej. W jej koordynowaniu pomaga mi Maria Kowalkowska. Jak mówi:
– W Klubie działa także sekcja aktywistów, która pracuje nad szczególną kampanią zachęcającą podróżnych Kolei Wielkopolskich do bardziej zerowastowego stylu życia. W naszych pracach przypominamy o dobrze znanych patentach z dawnych lat, które pomagają np. ograniczać odpady. Ponieważ mieszkamy w różnych miastach, spotykamy się i komunikujemy online. Niebawem ruszamy z pierwszą odsłoną naszej kampanii – wypatrujcie naszych prac w wielkopolskich pociągach.
Bardzo cieszy mnie ten kierunek naszych działań, bo sama angażuję się w działania aktywistyczne.
Co będzie się działo dalej?
W oparciu o potrzeby Klubowiczów i Klubowiczek postawiłam na nowo zorganizować treści na platformie edukacyjnej. Dzięki temu będzie można łatwiej znaleźć interesujące materiały i w pełni z nich skorzystać. W 3. edycji Klubu planujemy rozwijać tematy:
- jak ograniczyć wyrzucanie jedzenia
- w jaki sposób prowadzić dom w stylu less waste
- czym jest lęk klimatyczny i jak sobie z nim radzić
- jak dbać o swój dobrostan psychiczny
- co się dzieje z odpadami po wyrzuceniu ich do kosza i czy spalanie jest dobre
- jak kupować bardziej świadomie
- w jaki sposób komunikować się inkluzywnie
- czy miasto może być ekologiczne
- w jaki sposób zorganizować mikrowyprawę i gdzie jeździć w Polsce
- jak bezpiecznie podróżować solo
- jak każdy z nas może poprawić stan naszej planety
To wybrane zagadnienia, które będziemy poruszać w wyzwaniach, webinarach, na Kranówce, w kartach pracy i cyklach edukacyjnych. Swoją obecność w Klubie jako eksperci potwierdzili już Jagna Niedzielska, Piening, Queerowy Feminizm, Dodo Knitter, Marcin Popkiewicz, Mama Chemik czy Pani od Odpadów. A to jeszcze nie wszystkie osoby, które podzielą się z nami swoją wiedzą!
Dołącz do Klubu Ograniczam Się już teraz! 3. edycja startuje we wrześniu. SPRAWDZAM KLUB [KLIK]
Klubowicze – i ja! – zapraszamy.
No Comments