fbpx
Ekologia Zero Waste

Klub Ograniczam Się – jak minęło nam pół roku?

6 miesięcy temu zakładałam Klub Ograniczam Się pełna nadziei i ekscytacji. Planów było dużo, a Klub spotkał się z dużym zainteresowaniem mojej społeczności. Co zrealizowaliśmy w te pół roku, z czego najbardziej zadowoleni są Uczestnicy, a co się nie udało? Zapraszam na małe podsumowanie!

Dlaczego w ogóle powstał Klub Ograniczam Się?

Moja droga z zero waste zaczęła się w 2015 roku. Wtedy jeszcze idea ograniczania odpadów nie była w Polsce zbyt popularna. Często czułam się wyobcowana krocząc taką ścieżką, mimo wsparcia i zrozumienia bliskich. W ostatnich latach zauważyłam też rosnący hejt – być może wynikający z niezrozumienia lub dążenia do perfekcji kosztem innych  z którym spotykam się na otwartych grupach zero waste czy Instagramie. Wiedziałam, że wielu moich obserwujących ma takie spostrzeżenia jak ja. Postanowiłam wyjść naprzeciw potrzebie znalezienia zgranej i wyrozumiałej społeczności: stworzyłam Klub Ograniczam Się.

Jakie były nasze założenia?

Stworzyłam klub subskrypcyjny, do którego można dołączyć na 3 lub 6 miesięcy. W zgranej społeczności ludzi o podobnych wartościach realizujemy wyzwania, przeprowadzamy webinary z ekspertami i wspólnie przekładamy teorię na praktykę. Każda z osób w Klubie ma za sobą własną ścieżkę ograniczania się – wiemy, że nie wystarczy tylko przyswojenie teorii, by coś zmienić. Dlatego poza grupą na Facebooku funkcjonuje także platforma edukacyjna pełna kart pracy, nagrań webinarów i notatek wizualnych. Dzięki tym materiałom wprowadzenie zmian staje się o wiele prostsze. 

Kto dołączył do Klubu?

Członkowie i Członkinie naszej społeczności, to w większości osoby, które pragną poszerzyć i usystematyzować swoją wiedzę o zero waste oraz poszukujące osób kierujących się w życiu podobnymi wartościami. W ankiecie, którą stworzyłam dla Klubowiczów, jako najbardziej wartościowe w Klubie wskazali webinary z ekspertami i materiały na platformie edukacyjnej (karty pracy, notatki wizualne, nagrania spotkań). Bardzo mnie to cieszy, bo tematykę webinarów dobieram nieprzypadkowo, a materiały tworzymy z moim teamem z dużą starannością! 

Do Klubu dołączyły zarówno osoby, które dopiero zaczynają zdobywać wiedzę o zero waste, jak również takie, które interesują się tymi kwestiami od kilku lat. Bierzemy to pod uwagę planując kolejne treści, tak aby każdy znalazł w Klubie coś dla siebie! 

Jakie działania planowaliśmy?

Zaplanowanie optymalnego harmonogramu działań to było wyzwanie. Z jednej strony chcieliśmy dać Klubowiczom wiele różnych aktywności, a z drugiej wiem, że mało kto cierpi na nadmiar czasu. Postawiliśmy na 4 webinary w miesiącu (całkiem sporo, jak sądzisz?), comiesięczne wyzwanie o różnej długości i cykle postów w grupie na Facebooku. 

Uważam, że jest to dobre miejsce na poszerzenie swojej wiedzy w szerokim zakresie – od ekologii po organizację, zdrowie itd. Jest to bezpieczna przestrzeń do wyrażania swoich poglądów i zadawania pytań.

Karolina S.

Co z tego wyszło?

Zrealizowaliśmy wszystkie zaplanowane działania. Klubowicze dobrze ocenili wyzwanie odgracanie z Agnieszką z Prostej Organizacji, które odbyło się przy starcie 1. edycji. Nadal zbiera ono pozytywne opinie – wszystkie materiały są dostępne na platformie. Z dobrym odbiorem spotykają się też webinary i karty pracy na platformie na platformie. Klubowiczom podobają się spotkania o gotowaniu bez resztek z Jagną Niedzielską, świadomym kupowaniu ubrań z Zosią Zochniak z Ubrania Do Oddania i Kasią Kędzierską z Simplicite.pl, ograniczaniu plastiku z Piotrem Barczakiem czy śladzie węglowym z Januszem Mizernym. Za bardzo pomocne uznali też spotkania o komunikacji bez przemocy (NVC) z Hanią Kozłowską

Dodaliśmy też inne aktywności, opierając się na tym, jakie potrzeby zgłaszali nam Klubowicze. 

Na webinarach nauka przeplata się ze śmiechem i nawiązywaniem relacji

Co dodaliśmy?

Klubowicze wskazywali, że cenią praktykę, dlatego dodaliśmy masterclass, czyli zajęcia w formie warsztatów na żywo. W takiej formie przeprowadziliśmy gotowanie live z Jagną Niedzielską oraz spotkanie o segregowaniu odpadów. Warsztaty o NVC były możliwością ćwiczenia komunikacji bez przemocy z naszą ekspertką Hanną Kozłowską. A tygodnie w Klubie zaczynają się naszą wersją telewizji śniadaniowej w postaci Kranówki z Wągrowską. Spotykamy się co poniedziałek rano w grupie i pozytywnie nastrajamy na tydzień przed nami. 

Co zmieniliśmy?

Początkowo webinary miały wyłącznie formę wywiadów, które przeprowadzałam z ekspertami. Klubowicze pisali, że woleliby również spotkania w formie wykładowej czy Q&A – dlatego je wprowadziliśmy. Obecnie webinary odbywają się w 3 formułach:

 • wywiad, który prowadzę z ekspertem lub ekspertką
 • wykład + pytania Klubowiczów
 • spotkanie, podczas którego ekspert lub ekspertka odpowiadają na pytania Klubowiczów

Ta zmiana została oceniona pozytywnie i to nas cieszy! 

Co jeszcze dzieje się w Klubie?

W trakcie działania Klubu dostrzegliśmy potrzebę stworzenia grupy aktywistycznej. W jej koordynowaniu pomaga mi Maria Kowalkowska. Jak mówi:

– W Klubie działa także sekcja aktywistów, która pracuje nad szczególną kampanią zachęcającą podróżnych Kolei Wielkopolskich do bardziej zerowastowego stylu życia. W naszych pracach przypominamy o dobrze znanych patentach z dawnych lat, które pomagają np. ograniczać odpady. Ponieważ mieszkamy w różnych miastach, spotykamy się i komunikujemy online. Niebawem ruszamy z pierwszą odsłoną naszej kampanii – wypatrujcie naszych prac w wielkopolskich pociągach. 

Bardzo cieszy mnie ten kierunek naszych działań, bo sama angażuję się w działania aktywistyczne. 

I Ty możesz być dla Mamy Ziemi niczym elf dla Świętego Mikołaja. I to w dodatku bez żadnej spiny! Klub to społeczność na luzie, wspierająca i motywująca do działań. Dotychczasowe materiały były super, a będzie jeszcze lepiej 😉

Weronika M.

Co będzie się działo dalej?

W oparciu o potrzeby Klubowiczów i Klubowiczek postawiłam na nowo zorganizować treści na platformie edukacyjnej. Dzięki temu będzie można łatwiej znaleźć interesujące materiały i w pełni z nich skorzystać. W 3. edycji Klubu planujemy rozwijać tematy:

 • jak ograniczyć wyrzucanie jedzenia
 • w jaki sposób prowadzić dom w stylu less waste
 • czym jest lęk klimatyczny i jak sobie z nim radzić
 • jak dbać o swój dobrostan psychiczny
 • co się dzieje z odpadami po wyrzuceniu ich do kosza i czy spalanie jest dobre
 • jak kupować bardziej świadomie
 • w jaki sposób komunikować się inkluzywnie
 • czy miasto może być ekologiczne 
 • w jaki sposób zorganizować mikrowyprawę i gdzie jeździć w Polsce
 • jak bezpiecznie podróżować solo
 • jak każdy z nas może poprawić stan naszej planety

To wybrane zagadnienia, które będziemy poruszać w wyzwaniach, webinarach, na Kranówce, w kartach pracy i cyklach edukacyjnych. Swoją obecność w Klubie jako eksperci potwierdzili już Jagna Niedzielska, Piening, Queerowy Feminizm, Dodo Knitter, Marcin Popkiewicz, Mama Chemik czy Pani od Odpadów. A to jeszcze nie wszystkie osoby, które podzielą się z nami swoją wiedzą!

Dołącz do Klubu Ograniczam Się już teraz! 3. edycja startuje we wrześniu. SPRAWDZAM KLUB [KLIK]

Klubowicze – i ja! – zapraszamy.

Jak masz czas i interesuje Cię tematyka zero waste, to korzystaj! W fajnej cenie, sporo wiedzy, „spotkania” z ekspertami, materiały do nauki własnej i do tego entuzjazm Kasi gratis! PS. Serio Kasia, Twoja energia i entuzjazm jest.. super!

Paulina E.
Previous Post Next Post

Przeczytaj jeszcze

No Comments

Leave a Reply