fbpx

O mnie

Cześć! Jestem Kasia Wągrowska, ekspertka od zero waste. Prowadzę wykłady, warsztaty, spotkania online, kursy internetowe i media społecznościowe poświęcone tematowi ograniczania odpadów, świadomej konsumpcji i ekonomii współdzielenia.

To miejsce jest dla mnie szczególne, bo od 2015 roku ewoluowało od dążenia w kierunku minimalizmu do eksperymentowania na polu życia bez śmieci. Skąd ta zmiana?

Przez ostatnie lata krytycznie patrzyłam na to, co mnie otacza. Zauważyłam pośrednią zależność między moimi zakupowymi nawykami, liczbą przedmiotów wokół mnie a poziomem niezadowolenia z życia. Wiedziałam, że muszę coś zmienić. Oczyszczanie domu skłoniło mnie do refleksji na temat uprawianego przeze mnie stylu konsumpcji i jej konsekwencji dla środowiska. Doszłam do wniosku, że nie tylko nie powinnam tyle kupować, bo wiele posiadanych przeze mnie rzeczy zaraz wyląduje w koszu, lecz również skupić się na życiu bez generowania śmieci.

W efekcie mojego eksperymentowania i zgłębiania tematu filozofii zero waste, w 2017 roku napisałam książkę „Życie zero waste. Żyj bez śmieci i żyj lepiej”.  Historię jej powstania  możecie przeczytać tutaj.

Książka jest kompendium wiedzy na temat zero waste osadzonym w polskim kontekście. Przedstawiam w niej historię ruchu zero waste na świecie, zatrzymując się dłużej na czasach współczesnych, w których redukcja odpadów jest szczególnie ważna. Masowa produkcja rzeczy kiepskiej jakości skłania nas do częstszego kupowania, a co za tym idzie wymiany starych na nowe, niekoniecznie lepsze i trwalsze. Moda zmienia się z sezonu na sezon, a my wierzymy, że zakupy doprowadzą nas do szczęścia szybciej niż cokolwiek innego.

W życiu zero waste kluczowych jest kilka zasad:

  1. Odmawiaj
  2. Redukuj
  3. Używaj ponownie
  4. Odzyskuj surowiec
  5. Kompostuj

Dołożyć do nich śmiało można: Dziel się i Naprawiaj

Każda z nich jest szczegółowo rozwinięta w książce ze wskazaniem przykładów, jak do nich się stosować.

Życie zero waste, czyli moje książkowe dziecko
Życie zero waste, czyli moje książkowe dziecko

Książkę można używać jak codzienny poradnik w kuchni, w trakcie zakupów czy przy domowych porządkach, gdyż zawiera mnóstwo przepisów na konkretne potrawy i specyfiki. Wszystkie z nich przetestowałam u siebie w domu i z powodzeniem mogę polecić.

Jest w niej sporo historii z życia wziętych, pokazujących, jak czasem zabawne, a czasem stresujące może być wprowadzanie nowych nawyków.

W trakcie pisania książki przeprowadziłam dziesiątki rozmów z osobami żyjącymi już w stylu zero waste. Znajdziecie w niej zapis kilku z nich, między innymi wywiad z Aleksandrą Niewczas, założycielką pierwszej grupy dotyczącej życia zero waste w Polsce, obecnie prezeską Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste. Są też rozmowy na temat zero waste w Pradze – z Anią Cerny, Polką mieszkającą na co dzień nad Wełtawą, zero waste w kontekście rodziny i dzieci – z Kornelią Orwat, zero waste i edukacji – z Agnieszką Sadowską-Konczal, i wiele innych.


Nad książką pracowałam pół roku i jestem z niej bardzo dumna. Wiem jednak, że nadal mam wiele do powiedzenia na temat zero waste. Moje doświadczenie cały czas rośnie, a przekonania ewoluują. Dlatego to miejsce, czyli mój blog, jest dla mnie cały czas żywą platformą do wyrażania siebie – zarówno w temacie życia bez marnowania, jak i na każdym innym, czasem czysto lifestylowym polu. Bliskie są mi tematy:

  • zdrowego odżywiania
  • świadomych zakupów
  • świadomej mody
  • ekonomii współdzielenia
  • podróży
  • domowej roboty kosmetyków.
Zakupy zero waste
Zakupy zero waste

Chcesz mnie wesprzeć? Zostań moim patronem na Patronite!


Giveboxy i Po-Dzielnia

Jestem inicjatorką akcji Givebox Poznań, w ramach której powstało kilka szaf do wymieniania się rzeczami na poznańskich ulicach. Pierwszy z nich powstał na Jeżycach, a kolejne na Wildzie, Łazarzu, na Śródce, w Suchym Lesie i na os. Kopernika. Najnowszy Givebox pojawił się na Piątkowie, idea rozprzestrzenia się dalej sama, dzięki osobom, dla których ważne jest szanowanie tego, co mamy i dzielenie się z innymi.

Po-Dzielnia powstała w październiku 2018 roku jako centrum ekonomii współdzielenia i pierwszy freeshop tego typu w Polsce. W Po-Dzielni wszystko jest za darmo, również wykłady i warsztaty, które organizujemy dla naszych odwiedzających.  Działamy wolontaryjnie dzięki osobom, które codziennie, od poniedziałku do piątku, dyżurują w naszym lokalu przy Głogowskiej 27.

Odwiedź moje konta w mediach społecznościowych!