Sezon na rabarbar trwa w pełni. Sama zaopatrzyłam się w kilka grubych, czerwonych łodyg na ryneczku i postanowiłam przyrządzić z nich coś pysznego. Przy okazji dowiedziałam się, jak zdrowy jest rabarbar i jak długa jest jego historia.
Nie wiem, czy wiecie, ale rabarbar znany był już w starożytnych Chinach. Rzewień, bo taka jest jego druga, mniej popularna nazwa, używany był w domowej apteczce dość powszechnie. Okazuje się, że poza szkodliwymi dla zdrowia szczawianami, rabarbar zawiera mnóstwo witaminy C i błonnik. Dzięki temu pozytywnie buduje odporność i korzystnie wpływa na przemianę materii. Poza tym jest bogatym źródłem witaminy A i E, fosforu i potasu, przez co pozytywnie wpływa na serce i pamięć.
Ile kalorii ma rabarbar
Kojarzycie smak naszego bohatera? Rzadko kto stwierdzi, że jest słodki. Dzięki temu, że praktycznie w ogóle nie zawiera cukru, jest dietetyczny i można go bezkarnie jeść w trakcie odchudzania. W 100 gramach rabarbar ma tylko 20 kcal. Dla porównania czerwony grejpfrut, który uchodzi za owoc zalecany na diecie, ma 30 kcal w 100 gramach.
Jak przyrządzić rabarbar?
Popularnym sposobem na rabarbar jest kompot, który sama też ugotowałam. Warto go dosłodzić, tak by picie nie stało się katorgą. Dodałam pół szklanki brązowego cukru na 3,5 litrowy garnek wody. Dorzuciłam 3 grube łodygi rabarbaru pokrojone w mniejsze kawałki. Do kompotu można dorzucić:
Opcja 1 – goździki i cynamon – uzyskasz przyjemny, korzenny aromat i lekko rozgrzewające działanie
Opcja 2 – wanilię i (jeśli masz) truskawki – smak kompotu będzie głęboki, bardzo aromatyczny
Opcja 3 – miętę i tymianek – dla większego orzeźwienia w upalne letnie dni.
Z rabarbaru możesz przyrządzić mus, ugotowany z niewielką ilością soku pomarańczowego i syropu klonowego (mój ulubiony środek słodzący) albo ksylitolu (mój ulubiony zdrowy środek słodzący). Taki mus gotujesz przez ok. 30 minut, co jakiś czas mieszając. Możesz go wykorzystać do zwyczajnego deseru z kaszki manny, który proponuje Marta Dymek z Jadłonomii. Proste i smaczne!
Pieczony rabarbar
Nie wiem, czy wiesz, ale w trakcie pieczenia uwalniają się w rabarbarze lecznicze polifenole, które mają działanie przeciwnowotworowe. Odkryłam, że pieczenie dodaje też rzewieniowi słodyczy. Dodany do mięsa albo warzyw korzeniowych (wersja wegetariańska) i pieczony przez ok. godzinę staje się lekko słodki, rozpadający się w ustach, po prostu boski. Zachęcam, żeby dorzucić go do zwykłego obiadowego pieczenia i poeksperymentować z nowymi smakami.
Rabarbar w sałatce
Czerwone łodygi pasują świetnie do różnego rodzaju sałat, w tym roszponki, rukoli i sałaty rzymskiej. Lekko podsmażone z miodem lub syropem klonowym, położone na sałacie z dressingiem musztardowo-cytrynowym będą świetną przekąską na delikatny obiad.
Chutney z rabarbaru
Smażony rabarbar z dodatkiem cebuli, czosnku, ostrej papryczki chilli, cynamonu i imbiru może stanowić świetny, lekko pikantny chutney, czyli gęsty sos stosowany do mięsa, pieczonych warzyw czy kanapek.
Rabarbarowe ciekawostki
Gdy śnisz o rabarbarze, może to oznaczać, żeby uważać na zbyt ekspansywnych przyjaciół.
Ponoć istnieje powiedzenie: „Strzelić jak piorun w rabarbar”, co oznacza nic innego jak mieć zwichrowaną fryzurę.
Ekstrakt z rabarbaru dodawany jest do niektórych kosmetyków, gdyż ma właściwości odżywcze i rozjaśniające. Zawiera go m.in. ten krem, o którym już wcześniej pisałam.
Tyle o rabarbarze. Mam nadzieję, że zachęciłam go do jedzenia go w różnych postaciach, nie tylko popularnego kompotu.
Jeśli masz swój ulubiony sposób na czerwone łodygi, napisz o tym!
18 komentarzy
Może popełnię teraz zbrodnię na rabarbarze, ale… dowiedziałam się dzisiaj, że pewna marka wprowadziła serię limitowaną: piwo o smaku rabarbaru. Jestem ciekawa! 🙂
11 maja 2016 at 11:28 AMTo ciekawe, choć całkiem możliwe. Widziałam już piwo o smaku śliwki mirabelki i przyznam, że próbując go nie czułam profanacji 😉
11 maja 2016 at 12:48 PMUwielbiam rabarbar, zwykle robię ciasto z rabarbarem, kruche albo lane (ostatnio robiłam w weekend – przepyszne!). Dzięki Tobie mogę bardziej poeksperymentować, świetne pomysły!
11 maja 2016 at 12:55 PMCiasto! O tym nie wspominałam. Też uwielbiam ciasto z rabarbarem, ale postanowiłam sobie, że będę ograniczać słodycze, więc tym razem chyba mnie nie skusisz 😉
11 maja 2016 at 1:24 PMSama napisałaś, że rabarbar jest mało kaloryczny! Wystarczy znaleźć jakieś mniej kaloryczne zamienniki dla białej mąki i cukru i można jeść bez wyrzutów sumienia 🙂
11 maja 2016 at 1:25 PMMówisz, że sprytny zabieg kulinarny spowoduje, że ciasto już będzie zdrowe? Pewnie tak, ale istnieje zagrożenie, że wówczas zjem całą blaszkę na raz. Problem z ciastem jest u mnie w domu taki, że jak już jest, to …trzeba je zjeść 😉
11 maja 2016 at 1:35 PMEhh to zupełnie tak jak u mnie… długo nie postoi 🙂
11 maja 2016 at 1:40 PMfajne pomysły 🙂
12 maja 2016 at 10:08 AMI bardzo smaczne, warto spróbować zrobić w domu.
12 maja 2016 at 10:33 AMUwielbiam smaczne rabarbarowe pomysły, a zwłaszcza jego połączenie z truskawkami. 🙂
12 maja 2016 at 10:23 AMRabarbar i truskawki to czysta magia. A próbowałaś kiedyś rabarbaru z malinami?
12 maja 2016 at 10:33 AMKompletnie o tym nie wiedziałam! Ani o tym, że rabarbar jest taki zdrowy, ani że można go przyrządzić na tak wiele sposobów! <3
12 maja 2016 at 10:24 PMDziękuję! 🙂
Rabarbar jest po prostu świetny i nie trzeba się bać z nim eksperymentować. Zresztą, tak jak ze wszystkim 😉
13 maja 2016 at 9:11 AMCiekawe, że można wkomponować w słone potrawy, a nie tylko użyć jako element ciasta czy kompotu. Bardzo to interesujące. Pozdrawiam:)
12 maja 2016 at 10:41 PMBardzo pasuje dodany do pieczeni, tak jak wspomniałam wyżej. Zachęcam do wypróbowania we własnej kuchni!
13 maja 2016 at 9:12 AMUwielbiam. Ale dotąd kojarzył mi się głównie z ciastem lub kompotem, wypróbuję też w innych wersjach.
13 maja 2016 at 10:29 AMMarta, myślę, że warto. A może w międzyczasie wpadniesz na jeszcze inny pomysł?
16 maja 2016 at 11:33 AM[…] Najlepsze sposoby na rabarbar – Ograniczam Się. Sezon na rabarbar trwa w pełni. Sama zaopatrzyłam się w kilka grubych, czerwonych łodyg na ryneczku i postanowiłam przyrządzić z nich coś pysznego. Przy okazji dowiedziałam się, jak zdrowy jest rabarbar i jak długa jest jego historia. Nie wiem, czy wiecie, ale rabarbar znany był już w starożytnych Chinach. […]
14 maja 2016 at 11:00 AM