fbpx
Minimalizm

5 inspirujących filmów o minimalizmie

Internet jest pełen inspirujących historii na temat tego, jak żyć. Ja postanowiłam wybrać dla Was kilka wartościowych pozycji o tematyce minimalizmu. Co zrobić, by żyć z mniejszą ilością rzeczy i czy w konkretnej ilości tkwi szkopuł? Czytajcie i oglądajcie.

1. Pytania i odpowiedzi z The Minimalists

Blog The Minimalists święci niesamowite sukcesy. Autorzy postanowili nawet nakręcić film dokumentalny o minimalizmie i osobach, które reprezentują ten styl życia.

Nie chodzi o konkretną ilość, ważne, by zrozumieć, które rzeczy dodają wartości naszemu życiu

– mówi Joshua Fields Millburn.

Filmik Q&A with The Minimalists to próba odpowiedzi na pytania zadawane przez internautów o sens życia w minimalizmie.
„Ile rzeczy powinniśmy posiadać? Czy to na pewno chodzi o rzeczy? Głównie pytam o rodziny z dziećmi.”
Wspominałam o tym w moim poprzednim wpisie, a Joshua to jeszcze potwierdza: to prawda, że każdy ma swoje własne okoliczności, w których się znajduje. Stan posiadania i podejście do minimalizmu powinny być dopasowane do naszej sytuacji życiowej.

Pada też zdanie, że o wiele łatwiej byłoby wynaleźć tę złotą liczbę przedmiotów, do której mamy dążyć. Ale to nie przysporzy nam szczęścia. Proste rozwiązania nie zawsze są najlepsze i nie pasują każdemu. Tak samo jak prosta recepta na wzbogacenie się po prostu nie istnieje.

Jest tu również ciekawe odniesienie do religii i duchowości, ale nie będę wszystkiego zdradzać, obejrzyjcie sami.

minimalista, ograniczam się
The  Minimalists

2.  Jak żyją minimaliści w Australii?

Film przedstawia kilka osób i kilka historii o podobnym przesłaniu. „Zastanówmy się, dlaczego chcemy akurat tych rzeczy, które chcemy?” Może warto się ograniczyć do tego, co niezbędne, a reszty się pozbyć bez zbędnych sentymentów? Zdania te padają na licznych minimalistycznych blogach, a jednak nadal dla wielu są objawieniem.

Have you ever really stopeed and asked yourself: why you want the things you want?

Memory is not in the items. If it’s important enough, I will remember it.

Jedna z bohaterek wyznaje, co popchnęło ją do rozpoczęcia drogi minimalisty w życiu. Było to oczekiwanie, że będzie łączyła rolę matki i pracownika i będzie robiła to IDEALNIE. Ta nękająca ją myśl o dotrzymaniu tempa w tym pędzącym świecie doprowadziła ją do depresji, z której wyciągnął ją tytułowy minimalizm.

Pada tu jeszcze bardzo ważne zdanie od Joshuy Beckera z wspominanego już bloga The Minimalists:

Love people, use things. Because the opposite never works.

(tłum. Kochaj ludzi, używaj rzeczy. Bo odwrotnie to nigdy nie działa.)

3. „The less you own, the more you have”

Mówi Angela Horn na TEDx Cape Town

Podając za przykład i zarazem początek swojej drogi swoją nieobecną już na tym świecie matkę, Angela rozwija swoją historię o życiu z mniejszą ilością rzeczy, ale nie tylko.

Angela ma dla nas dwa wyzwania.

Po pierwsze, przez 30 dni wyrzucaj jedną rzecz dziennie z tych, które uznasz za niepotrzebne. Jeśli wytrwasz, oczyścisz swą przestrzeń z 30 przedmiotów – i możesz przestać. Jeśli Ci się spodoba, kontynuuj, dopóki nie uznasz, że masz wystarczająco tyle, by żyć dobrze.
Angela wierzy w teorię – i twierdzi, że to działa – że wraz z pozbyciem się z domu nadmiaru, automatycznie robisz w życiu miejsce na to, co dobre.

Drugie wyzwanie brzmi: przestań kupować dla samego kupowania, bo wbrew temu, co chcą nam wmówić specjaliści od marketingu – nie znajdziesz szczęścia w nowszym samochodzie czy większym domu.

Happiness is a state of being, not a state of having.

(tłum. Szczęście to stan bycia, nie posiadania)

Jeśli jeszcze nie jesteście przekonani do minimalistycznego życia, Angela obiecuje:

Downsize your stuff and you’ll automatically supersize the quality of your life.

(tłum. Zredukuj ilość swoich rzeczy, a automatycznie podniesiesz wartość swojego życia)

4. Peter Lawrence – w poszukiwaniu intensywnej prostoty

Kolejny film pokazuje postać Petera Lawrenca, który posiada NAPRAWDĘ NIEWIELE. Myślę, że sam Leo Babauta mógłby się od niego uczyć. Kirsten Dirksen, autorka popularnego kanału na YouTube o tematyce świadomego, lepszego życia, przedstawia nam jego opowieść i motywy, dla których został minimalistą i co jest dla niego naprawdę ważne.

Co przykuło moją uwagę, to zdanie Petera, który mówi:

Zawsze możemy sprawdzić, ile zostało nam pieniędzy. Nigdy nie możemy sprawdzić, ile zostało nam czasu.

Oczywiście ma na myśli czas, który został nam na tej ziemi, a który powinniśmy cenić bardziej niż rzeczy materialne, za którymi nieustannie gonimy.

5. Minimalizm vs. Konsumpcjonizm

Jest też kilka polskich głosów w sprawie minimalizmu. Spośród nich wybrałam kanał Mai Nowak o nazwie MayaTheBee , która w sposób inspirujący, a zarazem autentyczny opowiada o tym, dlaczego warto być minimalistą i co to właściwie oznacza. W filmiku „Minimalizm vs. konsumpcjonizm” rozprawia się z naszym nawykiem kupowania na pokaz. Nie ważne, czy mamy pieniądze, czy ich nie mamy – uważamy, że zaimponujemy innym żyjąc ponad stan. Co ciekawe, jak się okazuje nie jest to tylko cechą Polaków, którzy zakompleksieni po czasach PRL-u nagle dostali wybór w sklepach i zaczęli zapełniać swe mieszkania obfitością ubrań, gadżetów i rzeczy, których potrzebowali bardziej lub mniej. Brytyjczycy czynią podobnie! Maja wie, co mówi, bo spędziła tam sporo czasu pracując z młodzieżą i – jak sama mówi – jest przerażona pragnieniami nastolatków, by zostać sławnym i bogatym, najlepiej w ogóle nie pracując. Goni się na nowym modelem iPhone’a po to, by pokazać innym wysoki status. Ale Maja się temu sprzeciwia i mówi:

Nie po to kupujemy rzeczy, żeby zaimponować innym.

Minimalizm nie ma nic wspólnego z tym, ile się ma w kieszeni. Ważny jest stan umysłu i świadomość, że nowszy model nie uczyni z Ciebie lepszego człowieka.

Te filmy to moja propozycja na własnie trwający weekend, ale również na rozpoczynający się w sklepach sezon świąteczny. Zanim znów wpadniesz w zakupowy szał, zatrzymaj się na chwilę i pomyśl o choć jednym ze zdań, które w nich padły. Może wpadniesz na pomysł, jak w tym roku nie gonić za prezentami i spędzić te święta inaczej? Lepiej?

Który filmik przypadł Ci najbardziej do gustu? Która filozofia do Ciebie trafia? 

Previous Post Next Post

Przeczytaj jeszcze

No Comments

Leave a Reply