fbpx
Porządki Ubrania

Jak pozbyć się niechcianych rzeczy?

Warto się ograniczać, wyrzucać rzeczy z szaf, wymiatać graty spod łóżka, pozbywać się niepotrzebnych przedmiotów. Wyrzucać, pozbywać się, wymiatać… – ale jak, tak po prostu? Na śmietnik? Niekoniecznie.

Porządki

Minimalizm z szafie to stan, który cały czas staram się osiągnąć. Kiedy przeszłam przez etap myślenia o tym, czego w swojej garderobie potrzebuję, postanowiłam zadziałać stanowczo i wyrzucić to, co zbędne. Efektem kilkugodzinnej czystki były cztery duże torby pełne całkiem dobrych, ledwo noszonych ubrań, których wyrzucać nie miałam serca. Ubrania, które są dobre, mogą być użyte przez innych! Najlepiej je oddać lub sprzedać, dać im szansę drugiego życia.

Tylko jak się rozstać z czymś, co nas czasem sporo kosztowało i jest nadal dobre, ale my już tego nie potrzebujemy? Jak pozbyć się rzeczy raz na zawsze i nie zaszkodzić środowisku?

Jak i gdzie pozbyć się rzeczy?

Zobacz, jakie masz opcje, gdy chcesz skutecznie pozbyć się niepotrzebnych rzeczy. 

Sprzedaż na portalu aukcyjnym lub ogłoszeniowym

To jest pierwsza myśl, która mi przyszła do głowy w przypadku moich niechcianych ubrań: skoro je kupiłam, to muszę za nie otrzymać pieniądze – szkoda oddawać za darmo. Plusy są takie, że może znaleźć się ktoś chętny na nasze używane ciuchy i dostaniemy za nie ustaloną kwotę. Minus jest taki, że często będzie to symboliczne kilka złotych, bo używane ubranie ma to do siebie, że (zazwyczaj!) z wiekiem jego cena nie rośnie, a wraz z długością użytkowania jego atrakcyjność maleje. Dodatkowo, dla uzyskania przychodu musimy wykonać szereg czynności związanych z fotografowaniem, wycenieniem, administrowaniem ogłoszeniem i wysyłką, multiplikując przez liczbę ubrań. Dla niektórych to świetna opcja, a dla innych będzie zbyt skomplikowana, szczególnie jeśli masz do pozbycia się bardzo dużo rzeczy.

Darmowe oddanie na portalu ogłoszeniowym

Portale ogłoszeniowe mają dostępną opcję „Oddaj za darmo”. Jest ona korzystna, jeśli nie zależy nam na zarobku, a mamy dużą ilość niepotrzebnych rzeczy. Łatwo znaleźć osoby zainteresowane ze swojego miasta, które same przyjadą i odbiorą od nas przygotowane paczki.

Givebox / Po-Dzielnia

Inicjatywy oddolne są stworzone po to, by dzielić się z innymi niepotrzebnymi dla nas rzeczami za darmo. Każdy może założyć giveboxa, czyli szafę lub pudło do dzielenia się z innymi, i umieścić je na osiedlu (za zgodą administracji), w klatce, w biurze czy w szkole. Więcej o giveboxach i Po-Dzielni, czyli sposobie na freeshop, przeczytasz tutaj i tutaj.

„Uwaga, śmieciarka jedzie”

„Uwaga, śmieciarka jedzie” jest stroną poświęcona śmietniskowym znaleziskom. Jak piszą założyciele, dla jednych jest źródłem zaopatrzenia w Perły designu PRL, dla innych to dobre miejsce by szybko pozbyć się rzeczy niepotrzebnych a wciąż wartościowych. Niemal każde miasto ma grupę, w której możesz oddać niechciane rzeczy za darmo lub wyszukać coś dla siebie. Sprawdź na tej liście i znajdź grupę najbliżej swojego miejsca zamieszkania.

Instytucje charytatywne (PCK, Caritas i inne)

Organizacje charytatywne wiedzą, kto jest potrzebujący w danej okolicy, zajmą się dystrybucją dobrych ubrań do właściwych osób. Możesz pojechać do PCK czy Caritas i samodzielnie oddać ubrania. Możesz też czekać na specjalny wóz, który w określonych dniach jeździ po mieście i zbiera rzeczy. Ogłoszenia o nich często pojawiają się na tablicach ogłoszeniowych miejskich osiedli.

Domy pomocy społecznej, samotnej matki, domy dziecka

Możesz zainteresować się wybraną placówką pomocową i samodzielnie zawieźć rzeczy potrzebującym. Domy pomocy społecznej częściej potrzebują ubrań dla dorosłych, a domy samotnej matki – odzieży dla kobiet i dzieci. Domy dziecka przyjmują ubranka dziecięce. Zanim wyruszysz z paczkami pełnymi darów, najpierw zadzwoń i upewnij się, że instytucja ich potrzebuje.

Wystawienie ubrań na otwartym śmietniku, parapecie lub przed domem

Zdarza się i tak, że gdy wystawisz torbę pełną ubrań przed domem w okolicy śmietnika, po 5 minutach już jej nie będzie. Mieszkając w okolicy, gdzie jest spore zapotrzebowanie na tego typu pomoc, można skorzystać z tej szybkiej opcji podzielenia się swoimi rzeczami. 

W moim przypadku kilka bardziej cennych rzeczy wystawiłam na aukcjach internetowych. Pozostałe torby hurtem oddałam za darmo na portalu ogłoszeniowym, gdzie w przeciągu godziny zgłosiło się po nie 38 osób! Z trudem zdecydowałam, komu je oddać, chciałam wybrać tego, kto najbardziej potrzebuje. Ostatecznie przez internet rozstałam się z dużą częścią mojego dobytku.

Dzięki akcji oddawania ubrań poczułam, że to, czego ja nie potrzebuję, może pomóc komuś innemu, kto może nawet sam zapuka do moich drzwi. A ci, którym najchętniej bym pomogła, mogą tej pomocy w danym momencie nie potrzebować. Dlatego warto znać różne opcje na pozbywanie się rzeczy!

A Ty którą najczęściej wybierasz?

Zdjęcie: Ksenia Chernaya z Pexels

Previous Post Next Post

Przeczytaj jeszcze

4 komentarze

 • Reply Wisteria

  A ja bym chciała wiedzieć jaki portal – nigdy nic nie udało mi się oddać, w końcu musiałam wyrzucić 🙁

  17 marca 2017 at 10:34 AM
 • Reply Karolka

  Ja przy ostatnich porządkach szafy natrafiłam na akcję Pomaganie przez ubranie i tam oddałam moje niepotrzebne ubrania. Też cieszę się, że mogłam w ten sposób komuś pomóc, a w tym przypadku wybranej przeze mnie fundacji 🙂

  7 lutego 2018 at 3:09 PM
  • Reply Kasia W | Ograniczam Się

   To jest jeden z lepszych sposobów na pozbycie się ubrań! I na nabycie również 😉 Jak choćby w naszym poznańskim Giveboxie.

   7 lutego 2018 at 3:18 PM

  Leave a Reply