Ekologia Zero Waste

Jak przetwarzać filtry wody Brita?

Jak przetwarzać filtry Brita

Woda z dzbanka filtrującego jest sensowną alternatywą do butelkowanej wody mineralnej. Ostatnio zaczęłam się zastanawiać, czy i w jaki sposób filtry z dzbanków Brita można oddać do recyclingu. O ile stosować się do zaleceń producenta, należy je wymieniać raz na miesiąc, co w skali roku daje nam 12 filtrów i problem, co z nimi dalej zrobić. Postanowiłam skontaktować się z Działem Obsługi Klienta firmy Brita w Polsce i upewnić się, w jaki sposób można przetwarzać ich filtry.

Z czego składają się wkłady do filtrowania wody?

Producent na swojej stronie nie chwali się oficjalnie tym, co na zewnątrz, za to dokładnie wyjaśnia, co się kryje w środku wkładu. Wnętrze zawiera mieszankę wymiennika jonowego oraz węgla aktywnego (według Brita.pl). Mają one na celu odfiltrowanie metali ciężkich, takich jak ołów czy miedź, oraz innych substancji pogarszających smak wody, m.in. chloru i ich związków.

Sam filtr wykonany jest ze sztucznego tworzywa NAS (albo SAN), czyli kopolimeru styrenu i akrylonitrylu, miękka zawleczka do jego wyciągania z dzbanka złożona jest z santoprenu (tworzywa termoplastycznego, na którego produkcję wyłączność ma potentat na rynku tworzyw ropopochodnych Exxon Mobile). Jak zapewnia producent, ani z dzbanków, ani z filtrów nie wydostaje się szkodliwy bisfenol-A (BPA), dlatego są to produkty bezpieczne do zastosowania spożywczego.

Jak przetwarzać filtry Brita

Dzbanek i filtr wody Brita – czy w Polsce można przetwarzać wkłady?

W jaki sposób zająć się ich recyclingiem?

Podczas lektury e-booka Plastic-free autorstwa amerykańskiej blogerki Beth Terry trafiłam na temat ponownego przetwarzania filtrów Brita. W trakcie analizy swoich plastikowych odpadów Beth zajęła się wkładami do dzbanków filtrujących, których sama zaczęła używać, gdy pożegnała się z wodą z plastikowych butelek. Na stronie producenta widnieje co prawda informacja o możliwości przetwarzania filtrów, jak się jednak okazało – na tamten moment (rok 2012) dostępna tylko w Europie. Kilka głośnych akcji zbierania filtrów u źródeł, czyli w sklepach je sprzedających, pomogło Beth osiągnąć cel. Brita wprowadziła model recyclingu zużytych filtrów również w Stanach Zjednoczonych.

W Europie istnieje możliwość przetwarzania wkładów filtrujących w kilku krajach. Są to: Niemcy, Austria, Szwajcaria, Francja, Irlandia i Wielka Brytania. Na austriackiej stronie produktu Brita zachęca do szukania punktów zbiórki zużytych filtrów. Na stronie dedykowanej Wielkiej Brytanii znajduje się nawet lokalizator takich punktów, który można obsłużyć po wpisaniu kodu pocztowego. Producent zapewnia, że wszystkie części wkładów filtrujących mogą być ponownie przetworzone:

All parts of BRITA filter cartridges can be completely reprocessed and recycled. In the UK, 2011 we recycled 1.2 million filter cartridges and we aim to significantly better that in 2012 with your help.

 

Brita UK umożliwia recycling wkładów filtrujących

Brita UK umożliwia recycling wkładów filtrujących (źródło: Brita.co.uk)

Na niemieckiej wersji strony producent deklaruje, że co czwarty filtr kupiony w tym kraju jest oddawany do ponownego przetworzenia, a to dzięki temu, że w każdym punkcie sprzedaży dzbanków zbierane są zużyte wkłady. Dodatkowo odsyłanie do producenta odbywa się bezkosztowo. (Źródło: Brita.de)

Jak sytuacja wygląda w Polsce?

W porównaniu z zagranicznymi wersjami strony, polska sekcja „Dla środowiska” wygląda dość oszczędnie. Nie ma na niej żadnych informacji o możliwościach recyclingu filtrów, podobnie w sekcji Pytań i Odpowiedzi. Pozostało mi skontaktować się bezpośrednio z Działem Obsługi Klienta.

Mój email w formularzu kontaktowym brzmiał następująco:

Witam,

Jestem aktywnym użytkownikiem dzbanków z filtrem Brita. Wiem, że umożliwiacie recycling wkładów filtrujących. Chciałabym się dowiedzieć, w jakiej formie i gdzie mogę przekazać zużyte filtry w Polsce. Większość moich czytelników również chce poznać tę informację. Będę wdzięczna za szybką odpowiedź!

Na co otrzymałam wiadomość:

Szanowna Pani,

Zużyte przez jakiś czas wkłady można wysłać na poniższy adres. Zebrane wkłady są dwa razy w roku wysyłane do naszego zakładu recyklingowego w Niemczech.

Wkłady można również oddać do miejscowego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. […]

BRITA Polska Sp. z o.o.

Ołtarzew, ul. Domaniewska 6


Opcje mamy w Polsce dwie:

 1. Zużyte filtry odesłać do producenta, na adres podany w wiadomości (Ołtarzew, ul. Domaniewska 6), albo
 2. Zanieść je do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów. Najbliższe PSZOKi znajdziesz na mapie Oddam Odpady.

Z jednej strony już wiem, co mogę zrobić ze zużytymi wkładami, z drugiej – mam poczucie niedosytu. Czy nie moglibyśmy mieć punktów zbierania filtrów Brity podobnych jak te w Niemczech czy Wielkiej Brytanii? Może warto zawalczyć o zmianę warunków przetwarzania filtrów również i u nas? Skoro Beth Terry z Plastic-Free Life się udało, może nam też się uda?

Zachęcam wszystkich: piszmy maile do Brity, by umożliwiła nam opcję zbiórki wkładów filtrujących w pobliżu naszych domów, może bezpośrednio w sklepach albo w innych wyznaczonych miejscach. Napisanie wiadomości zajmuje kilka minut, a być może siła masowej akcji mailowej zadziała.

Maile kierujcie na adres: brita@brita.pl lub emorawska@brita.pl.

Prośmy też o unikanie plastiku w pakowaniu pojedynczych filtrów, bo sam wkład to niejedyny odpad do zagospodarowania!

Filtry wody Brita i odpady z opakowania

Filtry wody Brita i odpady z opakowania

Pamiętajcie też, że woda prosto z kranu również jest zdatna do picia 🙂

Previous Post Next Post

Przeczytaj jeszcze

 • Super, że się do Brity odezwałaś. Ja mam zamiar zrobić to samo z Dafi, bo akurat i ich filtra używam. I wymyślam ciekawe opcje upcyklingowe filtrów 😉

  • A co mogę z filtra zrobić oprócz obiektu badań dla dzieci?

   • Te filtry są bardzo trudne do rozmontowania z zwykłych warunkach domowych (tak słyszałam:). Julka, dałaś kiedyś im radę?

 • Czytasz w moich myślach, bo sama zastanawiałam się ostatnio, co z tym sensownego zrobić ☺ Ciekawe, czy Brita przyjmuje też wkłady z innych firm, czy pozostaje PSZOK.

  • Właśnie się nad tym zastanawiałem. Pewnie też maila wyślę, co by temat rozeznać.

   Swoją drogą te jonity co są wewnątrz każdego filtra można regenerować (na studiach nie takie rzeczy się na laborkach robiło) i nawet mi przez myśl przemknął pomysł, co by to w domu zrobić… 😉

  • Wygląda na to, że przyjmują tylko swoje, choć nie mam stuprocentowej pewności. Rozumiem, że używacie innej marki?

 • Świetny wpis. Też się zastanawiałam, co robić ze zużytym filtrem. Dzięki

 • Ósmy Dzień

  Nie miałam o tym pojęcia. Bardzo dziękuję i pozdrawiam z UK. 🙂

 • Joanna Baranowska

  Używałam Brity przez wiele lat, a potem jednak uznałam, że kranówka nie ma sobie równych. Wiem, że nie wszędzie ludzie chcą i mogą pić wodę z kranu, ale sądzę, że lepiej ją przegotować niż filtrować (zwłaszcza że filtry usuwają z wody również cenne składniki). Podziwiam mimo wszystko inicjatywę i trzymam kciuki za udany lobbing!

  • Ja wodę filtrowaną piję, ale nie trzymam się kurczowo mojego dzbanka i równie chętnie sięgam po zwykłą wodę z kranu. Dzięki za trzymanie kciuków, oby pomogło 😉 A może też skusisz się i napiszesz maila do Brity?

   • Joanna Baranowska

    Może się zmobilizuję 😀

 • Super! W takim razie sama na pewno też do nich napiszę – zwykle taki zbiorowy „atak” coś tam daje 🙂

 • Piotr Śmigielski

  Moja korespondencja sprzed dwóch lat była bogatsza o jeszcze jedną możliwość, w dodatku wymienioną jako pierwszą

  Witam Pana,

  W Polsce niestety nie ma punktów zbiórki wkładów. Wyszukiwarka na stronie ukazuje jedynie punkty sprzedaży.

  BRITA działa w Polsce od 15 lat. Wypracowanie sytemu zbierania zużytych produktów nie jest proste. Dotyczy to nawet produktów,
  których nie wolno wyrzucać do śmieci komunalnych, i dla których stworzono system odbioru w wielu miejscach w Polsce.
  Z tego powodu niestety nie posiadamy obecnie punktów zbioru zużytych wkładów w celu recyklingu.

  Jeśli chodzi o nasze filtry istnieją 3 rozwiązania:
  – wyrzucenie ich do śmieci komunalnych – jest to zgodne z europejskimi przepisami w zakresie ochrony środowiska.
  Zostało to sprawdzone przez nasz departament zajmujący się ochroną środowiska w siedzibie głównej w Niemczech
  – przesłanie wkładu do naszego biura, a my wyślemy wkłady do zakładu recyklingu w Niemczech
  – oddanie zużytego wkładu do regionalnego/gminnego/miejskiego punktu zbierania odpadów problemowych.

  Serdecznie pozdrawiam

  Anna Wydrzyńska
  Koordynator Biura

  BRITA Polska Sp. z o.o.

 • Ja wykorzystuję podwójnie tj najpierw dla nas, a zużyte pottem do dzbanka do filtrowania wody do orchidei. Używam zamienników z Rosmana więc chyba tylko odpady zostają… Tylko jechanie tam specjalnie to zanieczyszczenie spalinami extra i weź tu bądź mądry :/

 • Pingback: PICIE WODY Z ULGĄ DLA PORTFELA I PRZYRODY()

 • O popatrz ja mam dość blisko do Ołtarzewa, a nie miałam pojęcia że te wkłady można tam oddać.

  Ja się ciągle zastanawiam czemu u nas nie ma koło marketów maszyn zbierających plastikowe i metalowe butelki oddające za nie kaucję? W Niemczech to świetnie funkcjonuje i nie potrzeby wożeni ich do specjalnych punktów tylko podczas zakupów każdy najpierw odbiera kaucje a potem idzie na zakupy.

 • sema nuel

  ja pisałam kiedyś do Dafi w tej sprawie, odpisali mi, że zawartość filtra (czyli ten węgiel aktywny) wrzucam do kosza na odpady niesegregowalne a plastikową obudowę do pojemnika na tworzywa sztuczne