fbpx
Minimalizm Mój Świadomy Wybór

Minimalizm – świadomy wybór #4

Zastanawiasz się, co wnosi do życia minimalizm i jak go wdrożyć w życie? Ania Teodorczyk, autorka bloga Anna Alternatywnie, dzieli się swoimi przemyśleniami na ten temat. Poznaj jej sposób na ograniczanie szybkiej konsumpcji i zwiększanie ilości świadomych wyborów w życiu. Wpis powstał w ramach wyzwania Mój Świadomy Wybór, o którym więcej przeczytasz niżej.

O świadomych wyborach Ania pisze tak…

„Nawet nie myślę już o nich, tylko robię automatycznie. Nie są specjalnie niezwykłe, ale warto się nimi podzielić. Zaczęło się dwutorowo:
1 tor – od zainteresowania savoir vivrem przed kilkoma laty, u podstaw którego leży świadome i piękne życie.
2 tor – mój brat oraz jedna z moich klientek, to fascynaci zdrowego jedzenia.

Do obu tych torów, dodałam podstawowe zasady minimalizmu i nadrzędną zasadę – mniej ale lepszej jakości (a jeśli to możliwe, także unikalnej i produkowanej lokalnie).

1. Opróżniłam swoją szafę.

Co się nadawało do ponownego użycia oddałam, resztę wyrzuciłam i zaczęłam świadomie budować swoją garderobę opartą na dobrych jakościowo ubraniach. Zrezygnowałam z zakupów „na pocieszenie”, kupuję to co jest mi potrzebne, spójne z całym wizerunkiem i najlepsze na jakie mnie stać.

Zakupy w sieciówkach ograniczyłam do minimum – kupuję tam tylko bieliznę, t-shirty i buty itp. Chętniej korzystam ze sklepów z drugiej ręki, w których cierpliwie wyszukuję perełek.

Ponieważ relacjonuję targi wzornictwa, znów cierpliwie, odkładam pieniądze, by pozwolić sobie na zakup upatrzonej rzeczy u młodych polskich projektantów – ubrania i dodatki, ale również meble czy ozdoby do domu.

Idąc za ciosem, tak jak szafę, ograniczyłam również liczbę przedmiotów w domu. Co mnie niezmiernie cieszy – od razu zmniejszył się bałagan!

2. Zwracam uwagę na to co jem

Zastąpiłam dużą ilości złych produktów na mniejszą, ale lepszą gatunkowo. Czytanie etykiet stało się u mnie podstawą. Robię to oczywiście mając na uwadze gospodarność budżetową, ponieważ nie zarabiam zbyt wiele. Warzywa i owoce kupuję na targu lub w małych warzywniakach. Ograniczam jedzenie mięsa, choć na wegetarianizm nie mam zamiaru przejść. Staram się kupować tyle, by zjadać na bieżąco i wyrzucać jak najmniej.

3. Redukuję ilość odpadów

W miejscu gdzie mieszkam nie segreguje się odpadków, ale staram się ograniczyć ich produkcję.
Zamontowaliśmy w domu filtr wody, więc ograniczam produkcję plastikowych torebek. Kupiłam też koszyk i płócienną torbę, by zminimalizować ilość plastikowych toreb.

Staram się ograniczać używanie detergentów. Używam orzechów piorących do prania rzeczy, które nie wymagają silnych środków czyszczących. W zupełności się sprawdzają.

4. Zamiast jeździć samochodem, chodzę pieszo.
5. Nie lubię telewizji, wolę radio. 

Ogólnie staram się posiadać mniej, ale wyciskać z nich dużo więcej.

Zauważyłam, że gdy wrzucamy w siebie jedzenie bezmyślnie, w ogóle nie zwracamy uwagi na smak potrawy, ale paradoksalnie – chcemy więcej i więcej. Tyjemy i mamy minimum przyjemności. Tak samo jest z konsumowaniem ogólnie.

Mocno podniosłam jednak skalę konsumpcji kultury i nauki. Wydaję dużo na książki, gry, wypady na różne imprezy.  Ale to mi nie przeszkadza.”

***

Czujcie się zainspirowani, by minimalizm i dobre nawyki zagościły również w Waszym życiu? Nic prostszego. Każdy dzień jest dobry, żeby zacząć.

***

Jeszcze do końca maja możesz podzielić się swoimi świadomymi wyborami i wziąć udział w konkursie. Do wygrania jest zestaw startowy kosmetyków do makijażu marki Lily Lolo. Dodatkowe niespodzianki to woda pomarańczowa Lulu & Boo i maska Seaweed Purifying Mask.

Napisz na swoim blogu wpis, oznacz bloga Ograniczam Się, podziel się na facebooku swoimi przemyśleniami dodając odnośnik #mojswiadomywybor lub wybierz swoją ulubioną formę. Więcej o wyzwaniu przeczytasz w dotychczasowych wpisach z tej serii.

Podsumowanie #3 – Dziecko

Podsumowanie #2 – Terapia

Podsumowanie #1

Wyzwanie Mój Świadomy Wybór – początek

wyzwanie moj wybor swiadome zycie

Previous Post Next Post

Przeczytaj jeszcze